یک دانش آموز اسرائیلی در کرانه باختری جان باخت. برای یافتن جسد او، دشمنان با هم متحد شدند.

اورشلیم – هنگامی که شبه نظامیان فلسطینی جسد یک دانش آموز اسرائیلی را در سه شنبه شب پنهان کردند، امیدوار بودند که آن را با اجساد ده ها فلسطینی که سال ها بدون دفن توسط اسرائیل نگهداری می شدند، مبادله کنند.

در عوض، آنها تلاش دیپلماتیک غیرمعمولی را برای بازیابی جسد آغاز کردند که شامل بازیگران غیرمحتملی از طرف های مخالف درگیری فلسطین و اسرائیل بود.

مقامات فلسطینی که از این اقدام ستیزه جویان ناراحت بودند، با فرماندهان نظامی اسرائیل، قانونگذاران عرب و روحانیون مسلمان در اسرائیل و حتی به طور غیرمستقیم با رهبران شبه نظامیان در غزه و لبنان همکاری کردند – طبق مصاحبه با شش میانجی، همه آنها به آزادی جسد کمک کردند. از سه کشور

این یک لحظه غافلگیرکننده از هدف مشترک بین افرادی بود که به ندرت با هم کار می کنند، لحظه ای که پیچیدگی های جامعه عرب و اسرائیل را برجسته کرد، روابط پنهان بین رهبران فلسطینی و اسرائیلی را آشکار کرد و توجه نادری را به رویه اسرائیل در نگه داشتن اجساد جلب کرد. فلسطینی های کشته شده متهم به تروریسم

رفیق حلبی، شهردار عرب زادگاه این دانش آموز در اسرائیل، که محور تلاش های میانجیگری بود، گفت: «ما به همه نیاز داشتیم که با دشمن خود صحبت کنند. وضعیتی که ما در آن زندگی می کنیم بسیار بسیار پیچیده است.»

مرکز این فاجعه یک شهروند 17 ساله اسرائیلی به نام تیران فیرو بود.

تیران یکی از حدود 150000 دروزه اسرائیلی بود – بخش کوچکی از اقلیت عرب اسرائیل، که حدود یک پنجم جمعیت 9 میلیونی را تشکیل می‌دهند. دروزها نقش غیرمعمولی در درگیری ایفا می کنند: برخلاف دیگر اعراب در اسرائیل، آنها معمولاً در ارتش اسرائیل خدمت می کنند – با این حال به عنوان زبان مادری عربی، به راحتی در شهرهای فلسطینی در کرانه باختری اشغالی حرکت می کنند.

صبح روز سه شنبه، تیران از این سیالیت فرهنگی استفاده کرد و از زادگاهش در شمال اسرائیل، دلیات الکرمل، به سمت کرانه باختری اشغالی رفت. به گفته پدر ادیر، تیران با همراهی دوست همیشگی خود، آدیر داکسا، 17 ساله، امیدوار بود که یک سیستم بلندگوی جدید برای ماشین خود بخرد.

بر اساس گزارش داخلی این مقام از این حادثه که توسط نیویورک تایمز به دست آمده است، تیران هنگام عبور از منطقه ای در شمال کرانه باختری که به طور نیمه خودمختار توسط رهبری فلسطین، تشکیلات خودگردان فلسطین اداره می شود، کنترل خودرو را از دست داد. هر دو نوجوان به شدت مجروح شدند.

جراحات آدیر اندکی بحرانی نبود و به مقامات بهداشتی فلسطین اجازه داد تا او را به اسرائیل منتقل کنند، جایی که او با هواپیما به بیمارستان اسرائیل منتقل شد و هنوز زنده است.

اما تیران به مراقبت های پزشکی فوری بیشتری نیاز داشت، بنابراین او به بیمارستانی در جنین منتقل شد، شهری که توسط تشکیلات خودگردان فلسطین اداره می شود و در سال جاری کانون حملات منظم ارتش اسرائیل بوده است.

بعداً روز سه‌شنبه، شبه‌نظامیان در شهر خبر حضور تیران را شنیدند. بر اساس ویدئوی صحنه، شهادت میانجی ها و گزارش داخلی تشکیلات خودگردان فلسطین از این حادثه، مردان نقابدار مسلح به تفنگ های تهاجمی، با تصور اینکه او یک سرباز اسرائیلی است، اندکی بعد از ساعت 20:30 سه شنبه شب به بیمارستان حمله کردند.

به گفته میانجی‌ها و رهبران فلسطینی در جنین، شبه‌نظامیان امیدوار بودند تیران را با اجساد ده‌ها فلسطینی که از سال 2016 در سردخانه‌های اسراییل نگهداری می‌شوند، مبادله کنند. اسرائیل اجساد دفن نشده 111 فلسطینی، 16 نفر از آنها اهل جنین را بر اساس سوابق دقیق به اشتراک گذاشته شده، در خود جای داده است. تایمز توسط مرکز کمک های حقوقی و حقوق بشر اورشلیم، یک نهاد مستقل نظارت بر حقوق فلسطین.

وزارت دفاع اسرائیل از اظهار نظر خودداری کرد، اما مقامات اسرائیلی بر این باورند که فلسطینی‌ها همگی هنگام ارتکاب خشونت کشته شدند و نگه داشتن اجساد آنها ممکن است به جلوگیری از حملات آینده کمک کند.

آنچه پس از ورود ستیزه جویان به بیمارستان اتفاق افتاد، موضوع بحث است: حسام فرو، پدر تیران، که به سرعت به بیمارستان رفته بود تا در کنار پسرش باشد، گفت که ستیزه جویان تیران را در حالی که او هنوز زنده بود از دستگاه پشتیبانی حیاتش خارج کردند. ، کشتن او

آقای فیرو روز چهارشنبه به کان، پخش کننده عمومی اسرائیل گفت: «پسرم نفس می‌کشید – او نفس می‌کشید و زنده بود. “آنها او را درست در مقابل من گرفتند.”

یک دیپلمات خارجی درگیر در تلاش‌های میانجی‌گری، که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد تا آزادانه‌تر درباره یک موضوع حساس صحبت کند، این گزارش را تأیید کرد.

اما مقامات دولتی اسرائیل می گویند که مشخص نیست چه اتفاقی افتاده است، در حالی که تشکیلات خودگردان فلسطین گفته است که این نوجوان در زمان ورود شبه نظامیان کشته شده بود.

در هر صورت، جسد تیران به سرعت به مخفیگاهی در یک محله بی‌قانونی شهر، معروف به کمپ جنین منتقل شد، جایی که مقامات کنترل محدودی دارند.

به گفته میانجی‌ها و رهبران فلسطینی، توقیف این جسد موجب نگرانی فلسطینیان در کرانه باختری و اسرائیل شد. مقامات اسرائیلی هشدار دادند که در صورت عدم بازگرداندن داوطلبانه جسد، آنها را به زور پس می‌گیرند – عملیاتی کثیف که می‌توانست وضعیت تنش‌آمیز در کرانه باختری را به سمت هرج و مرج همه جانبه سوق دهد.

اقدامات ستیزه جویان نیز برای بسیاری از فلسطینی ها غیراخلاقی بود. در حالی که خشم گسترده فلسطینی ها از رویه خود اسرائیل در پنهان نگه داشتن اجساد فلسطینی ها وجود دارد، بسیاری احساس کردند که افراد مسلح هدف اشتباهی را انتخاب کرده اند، به ویژه پس از اینکه مشخص شد که تیران یک پسر مدرسه ای است، نه یک سرباز.

محمد صباغ، رئیس شورای رهبری در کمپ جنین، گفت: «این کار اخلاقی نبود. از ابتدا، تمام اردوگاه می خواستند جسد را برگردانند.»

مقامات ارشد ارتش اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین همیشه در تماس هستند و این باعث ناامیدی بسیاری از فلسطینی های عادی شده است، زیرا احساس می کنند از چنین همکاری هایی سود چندانی نمی برند و مقامات قبلاً برای هماهنگی انتقال آدیر در تماس بوده اند.

این تماس ها بعد از تشنج جسد تیران بیشتر شد.

به گفته سرلشکر اکرم رجوب، بلندپایه ترین مقام این مقام در جنین، سرویس های امنیتی این مقام از طریق واسطه ها برای رسیدن به ستیزه جویان کار کردند.

ژنرال رجوب در یک مصاحبه تلفنی گفت: “من بلافاصله متوجه شدم که اشتباه بزرگی مرتکب شده است.” ما بلافاصله برنامه ریزی کردیم که چگونه جسد را به خانواده برگردانیم.

به موازات آن، چندین قانونگذار عرب در اسرائیل شروع به تماس با رهبران فلسطینی در کرانه باختری و غزه کردند و از آنها خواستند تا بر شبه نظامیان که اکثر آنها به جهاد اسلامی فلسطین، یک گروه اسلامگرا مرتبط هستند، فشار بیاورند.

به گفته آقای فیرو، یک روحانی مسلمان در جنوب کرانه باختری در این تلاش ها نقش اساسی داشت، در حالی که رهبر یک جنبش اسلامی ممنوعه در اسرائیل، رائد صلاح، نیز بیانیه ای منتشر کرد و از ستیزه جویان خواست جسد را آزاد کنند.

احمد تیبی، یک قانونگذار عرب کهنه کار در اسرائیل، از مخالفان اصلی اشغالگری اسرائیل و از منتقدان قدیمی سیاست اسرائیل در نگهداری اجساد فلسطینی است. اما دکتر تیبی با این وجود به عنوان یک بازیگر کلیدی در پشت صحنه ظاهر شد. به گفته آقای حلبی، شهردار، او با مقامات نوار غزه تماس گرفت که رهبران جهاد اسلامی در لبنان را فراخواندند، آنها نیز به نوبه خود با عوامل خود در جنین تماس گرفتند.

دکتر تیبی از گفتن اینکه با چه کسی در غزه تماس گرفته است خودداری کرد، اما تایید کرد که در رابطه با پرونده تیران با مردم این نوار در تماس بوده است.

داوود شهاب، سخنگوی جهاد اسلامی، دست داشتن این گروه در این آدم ربایی یا میانجیگری را رد کرد.

ژنرال رجوب گفت، با وجود این تلاش‌های میانجی‌گری، جسد تیران در طول روز چهارشنبه پس از اختلاف نظر بین ستیزه‌جویان در مورد اینکه چه باید کرد، باقی ماند.

این بن بست فشار بر رهبری اسرائیل را برای بازپس گیری جسد به زور، به ویژه پس از دو حمله بمبی در اورشلیم در صبح چهارشنبه، به درخواست های جناح راست برای اقدام شدیدتر علیه شبه نظامیان فلسطینی شتاب داد.

خشم فزاینده در میان جامعه دروزی در اسرائیل نیز وضعیت را از کنترل خارج خواهد کرد. ده ها نفر از اسرائیلی های دروس چهارشنبه شب یک بزرگراه اصلی در اسرائیل را به امید جلب توجه به پرونده تیران مسدود کردند. ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی از مردان مسلح دروز منتشر شد که آنها را تهدید به انتقام از فلسطینی ها کردند.

در ساعات اولیه صبح پنجشنبه، ستیزه جویان در جنین سرانجام مسیر خود را تغییر دادند.

بر اساس سوابق داخلی مقامات فلسطینی از این حادثه، به تشکیلات خودگردان فلسطین سندی “حاوی اطلاعات در مورد محل جسد” داده شد که به “نیروهای پلیس و سرویس‌های امنیتی” اجازه می‌دهد جسد را پس بگیرند و به مقامات اسرائیلی تحویل دهند. توسط تایمز به دست آمد.

تشییع جنازه تیران بعدازظهر پنجشنبه و در 18 سالگی او برگزار شد.

مرگ او باعث همکاری غیرمعمول بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها شد، از جمله کسانی مانند دکتر تیبی که معمولاً نقطه مشترک کمی با دولت اسرائیل پیدا می کنند.

اما دکتر تیبی گفت که این همکاری نادر نباید خشم گسترده‌تر فلسطینی‌ها را نسبت به سیاست اسراییل در نگهداری اجساد فلسطینیان مرده پنهان کند.

دکتر طیبی گفت: ده ها خانواده فلسطینی منتظر پسران دلبند خود هستند. “به خاطر اجساد آنها که توسط اشغالگران اسراییل ضبط و اسیر شده است.”

Hiba Yazbek و Myra Noveck گزارش دادند.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما