WTA با وجود نامشخص بودن وضعیت پنگ شوآی، در ماه سپتامبر به چین بازخواهد گشتCNN

اتحادیه تنیس زنان (WTA) روز پنجشنبه اعلام کرد که پس از تعلیق همه مسابقات در این کشور در سال 2021 به دلیل نامشخص بودن امنیت تنیسور پنگ شوآی، در پاییز به میزبانی مسابقات در چین بازخواهد گشت.

WTA در بیانیه ای اعلام کرد: پس از 16 ماه تعلیق مسابقات تنیس در چین و تلاش های مستمر برای دستیابی به درخواست های اصلی ما، وضعیت هیچ نشانه ای از تغییر نشان نداده است.

ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هرگز به طور کامل این اهداف را تضمین نمی‌کنیم و این بازیکنان و مسابقات ما هستند که در نهایت بهای فوق‌العاده‌ای را برای فداکاری‌های خود خواهند پرداخت. به همین دلایل، WTA تعلیق فعالیت مسابقات در جمهوری خلق چین را لغو می کند.

پس از اینکه پنگ، معاون نخست وزیر بازنشسته، ژانگ گائولی را متهم کرد که او را در طول یک رابطه طولانی و چند ساله مجبور به رابطه جنسی کرده است، نگران این بود که دولت چین او را بدون ارتباط نگه دارد.

در حالی که ما از تصمیم خود در مورد تعلیق پشیمان نیستیم، WTA و اعضای آن احساس می کنند که اکنون زمان بازگشت به ماموریت خود در چین است. WTA گفت: ما امیدواریم که با بازگشت بتوانیم پیشرفت بیشتری داشته باشیم. پنگ را نمی توان از طریق این فرآیند فراموش کرد.

مهم است که تعامل مجدد ما در چین امنیت مداوم را برای پنگ و تمام زنان ورزشکار که از بازگشت ما به مسابقات و فرصت‌هایی که تنیس فراهم می‌کند سود ببرند، فراهم کند. ضروری است که صدای زنان هنگام صحبت کردن شنیده شود. WTA به دفاع از پنگ و پیشرفت زنان در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

پنگ آخرین بار در فوریه 2022 هنگامی که با مقامات المپیک در بازی های زمستانی پکن ملاقات کرد ظاهر شد و سپس با سایت خبری مستقل ورزشی فرانسوی L’Equipe مصاحبه کرد.

WTA برنامه تور در چین را فاش نکرد. سال گذشته، این تور گفت که فینال WTA پایان فصل 2023 در شنژن چین برگزار خواهد شد.

دیده بان حقوق بشر تصمیم WTA برای بازگشت به چین را “ناامیدی بزرگ” خواند، اما “تعجب آور” نیست.

یاکیو وانگ، پژوهشگر ارشد چین در دیده بان حقوق بشر، گفت: «کسب و کارهای بین المللی باید با هم کار کنند تا کار درست را انجام دهند. به چالش کشیدن دولت چین به تنهایی سخت است، اما اگر کسب و کارها برای رسیدگی به نقض حقوق بشر توسط چین با هم متحد شوند، تعادل قدرت می تواند تغییر کند.

به هر حال، سازمان‌ها و شرکت‌های ورزشی همگی می‌خواهند در محیطی فعالیت کنند که در آن حقوق انسانی بازیکنان، کارمندان و مصرف‌کنندگانشان محافظت می‌شود و حاکمیت قانون وجود دارد. مهم است که پرونده پنگ شوآی در معرض دید عموم باشد.

“کاری که او در ابتدا انجام داد فوق العاده بود. این به جهان نگاهی اجمالی به فساد و سوء استفاده ها در بالای دولت چین داد. برای آن، او هنوز هم بهایی می پردازد. حتی با توجه به نتیجه، کاری که او انجام داد و آنچه WTA در ابتدا انجام داد بیهوده نبود.

کمیته بین‌المللی المپیک که مدیریت WTA را بر عهده دارد، پس از بازی‌های المپیک 2022 پکن، چارچوب حقوق بشری را اتخاذ کرده است و همه فدراسیون‌های ورزشی موظفند برای فعالیت‌های خود در چین و فراتر از آن، اقدامات لازم را در زمینه حقوق بشر انجام دهند.

راه افشای نقض حقوق بشر توسط دولت چین و پاسخگویی به آن دشوار است و اغلب هزینه دارد و راه مستقیمی نیست.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما