فرارو | پنج‌ضلعی اعتراضات در ایران

بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس درسخنانی میان عوامل مبارزه بر اعتراضات اخیر در کشور را برشمرد و ریشه اصلی وقایع را در ایجاد نارضایتی مردم ایجاد کرد.

نگاهداری این احساس نارضایی را در پنج حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، زیست‌محیطی و دسته‌بندی‌های بین‌المللی کرد. وی افزود: در حوزه اقتصادی ما از سال ۱۳۹۰ تا امروز وضعیت غیرعادی‌ای است و این واقعیت‌ها همه شاخص‌های اقتصادی هستند. کمی و کیفی، آن را نشان می دهد. طی ۱۱ سال، به جمعیت فقرا اضافه شد. در حالی که تعداد فقرا نیز مستمرا افزایش یافته است که در سال ۱۴۰۰ به بالاترین مقدار خود از سال ۱۳۹۰ به بعد رسیده است. یANی NENE THANHARAD BیشTRHARی BEHERHER خطRERERETHANAND BELکAHEHAHEHEHEHEAHEHEAHEHEAHEAHANEAD BEALEHEANEANE. این موضوع فقط باعث نارضایتی در بین فقرا و طبقه متوسط ​​می شود. به هر حال طبقات بالا، حتی اگر در این وضعیت به صورت شخصی ارتقا پیدا کند. در جامعه‌های زندگی می‌توانند وضعیت مردم را بدتر کنند. بی‌شک چنین اتفاقی در طبقات بالا نیز احساس نارضایتی ایجاد می‌کند.

وی افزود: برخی می‌گویند که در خیابان حضور دارند با توجه به اینکه غالبا از سطوح متوسط ​​هستند. مشکل اقتصادی و اصلاً وضعیت اقتصادی برایشان مهم نیست. ابدا چنین نیست. این افراد حتی اگر امروز هم غم نان نباشند؛ نسبت به آینده و وضعیت اقتصادی بهتر ممکن است فکر کنید. همچنین در حوزه مسکن، افرادی که باور دارند، قیمت مسکن در سه ماه آینده افزایش خواهد یافت، با گذشت زمان بیشتر به صورت قابل توجه است. این نسبت به ۶/ ۳۷ درصد در آبان ۱۴۰۰ و ۴۱ درصد در بهمن ۱۴۰۰ با افزایش چشمگیر به ۵/۵۵ درصد در اردیبهشت ۱۴۰۱ رسیده است.

تنها 10 درصد از کسانی که خود یا خانواده‌شان دارای خصوصیت هستند، به نحوی احتمال می‌دهند که در یک سال آینده مسکن جدید خریداری کنند. اعداد بسیار گویا هستند. وضعیت اقتصادی به سمت پیش رفته است که وضعیت و چشم‌انداز آینده مبهم است.رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در تبیین نقش حوزه فرهنگی در زمینه حجاب گفت: حرکت در حوزه حجاب سه دهه است که در جامعه ایران به صورت لاینقطعی در حال حرکت و حرکت است. پیشروی بوده است. کارهای فرهنگی صورت گرفته نیز اصلا جوابگو و منطبق با وضعیت نبوده و نتایج خوبی ندارند. موضوع پیدایش سبک زندگی جدید در جامعه ایران که به مدد شبکه مجازی، خصوصا اینستاگرام به پیوسته، یک موضوع مهم فرهنگی دیگر است. سخت‌افزار دستگاه‌های فرهنگی کشور، متناسب با نیازها نبوده است.

وی درادامه از کم‌آبی، هوا، ریزگردها و انقراض گونه‌ها به عنوان مسائل زیست محیطی که منجر به ایجاد احساس نارضایتی شده است، نام برد و گفت: درحوزه بین‌المللی موضوع برجام یکی از مهم‌ترین موضوعات در این زمینه است. بدون اینکه تاثیر واقعی برجام چقدر است؛ افکار عمومی نسبت به سرنوشت برجام حساس و دچار ابهام در نتیجه رسیدن به آن است، در نحوه اطلاع‌رسانی فرآیندها و نتیجه آن برای اقتصاد و زندگی مردم اشکالات اساسی وجود دارد. با تأکید بر اینکه بر شنیدن نگاه‌ها و اصلاح رویه‌ها برای هر حکومتی نیاز است، تصریح کرد: هنر حکمرانی این است که با تمام بخش‌های جامعه در ارتباط باشد و اعتراضات و مخالفت‌های خاموش همه مردم را بشنود.

برداشت‌های متفاوت از فضای کشور

نگاهداری دربخش دیگری از سخنانش در تحلیل وقایع اخیر در کشور با بیان اینکه نگاه حاکم یا بهتر بگویم دو برداشت در یک کشور فعلی وجود دارد، گفت: این دو شامل روایت‌های اعتراضات همه‌گیر و روایت‌های آغشته‌های خارجی است که هر دو دیدگاهی را می‌توان تا به حال کرد. را مطابق با برداشت خود، روایت کنند. وی افزود: روایات اعتراضات همه‌گیر، مانند القا می‌کند که می‌گویند میلیون‌ها نفر در سراسر کشور در حال راهپیمایی و تظاهرات هستند و همه‌چیز بحرانی هستند. شایعات عجیب و غریب را هم که در این فضا ساخته می‌شود، این روزها کم ندیده‌ایم.

مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: روایت اطلاعات خارجی هم بنا بر انتساب تمام اتفاقات ۴۰ روز گذشته به عناصر اطلاعاتی و امنیتی خارجی ساخته شده است. در این روایت هم شاکله اصلی این است که ما با یک پروژه خارجی داریم و اگر تعداد اندکی از جوانان هم در این فضا وجود دارد به خاطر فریب خوردن است. نشان می‌دهند که این دو برداشت را باید در کنار هم و در ارتباط با درک و فهم کرد، از طرفی کاملاً و واضح است که وجود، تأثیر و تأثیر خارجی و عوامل آموزش‌دیده آنها در وقایع بعدی کشور عینی و واقعی است.

از طرف دیگر هم ما می‌توانیم اینها را داشته باشیم که به خیابان‌ها می‌آیند و از کسانی که در خانه‌ها و پشت گوشی‌هایشان با این اتفاقات همدلی می‌کنند. اعتراضاتی دارند. این هم اعتراضات و هم نارضایتی بخش‌هایی از مردم را داریم و هم اغتشاشاتی وجود دارد که کاملاً با برنامه‌ریزی و طراحی دشمنان در حال اجرا است. به همین دلیل ما با وضعیت پیچیده، نه ساده. پس ما هم با مخالفت هم اغتشاش.

ظهور اپوزیسیون جدید

وی در سخنانش خارجی در بروز ناآرامی‌ها در کشور را در سه سطح نرم‌افزار و رسانه‌های خارجی، ادامه فعالیت‌های خارجی و ایرانیان خارج از کشور از تقسیم‌بندی کرد و گفت: همه اینها هستند که رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی و ماهواره‌های خارجی از من‌وتو، بی‌بی‌سی، ایران اینترنشنال هستند. تمام گروه‌های تلگرامی و اکانت‌های توییتری و اینستاگرامی، تمام توان خود را به میان آورده‌اند و در اعتراضات نقش ایفا می‌کنند. این تنها ادعای مسئولین نیست و تمام تحقیقات و پژوهشگران داخلی و خارجی درباره این رسانه ها متفق القول هستند.

مرکز پژوهش‌های دومین سطح رئیس‌جمهور خارجی را در سطح سخت و فیزیکی و شامل ایجاد اغتشاشات خیابانی با استفاده از چندین آموزش‌دیده توصیف کرد و گفت: سطح سوم هم مربوط به فعالیت‌های ایرانیان خارج از کشور است که در این دوره عامل طبیعی است که به موضوع می‌پردازد. شده است.

نگاهداری با بیان اینکه ایرانیان خارج از تظاهرات از کشور موضوع تازه‌ای نیست، گفت که این تظاهرات، تفاوت‌هایی با قبل دارد که سابقاً وجود ندارد. به گفته رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، رسانه‌های فارسی‌زبان و حتی غیرفارسی‌زبان تمام تلاش خود را در این مدت انجام داده‌اند که به نحوی بی‌سابقه‌های ایرانیان خارج از کشور را برجسته می‌کنند و حتی بزرگ‌نمایی می‌کنند. دلیل دیگر هم ظهور شخصیت های اپوزیسیون جدید است.

نگاهداری افزود: قبل از این اعتراضات، رهبران اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور به دو دسته تقسیم می‌شوند. منافقین و بازماندگان رژیم پهلوی. این افراد، جایگاهی در افکار عمومی داخل ایران نداشتند و اصلاً ارتباط عاطفی در جامعه ایران نمی‌توانستند سازند. اما چهره‌های بزرگ در جبهه اپوزیسیون خارج از کشور ظهور کرده‌اند.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما