یک واقعیت جایگزین: چگونه تلویزیون دولتی روسیه جنگ اوکراین را می چرخاند

آقای گاتوف، روزنامه‌نگار سابق روسی و کارشناس تبلیغات دولتی، گفت که همکاری کرملین و تلویزیون دولتی به بیش از دو دهه قبل بازمی‌گردد. کرملین هر روز فهرستی از نکات گفتگو را برای پخش کنندگان فراهم می کند. آقای گاتوف گفت که سند کاملاً محافظت شده، معروف به «تمنیک» به مقامات ارشد VGTRK و سایر سازمان‌ها تحویل داده می‌شود و موضوعاتی را که کرملین می‌خواهد به صورت مثبت یا منفی پوشش داده شود، همراه با دیدگاه‌هایی برای تأیید و انتقاد از افراد ارائه می‌شود. نسخه هایی را دیده است.

به گفته ورا تولز، استاد دانشگاه دانشگاه، کنترل شدید کرملین بر رسانه ها از زمان حمله به اوکراین افزایش یافته است، اما اعتماد مردم به آنچه که تماشا می کنند کاهش می یابد، هر چه جنگ طولانی تر شود و پنهان کردن واقعیت های خشونت آمیز آن سخت تر شود. منچستر که رسانه های روسی را برای پارلمان بریتانیا و اتحادیه اروپا مطالعه کرده است. او گفت: “شکاف هایی وجود دارد.”

در روزهای اولیه جنگ، آنچه به صراحت در دستورات کرملین ذکر نشده بود به تهیه کنندگان تلویزیون واگذار شد تا آن را تکمیل کنند.

بر اساس اسناد، ایالات متحده یک هدف مکرر بوده است. هر روز، ایمیل‌هایی با فهرست‌های طولانی از کلیپ‌های خبری و پست‌های ویروسی پخش می‌شد که به عنوان پالتی برای ترسیم تصویری تاریک از ایالات متحده عمل می‌کرد.

در اوایل فوریه، هفته‌ها قبل از حمله به اوکراین، تهیه‌کنندگان کلیپی از پرزیدنت بایدن که از پاسخ دادن به سؤالات مربوط به اعزام نیرو به لهستان خودداری می‌کرد، این ایده را تقویت کردند که آمریکا مشتاق جنگ است. یک داستان نیویورک تایمز در مورد جنگ اطلاعاتی تهاجمی اوکراین علیه روسیه نیز به عنوان شاهدی بر عدم صداقت این کشور بازنویسی شد. یکی دیگر از روزنامه دیلی میل بریتانیا، آقای بایدن را در حال چیدن دندان هایش نشان می دهد.

با طولانی شدن جنگ، تهیه کنندگان به دنبال کلیپ هایی در مورد پیامدهای آن در ایالات متحده بودند. یکی از یک برنامه خبری محلی در شمال آلاباما در مورد برچسب هایی که روی پمپ های بنزین گذاشته شده بود که آقای بایدن را نشان می داد می گوید: “من این کار را کردم.” ویدئوی دیگری که نشان می‌دهد یک خواربار فروشی در ایالات متحده از مواد غذایی خالی شده است، از یک پست تلگرامی منتشر شده است. به نظر می‌رسید که الهام‌بخش پخش برنامه‌ای با عنوان «شوک نفتی و قفسه‌های خالی: پیش‌گویی تلخ ترامپ در حال تحقق است».

در ماه مارس، دنیس داویدوف، گزارشگر VGTRK در واشنگتن، یک پست هفت ساله یوتیوب را علامت گذاری کرد و محبوبیت جدیدی به دست آورد که ادعا می کرد ایالات متحده و ناتو به خصومت روسیه علیه اوکراین دامن زده اند.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما