گزارش جدید سازمان ملل متحد نسبت به «بسیار غیرانسانی» مهاجرانی که به دنبال کار هستند هشدار می دهد

گزارش، کارگر می خواستیم اما انسان آمد، درست پیش از روز جهانی مهاجر، برنامه‌هایی را که در سراسر منطقه آسیا-اقیانوسیه در حال اجراست – بزرگترین منطقه تولیدکننده مهاجر در جهان – به صفر رسانده است.

کارگران مهاجر اغلب غیرانسانی می شوندولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: «آنها انسان هایی هستند که حق دارند از حقوق بشر و حمایت کامل از کرامت انسانی خود برخوردار شوند».

وعده های گمراه کننده

سالانه میلیون‌ها نفر تحت برنامه‌های مهاجرت کاری موقت کشورهای خود را ترک می‌کنند که نویدبخش مزایای اقتصادی برای کشورهای مقصد و سود توسعه به کشورهای مبدا است.

این گزارش توضیح می‌دهد که چگونه در بسیاری از موارد طرح‌های کار موقت طیفی از محدودیت‌های غیرقابل قبول حقوق بشر را اعمال می‌کنند.

این نشان می‌دهد که چگونه کارگران مهاجر اغلب مجبور می‌شوند در مسکن‌های پرجمعیت و غیربهداشتی زندگی کنند، قادر به تهیه غذای مغذی نیستند، از مراقبت‌های بهداشتی کافی محروم هستند و با جدایی طولانی‌مدت و گاهی اجباری از خانواده‌های خود مواجه می‌شوند.

علاوه بر این، در این گزارش آمده است، سیاست‌هایی که آنها را از حمایت دولت در برخی کشورها محروم می‌کند، مهاجران را در معرض خطر نامتناسب ابتلا به عفونت کووید-19 قرار می‌دهد.

نباید از آنها انتظار داشت که در ازای امکان مهاجرت کاری از حقوق خود صرف نظر کنند، هر چند که برای آنها و خانواده هایشان بسیار مهم است.و برای اقتصاد کشورهای مبدأ و مقصد خود.» آقای تورک تاکید کرد.

مطالعات موردی

در این گزارش به نمونه ای از یک ایالت بی نام اشاره شده است که برای ازدواج با شهروندان یا ساکنان دائمی به مجوز دولت نیاز دارد.

در دیگری، برخی از “مناطق خانوادگی” تعیین شده را نمی توان به مهاجران موقت اجاره کرد زیرا کارگران اجازه مهاجرت با خانواده های خود را ندارند.

زمانی برای عبادت نیست

به عنوان بخشی از برخی طرح‌های فصلی، انتظار می‌رود که مهاجران در روزهای شنبه و یکشنبه کار کنند و فرصتی برای شرکت در مراسم مذهبی باقی نمی‌گذارند.

کارگران خانگی مهاجر در سایر ایالت‌ها گزارش داده‌اند که به آنها گفته می‌شود اگر هنگام کار نماز بخوانند یا روزه بگیرند، اخراج خواهند شد.

برخی از کارگران ساختمانی مهاجر گزارش می دهند که در کلینیک هایی که توسط کارفرمایانشان ارائه می شود، مراقبت های پزشکی غیر استاندارد دریافت می کنند.

اقداماتی که حقوق بشر را محدود می کند با این استدلال که وضعیت مهاجرت مهاجران موقتی است قابل توجیه نیست.آقای تورک تاکید کرد، نه دولت ها می توانند تعهد خود را به عنوان متولیان وظیفه برای تضمین حقوق بشر همه کارگران مهاجر و اعضای خانواده آنها به کارفرمایان و سایر بازیگران خصوصی واگذار کنند.

دولت‌ها باید سیاست‌های مهاجرت کاری مبتنی بر حقوق بشر را در امتداد کریدورهای مهاجرت به داخل و از آسیا و اقیانوسیه به عنوان جایگزینی برای برنامه‌های موقتی محدودکننده و در برخی موارد استثمارگرانه وضع کنند.»

ناپدید شدن اجباری

مهاجران به ویژه در طول سفرهایی که اغلب دشوار هستند و فقط در تلاش برای رسیدن به مقصد هستند، در معرض خطر هستند.

پیش از روز یکشنبه روز جهانی مهاجر، نزدیک به دوازده کارشناس مستقل حقوق بشر منصوب شده از سوی سازمان ملل از کشورها خواستند که فوراً تلاش‌ها برای مقابله با ناپدید شدن اجباری مهاجران را تسریع کنند.

آنها در بیانیه ای گفتند: «بنابراین به هماهنگی مؤثر و سیستماتیک بین کشورها در طول مسیر به فوریت نیاز است».

کارگران کابل های برق را در لوزون جنوبی فیلیپین نصب می کنند.

کارگران کابل های برق را در لوزون جنوبی فیلیپین نصب می کنند.

همکاری “کلید” است

کارشناسان حقوق سازمان ملل تاکید کردند که کشورها باید برای جلوگیری از ناپدید شدن سالانه هزاران مهاجر هماهنگ شوند. در راه.

آنها با استناد به برآوردهای سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) گفتند بیش از 35000 مهاجر از سال 2014 کشته یا ناپدید شده اند.

با این حال، ارقام دقیقی در مورد نسبت ناپدید شدن های اجباری در پرونده های مربوط به عوامل دولتی یا افرادی که با مجوز، حمایت یا موافقت کشورها عمل می کنند، وجود ندارد.

اما اطلاعات نشان می دهد که بیشتر ناپدید شدن ها در جریان بازداشت یا اخراج یا به دلیل قاچاق یا قاچاق مهاجر رخ می دهد.

کارشناسان گفتند: «کمک و همکاری متقابل برای یافتن مهاجران ناپدید شده، تحقیق در مورد ناپدید شدن آنها، همراهی با خانواده و بستگان آنها در طول این فرآیندها و همچنین محافظت و پیشگیری از این جنایت شنیع کلیدی است. سیستم های”.

سیاست های سفت و سخت

آنها سیاست های سختگیرانه ایالت ها را در مدیریت مرزی و مهاجرت مقصر بسیاری از ناپدید شدن ها دانستند و به سیاست هایی اشاره کردند که شامل امتناع کامل از ورود می شود. جرم انگاری مهاجرت؛ و استفاده اجباری، خودکار یا گسترده از بازداشت مهاجرت. و اخراج های خودسرانه

کارشناسان می گویند: «این عوامل مهاجران را تشویق می کند تا مسیرهای خطرناک تری را انتخاب کنند، زندگی خود را به دست قاچاقچیان بسپارند و خود را در معرض خطر بالاتر نقض حقوق بشر و ناپدید شدن اجباری قرار دهند».

کارگران مهاجر سوار بر کشتی ماهیگیری تایلندی.

کارگران مهاجر سوار بر کشتی ماهیگیری تایلندی.

روند نگران کننده

کمیته ناپدید شدن اجباری اولین اظهار نظر عمومی خود را در زمینه مهاجرت آغاز کرد تا کشورها را در مورد تعهدات قانونی خود راهنمایی کند و اقداماتی را برای محافظت از مهاجران ارائه دهد. کمیته ناپدید شدن اجباری اولین رویه اظهارنظر عمومی خود را در زمینه مهاجرت آغاز کرده است تا کشورها را در مورد تعهدات قانونی خود راهنمایی کند و اقداماتی را برای حمایت از مهاجران ارائه دهد.

این کارشناسان از کشورها، سازوکارهای حقوق بشر و سایرین خواستند تا برای جلوگیری از ناپدید شدن اجباری تلاش کنند.

آنها گفتند: “باید به نیازهای زنان و کودکان به ویژه کودکان بی سرپرست که قربانیان مستقیم و غیرمستقیم این جنایات هستند، توجه ویژه شود.”

کارشناسان

برای اطلاع از اسامی کارشناسان امضا کننده این بیانیه اینجا کلیک کنید.

گزارشگران ویژه و کارشناسان مستقل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد موضوع خاص حقوق بشر یا وضعیت یک کشور منصوب می شوند. مناصب افتخاری است و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما