«Dykes to Watch For»، اکنون در هدفون خود نگه دارید

طی چند هفته گذشته، مالوری پیرسون، نویسنده و طراح گرافیک 26 ساله ساکن بروکلین، و هم اتاقی اش، یک هنرمند خالکوبی، کمیک محبوب آلیسون بچدل “Dykes to Watch Out For” را خوانده اند.این سریال که از سال 1983 تا 2008 پخش شد، مانند همیشه برای این زوج صادق است.

خانم پیرسون گفت: «ما چیزی را با هم خواندیم، به معنای واقعی کلمه، یک روز دیگر، و درباره اینکه چقدر دقیق است می خندیدیم. آنها جوک هایی در مورد احساس عدم آمادگی برای قرار ملاقات، و خطوط داستانی در مورد منزوی بودن گروه های دوستان لزبین می خوانند. او افزود: “دیدن این که چگونه این وضعیت اصلاً تغییر نکرده است برای من خنده دار است.”

روز پنجشنبه، «Dykes to Watch For» در یک رسانه غافلگیرکننده دوباره متولد شد: یک مجموعه صوتی از Audible که توسط نمایشنامه‌نویس Madeleine George اقتباس شده بود. کری براونشتاین نقش جدلی‌گر مو را بازی می‌کند و روبرتا کولیندرز صداپیشگی لوئیس، یک عاشق تمام وقت است. افراد دیگری از جمله روکسان گی در نقش جزانا و جین لینچ که سریال را روایت می کند به آن ها ملحق می شوند.

این ماه 40 سال از زمانی که خانم بچدل اولین استریپ «Dykes to Watch Out For» را در Woman News منتشر کرد، می گذرد. این برنامه به صورت هفتگی پخش می شد و به خاطر مشارکت سیاسی شخصیت هایش و پاسخ های خشمگین به اخبار روز مشهور بود. خانم بچدل نوار خود را «نصف ستون نوشته و نیمه بی پایان و رمان سریالی ویکتوریایی» نامیده است. تفسیر اجتماعی و تحلیل سیاسی ذاتاً محصول زمان خود هستند. پس چگونه «دایک ها باید مراقب باشند» دهه ها بعد با فرهنگ کوییر معاصر صحبت می کند؟ و چه کسی می خواهد گوش کند؟

طرفداران این کمیک زمانی که برای اولین بار ظاهر شد، کنجکاو هستند که اثری را که احساس می کردند بسیار زیرکانه زندگی آنها را تسخیر کرده است، دوباره بررسی کنند. لیزا کیسی، 50 ساله، یک مدیر پروژه آژانس بازاریابی در پورتلند، اوره، در سانفرانسیسکو زندگی می کرد که هنگام انتشار کمیک آن را خواند. خانم کیسی گفت: “من و دوستانم روزنامه را می گرفتیم و در پشت کتابفروشی ها می خواندیم.” «حافظه من از آن واقعاً به عنوان چشم اندازی از آنچه ممکن است زندگی من شود به آن نگاه می کردم. این یک دید بزرگتر از زندگی عجیب و غریب بود.»

هنگامی که خانم کیسی برای اولین بار در سال 2017 با شریک زندگی خود، بری استویانوف، شروع به ملاقات کرد، او یک کپی از “Dykes to Watch Out For” را به خانم استویانوف به عنوان هدیه اولیه داد. خانم استویانوف، 45 ساله، مدیر حسابداری در یک شرکت تجهیزات پزشکی، در اواخر دهه 30 زندگی خود ظاهر شد. خانم استویانوف گفت: «فقط ای کاش در 20 سالگی «دیکز برای مراقبت» را پیدا کرده بودم. احتمالاً با عادی‌سازی روابط همجنس‌گرایان، کل مسیر زندگی من را تغییر می‌داد.»

وقتی او و خانم کیسی در مورد نسخه صوتی شنیدند، بلافاصله علاقه مند شدند. خانم استویانوف گفت: “من فوق العاده هیجان زده هستم زیرا فقط کنجکاو هستم که آنها چگونه این کار را انجام می دهند.” “صدای آنها قرار است چگونه باشد؟”

دیگران در برابر قالب جدید مقاومت می کنند. اوری رز، 31 ساله، یک دست‌کار که برای چند هفته از بروکلین می‌گذرد، همیشه علاقه‌مند به خواندن کمیک‌ها بوده است، اما در مورد رسانه جدید تردید دارد. Mx: “من کتاب های صوتی را دوست دارم، اما به نظرم صدای تخیلی واقعاً جذاب است.” رز گفت. “برای آن سخت است که مضطرب نباشد.”

در اقتباس از سریال – که خانم جورج برای اولین بار به توصیه دوست پسر دانشگاهی که فکر می کرد ممکن است آن را دوست داشته باشد، خواند – هدف نمایشنامه نویس حفظ دیالوگ خانم بچدل بیش از هر چیز دیگری بود.

او گفت: “اولین سوگند من به بقراط این بود: به نوار آسیب نرسانید.” پس از حفظ روحیه شخصیت ها، خانم جورج به دنبال نشانه های صوتی شد. او موسیقی‌های جوآن جت و کریس ویلیامسون، و همچنین صداهای اعتراض‌های موجود در کمیک را جمع‌آوری کرد، از جمله صداهایی از راهپیمایی سال 1987 در واشنگتن برای حقوق همجنس‌گرایان و همجنس‌گرایان، جایی که لحاف یادبود ایدز برای اولین بار نمایش داده شد. خانم جورج گفت: «فکر می‌کنم این یکی از نکات برجسته این سریال است که ما فیلم‌های صوتی واقعی دریافت کردیم.

موفقیت اقتباس موسیقایی از رمان گرافیکی خانم بچدل “خانه سرگرم کننده” چشم سایر طرفداران را به ویژگی های زنده و نفس گیر آثار دیگر او باز کرده است. کی دی دایموند، 38 ساله، هنرمند و تصویرگر خالکوبی در لس آنجلس است که حتی خالکوبی هایی با تم بچدل انجام داده است. خانم دایموند زمانی که با خانواده اش در بارنز و نوبل بود، با پنهان کردن کمیک های خانم بچدل در کتاب های دیگر بزرگ شد. او در مورد پرش از صفحه به هدفون ناراحت نبود و گفت که “شخصیت های ثروتمند” کمیک می توانند یک سریال صوتی را حفظ کنند. او گفت: “بازیگران شگفت انگیز خواهند بود.”

گریس برک، 23 ساله، مدیر Little District Books در واشنگتن دی سی، گفت که آنها “جنبه دسترسی” را دوست داشتند و اشاره کرد که اقتباس صوتی این اثر را برای افرادی که نمی توانند با تصاویر ارتباط برقرار کنند، می آورد. اما Mx. بورک نگرانی های دیگری در مورد اقتباس دارد. آنها گفتند: “Audible متعلق به آمازون است.” من واقعاً با آمازون کار ندارم. من فکر می کنم که بسیاری از افراد عجیب و غریب با آن ارتباط دارند. آن دسته از افرادی که احتمالاً با آلیسون بچدل ارتباط برقرار می کنند، از آن دسته افرادی نیستند که آمازون را دوست دارند و از آن حمایت می کنند، مگر اینکه مجبور باشند.

Madden Aleia، 24 ساله، همچنین یک کتابفروشی دارد: Bookends در نورث همپتون، ماساچوست، که میزبان یک گردهمایی عجیب و غریب به نام دایک برای معاشرت با آن است. خانم آلیا درباره این اقتباس صوتی گفت: “به عنوان کسی که زمان زیادی را صرف شنیدن مکالمات همجنس‌گرایان می‌کند، فکر می‌کنم چیزی بسیار ارزشمند در مورد بازنمایی مکالمات دگرباشان وجود دارد.”

خانم آلیا گفت که از «Dykes to Watch For» به‌عنوان اثری نادر درباره افراد عجیب و غریب که نیازی به توضیح دادن خود به دنیایی غیرعادی احساس نمی‌کند، قدردانی می‌کند. در عوض، وقت خود را صرف شوخی‌سازی درباره روان‌درمانی، هوس‌کردن درهم شکستگی‌ها و درگیر شدن شدید در سیاست می‌کند. همانطور که خانم آلیا توضیح داد: “ما اینجا هستیم، ما عجیب و غریب هستیم و در مورد آن عصبی هستیم!”

خانم آلیا گفت که او مرتباً کمیک را به افرادی در اوایل دهه 20 سالگی به افراد 50 ساله می فروشد. به گفته Mx. برک، مدیر کتاب‌های منطقه کوچک، کارهای خانم بچدل از محبوب‌ترین آثار در فروشگاه است.

به نوبه خود، خانم بچدل گفت که در ابتدا هم در مورد ترجمه صوتی شک داشت و هم مشتاق شنیدن ترجمه صوتی بود. اما او گفت که وقتی بازیگران برای ضبط آمدند در غرفه صوتی نشسته بود، بلافاصله هیجان زده شد. خانم بچدل گفت: «شنیدن صدای کری براونشتاین واقعاً طولانی‌ترین و چند هجایی‌ها بسیار رضایت‌بخش بود. و روبرتا کولیندرز در نقش لوئیس فقط یک رویا است. وقتی 40 سال پیش آن شخصیت را نوشتم، تقریباً احساس می‌کنم که او را از آینده هدایت می‌کنم.»

خانم بچدل گفت که از این که این نوار برای بسیاری از خوانندگان جوان تر جذاب است شگفت زده شده است. او گفت: «من واقعاً سپاسگزارم. با این حال، این یک اتحاد تلخ و شیرین است، شنیدن از خوانندگانی که با همان مسائل و تشدیداتی سر و کار دارند که نسل او با آن مواجه بود.

او افزود: «از برخی جهات، تاسف‌آور است که با همه پیشرفت‌هایی که داشته‌ایم، برخی چیزها هنوز همان‌طور هستند.»

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما