گروه آدانی هند نتوانست افت ناشی از فروشندگان را متوقف کند

یک شرکت بزرگ هندی نتوانست جلوی سقوط آزاد سهام و اوراق قرضه خود را که توسط یک فروشنده آمریکایی به راه انداخته بود، در نبردی تلخ بر سر امپراتوری ایجاد شده توسط یکی از ثروتمندترین و مرتبط ترین بازرگانان هندی، بگیرد.

گروه آدانی، یک شرکت انرژی و زیرساخت، همزمان با آغاز هفته معاملاتی در آسیا، تکذیب 413 صفحه‌ای خود را در مورد ادعاهای فروشندگان کوتاه منتشر کرد. سرمایه گذاران متقاعد نشدند و سهام شرکت را در روز دوشنبه تخلیه کردند و ارزش کل از دست رفته را از هفته گذشته به 64 میلیارد دلار رساند.

این مبارزه می تواند پیامدهای گسترده ای برای صنعت برق هند و انتقال آن به انرژی پاک داشته باشد. همچنین باعث ضرر میلیاردها دلاری برای سرمایه گذاران هندی شده است که به افزایش قیمت سهام شرکت به سطوح استراتوسفر کمک کرده اند.

سرمایه گذاران در آدانی به کمک آن می شتابند. یکی از شرکت های آدانی در جریان فروش سهام بود که گزارش فروش کوتاه مدت منتشر شد. روز دوشنبه، شرکت بین المللی هلدینگ، یک مجموعه مستقر در ابوظبی، گفت که 400 میلیون دلار سهام در عرضه عمومی خریداری خواهد کرد. که حدود 16 درصد از کل معامله را تشکیل می دهد. IHC سال گذشته 2 میلیارد دلار در سه شرکت آدانی از جمله شرکت آدانی سرمایه گذاری کرد Ltd.

512599 -28.45٪

، گل سرسبد گروه.

این شرکت که همنام ثروتمندترین مرد هند، گوتام آدانی است، شباهت زیادی به سهام فناوری آمریکایی داشت که در طول همه گیری همه گیر افزایش یافت. سهام شرکت آدانی در پنج سال گذشته 3000 درصد افزایش یافت و ارزش‌گذاری‌ها را به سطوح شدید رساند.

جیمز تام، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری سهام آسیایی در شرکت سرمایه‌گذاری Abrdn، می‌گوید: «معلوم است که بین ارزش‌گذاری‌ها و اصول بنیادی گسست وجود دارد..

هیندنبورگ ریسرچ، فروشنده کوتاه مدت، با ادعای دستکاری در بازار سهام و شیوه های تجاری و حسابداری مشکوک به حباب ضربه زد. هیندنبورگ، که توسط ناتان اندرسون تأسیس شد، امیدوار بود با شرط‌بندی بر روی اوراق قرضه و اوراق مشتقه شرکت‌های آدانی که در ایالات متحده معامله نمی‌شوند و در هند معامله نمی‌شوند، سود کسب کند.

هیندنبورگ ادعا می کند که آدانی توانسته است قیمت سهام خود را با مالکیت آنها در شرکت های فراساحلی دستکاری کند، می گوید سهام بیش از حد ارزش گذاری شده است و سطح بدهی آن بسیار بالاست و می گوید که تعداد زیادی از اعضای خانواده آدانی برای شرکت های مختلف این شرکت کار می کنند. شاخه ها.

گروه آدانی به مقابله پرداخته است و گزارش فروشنده را “هیچ چیزی جز دروغ” خوانده است. این شرکت آن را “حمله حساب شده به هند، استقلال، یکپارچگی و کیفیت موسسات هندی، و داستان رشد و جاه طلبی هند” نامید. در این بیانیه آمده است که بیشتر 88 سؤال مطرح شده توسط هیندنبورگ قبلاً از طریق افشای عمومی مطرح شده بود و شامل پاسخ به هر یک از آنها بود.

هیندنبورگ در عرض چند ساعت پاسخ داد و گفت که تکذیب گروه آدانی احساسات ناسیونالیستی را برانگیخت و نتوانست به اندازه کافی به مسائلی که مطرح کرده بود رسیدگی کند.

سهام شش شرکت از هفت شرکت با نام آدانی زیان خود را در روز دوشنبه در بازار داخلی هند افزایش داد. گاز آدانی توتال Ltd.

ATGL -10.00٪

و انرژی سبز آدانی Ltd.

آدانی گرین -5.16٪

هر کدام 20 درصد کاهش یافت – حداکثر کاهش یک روزه مجاز بورس برای آن سهام. طبق داده‌های FactSet، این هفت شرکت اکنون از زمان بسته شدن سه‌شنبه گذشته، ارزش بازاری معادل حدود 64 میلیارد دلار را از دست داده‌اند و اکنون 153 میلیارد دلار ارزش دارند.

شرکت آدانی که در حال پیشبرد برنامه های خود برای فروش سهام جدید است، با افزایش 4.2 درصدی روند را کاهش داد، اما سهام آن زیر کف قیمت معامله باقی ماند. اشتراک‌های خرده‌فروشی برای این پیشنهاد، که شرکت امیدوار است معادل 2.5 میلیارد دلار جمع‌آوری کند، قرار است روز سه‌شنبه بسته شود.

گروه آدانی به عنوان یک تامین کننده مهم زغال سنگ، توسعه دهنده بزرگ انرژی های تجدیدپذیر و تولید کننده برق، نقش مهمی در اقتصاد هند ایفا می کند.

قیمت پیشنهادی دو اوراق قرضه دلاری منتشر شده توسط شرکت‌های آدانی در روز دوشنبه به حدود 73 سنت در برابر دلار کاهش یافت که نشان دهنده نگرانی فزاینده سرمایه‌گذاران مبنی بر اینکه این شرکت نمی‌تواند بدهی خود را پرداخت کند. بر اساس داده‌های Tradeweb، بازده اوراق قرضه آدانی گرین با کوپن 4.375 درصدی که در سال 2024 سررسید می‌شود، به بالای 20 درصد افزایش یافت.

جوگشیندر سینگ، مدیر مالی گروه آدانی، در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی هندی که روز دوشنبه پخش شد، گفت که این شرکت هیچ سرمایه گذار بزرگ و استراتژیکی را ندیده است که از موقعیت خود در شرکت های بورسی خود خارج شود.

وی گفت: «ما معتقدیم که این نوسانات از بین خواهد رفت.» وی افزود که این گروه تا یک هفته دیگر نتایج فصلی خود را منتشر خواهد کرد.

آقای اندرسون احتمالاً قبلاً از سرمایه گذاری خود سود خوبی به دست آورده است. تنها در چند سال، هیندنبورگ یک رشته پیروزی را در برابر شرکت‌های پروازهای بلند به دست آورده است.

در سال 2020، هیندنبورگ پس از انتشار تحقیقاتی در مورد شرکت کامیون هیدروژن نیکولا، تیتر خبرها شد و برنده شد. شرکت

و بنیانگذار آن ترور میلتون.

سهام نیکولا در تابستان آن سال به شدت افزایش یافته بود که تا حدی به دلیل ادعاهایی که آقای میلتون در مورد شرکت و محصولاتش در رسانه های اجتماعی مطرح کرد، افزایش یافت. هیندنبورگ مدعی شد که آقای میلتون در چندین موقعیت، فناوری شرکت را نادرست معرفی کرده است، به یاد ماندنی‌ترین آن در ویدئویی است که در آن یک کامیون غیرقابل راندن از دامنه تپه یوتا پایین می‌آید تا به نظر برسد که در حال رانندگی است.

نیکولا 125 میلیون دلار برای حل و فصل تحقیقات با کمیسیون بورس و اوراق بهادار پرداخت کرد. آقای میلتون در عرض دو هفته پس از انتشار از نقش خود در شرکت کناره‌گیری کرد و سال گذشته به دلیل سه فقره کلاهبرداری محکوم شد. وکلای آقای میلتون گفته اند که او بی گناه است و به مبارزه با اتهامات ادامه خواهد داد.

این اولین بار نیست که هیندنبورگ با یکی از ثروتمندترین مردان جهان تجارت می کند. سال گذشته، هیندنبورگ گفت که سهام شرکت توییتر را کوتاه کرده و فکر می‌کند که ایلان ماسک تلاش می‌کند از خرید پیشنهادی‌اش برای شرکت پس از رکود بازار که قیمت پیشنهادی او را کاملاً غنی به نظر می‌رساند، عقب نشینی کند. این شرکت گفت که پس از آن طولانی شد و پیش بینی کرد که روند دادگاه در دلاور، آقای ماسک را مجبور به بستن معامله کند. آقای اندرسون در آن زمان به وال استریت ژورنال گفت که هر دو معامله موفق بودند.

هیندنبورگ همچنین در سال گذشته علیه یک تجارت هندی دیگر، شرکت پرداخت Ebix، شرط بندی کرده بود شرکت،

انتشار یک گزارش انتقادی در ماه ژوئن که باعث سقوط سهام آن شد. Ebix گفت که گزارش هیندنبورگ “به شدت گمراه کننده و اشتباه است” و ادعاهای افترا علیه آقای اندرسون در دادگاه دهلی ارائه کرد. این شرکت همچنین از یک قاضی خواسته بود که انتشار فیزیکی و مجازی این گزارش را در هند ممنوع کند.

آقای اندرسون سال گذشته گفت: “تا زمانی که Ebix به طور اساسی به مسائلی که ما مطرح کردیم پاسخ ندهد، چشم اندازی که به نظر می رسد روز به روز کم رنگ می شود، ما تحقیقات خود را بدون توجه به اینکه چند بار در مورد آن به دادگاه های هند شکایت می کنند، پست می کنیم.”

آقای آدانی در مورد اتهامات هیندنبورگ هیچ اظهار نظری علنی نکرده است. این صنعتگر 60 ساله، که از نظر سیاسی در هند ارتباط خوبی دارد، در چند دهه گذشته از طریق شرکت هایی که دارای معادن زغال سنگ، بنادر، تولیدکنندگان سیمان و سایر دارایی ها هستند، ثروت عظیمی انباشته کرده است.

به Weilun Soon در [email protected] و بن فولدی در [email protected] بنویسید

اصلاحات و تقویت
ارزش کل بازار هفت شرکتی که نام آدانی را دارند، تا پایان روز دوشنبه 153 میلیارد دلار بود. نسخه قبلی این مقاله به اشتباه گفته بود که ارزش شرکت ها 169 میلیارد دلار است. (تصحیح در 30 ژانویه)

حق نشر © 2022 Dow Jones & Company, Inc. کلیه حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم