گازپروم از روز پنجشنبه عرضه گاز به شرکت اصلی فرانسه را متوقف می کند

غول انرژی روسیه گازپروم روز سه شنبه اعلام کرد که از روز پنجشنبه عرضه گاز به شرکت اصلی Engie فرانسه را متوقف می کند. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز سه‌شنبه پیش از بازدید از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا، با بازرسان ارشد هسته‌ای سازمان ملل در کیف دیدار کرد. وبلاگ زنده ما را بخوانید تا ببینید همه رویدادهای روز چگونه اتفاق افتادند. همه زمان‌ها به وقت پاریس (GMT+2) است.

این صفحه زنده دیگر به روز نمی شود. برای اطلاع بیشتر از پوشش ما از جنگ در اوکراین، اینجا را کلیک کنید.

9:00 شب: گازپروم می گوید از پنجشنبه عرضه گاز به Engie فرانسه را متوقف می کند.

غول انرژی روسیه گازپروم روز سه‌شنبه اعلام کرد که عرضه گاز به شرکت فرانسوی Engie را از روز پنجشنبه به دلیل عدم پرداخت هزینه تحویل در ماه جولای متوقف می‌کند.

گازپروم در بیانیه ای که در تلگرام منتشر شد، گفت: گازپروم اکسپروم به Engie از تعلیق کامل عرضه گاز از اول سپتامبر 2022 تا زمان دریافت کامل مبالغ مالی تحویل شده اطلاع داده است.

انجی از اظهار نظر درباره اعلامیه گازپروم در تماس با خبرگزاری فرانسه خودداری کرد. این شرکت فرانسوی اعلام کرد که از قبل تدابیری را برای تامین نیاز مشتریان خود حتی در صورت اختلال در عرضه گازپروم انجام داده است.

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، به تلویزیون TMC گفت که Engie بدون ارائه جزئیات، “منابع تامین دیگری” پیدا کرده است و گفت که مشتریان باید اطمینان حاصل کنند.

8:38 بعد از ظهر: وزارت امور خارجه می گوید که ایالات متحده از روسیه انتظار دارد همه پرسی ساختگی در اوکراین آماده کند

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که دولت آمریکا ارزیابی کرده است که مسکو در حال آماده شدن برای برگزاری همه پرسی ساختگی در مناطق تحت کنترل خود در اوکراین برای دستکاری در نتایج و ادعای پیوستن مردم اوکراین به روسیه است.

ودانت پاتل، سخنگوی این وزارتخانه در یک نشست خبری روزانه گفت داده‌های نظرسنجی نشان می‌دهد که در یک همه‌پرسی آزاد، اوکراینی‌ها به روسیه نپیوستند.

6:37 عصر: اتحادیه اروپا بر سر محدود کردن سفر روسیه اختلاف نظر دارد

جمهوری چک که در حال حاضر ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز سه‌شنبه با مقاومت شدید برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل محدودیت‌های سفر روس‌ها پس از حمله به اوکراین مواجه شد.

چک خواهان تعلیق قرارداد 2007 است که درخواست ویزا را برای گردشگران روسی تسهیل می کرد، در حالی که برخی دیگر از اعضا خواستار ممنوعیت کامل ویزا شده اند. اما برخی از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله مجارستان، لوکزامبورگ یا اتریش اعتراضاتی را مطرح کرده اند.

یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه چک که میزبان نشست غیررسمی دو روزه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در پراگ است، گفت: «هیچ جایی برای گردشگری وجود ندارد».

وی افزود که تشدید محدودیت‌های ویزا “یک سیگنال به نخبگان در مسکو و سنت پترزبورگ” ارسال می‌کند که اکنون سفر آزاد است.


5:47 بعدازظهر: زلنسکی با تیم آژانس انرژی اتمی بر سر نیروگاه اتمی اوکراین ملاقات کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز سه‌شنبه با تیمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) پیش از بازدید از نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia تحت اشغال روسیه دیدار کرد.

بر اساس ویدئویی که ریاست جمهوری منتشر کرد، زلنسکی درباره سایتی که هدف گلوله باران های مکرر قرار گرفته است، گفت: “ما می خواهیم که ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی… به نیروگاه برسد و هر کاری که ممکن است برای جلوگیری از خطرات” یک فاجعه هسته ای انجام دهد.

این نیروگاه – بزرگترین تاسیسات اتمی اروپا – از اوایل ماه مارس توسط نیروهای روسیه اشغال شده است.

زلنسکی گفت: «این احتمالاً یکی از اولویت‌های اصلی در مورد ایمنی اوکراین و جهان امروز است.

5:28 بعد از ظهر: اوکراین به دنبال حفاظت فرهنگی یونسکو از اودسا است

مقامات اوکراین روز سه شنبه گفتند که دولت اوکراین از ناظر فرهنگی سازمان ملل می خواهد که با نزدیک شدن نیروهای مسکو به شهر، شهر بندری تاریخی اودسا را ​​به فهرست میراث جهانی سایت های حفاظت شده خود اضافه کند.

نیروهای روسیه در چند ده کیلومتری (مایل) اودسا هستند که پس از آن که امپراتور کاترین کبیر در اواخر قرن هجدهم فرمان داد که دروازه مدرن روسیه به دریای سیاه باشد، شکوفا شد.

الکساندر تکاچنکو، وزیر فرهنگ اوکراین پس از دیدار با آدری آزولای، مدیر یونسکو در پاریس، به خبرگزاری فرانسه گفت: اودسا در حال حاضر در خطر است. ماه گذشته این شهر تنها چند ساعت پس از موافقت روسیه با اجازه ارسال محموله غلات اوکراینی از بندر مورد اصابت موشک قرار گرفت.

این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد: در ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۲، بخشی از سقف شیشه‌ای بزرگ و پنجره‌های موزه هنرهای زیبای اودسا که در سال ۱۸۹۹ افتتاح شد، تخریب شد. در این بیانیه آمده است که کارشناسان یونسکو در حال حاضر در محل، کمک های فنی ارائه خواهند کرد تا اودسا فوراً به فهرست میراث جهانی و فهرست مکان های میراثی در خطر اضافه شود.

15:10: رئیس سابق ستاد ناتو نسبت به کمک نظامی اتحادیه اروپا به اوکراین تردید دارد

“از نظر دفاعی، آنچه ما می بینیم یک بحث اداری و طولانی در مورد مطلوب بودن آموزش برای اوکراین است. با این گفته، من در مورد میزان نظامیان اتحادیه اروپا کمی شک دارم. [. . .] میشل یاکولف، معاون سابق رئیس ستاد ناتو SHAPE به FRANCE 24 گفت: “اوکراینی ها در حال ایجاد یک ارتش جدید هستند، بنابراین ارتش های ارتش اتحادیه اروپا می توانند به آنها کمک کنند. شایستگی ها، اساساً در سطح گردان».

او افزود که “برای مثال، بریتانیایی‌ها، نه اعضای اتحادیه اروپا، بلکه واکنش‌گرا، تعداد زیادی از اوکراینی‌ها را در مهارت‌های پایه پیاده نظام آموزش داده‌اند، که به عنوان مهارت‌های فردی یا مهارت‌های گروهی است. آنچه که فکر می‌کنم اوکراینی‌ها اکنون به آن نیاز دارند این است. مهارت هایی که با سطح گردان همراه است، من در مورد 150 تا 800 نفر صحبت می کنم – شایستگی های سطح کارکنان.

برای اطلاعات بیشتر روی پخش کننده ویدیوی زیر کلیک کنید.


1:38 بعد از ظهر: فرانسه روسیه را به استفاده از گاز به عنوان “سلاح جنگ” متهم کرد

پس از آنکه غول گاز روسی گازپروم، تحویل به شرکت برق فرانسوی Engie را کاهش داد و آماده می‌شود تا از روز چهارشنبه جریان گاز در امتداد خط لوله نورد استریم 1 به آلمان را متوقف کند، فرانسه مسکو را به استفاده از منابع انرژی به عنوان «سلاح جنگ» متهم کرد.

اگنس پانیه روناچر، وزیر انتقال انرژی فرانسه در مصاحبه با رادیو فرانس اینتر گفت روسیه “بسیار واضح” از “گاز به عنوان سلاح جنگی” استفاده می کند و ما باید برای بدترین سناریوی قطع کامل عرضه آماده شویم.

1:25 بعد از ظهر: اتحادیه اروپا در مورد افزایش تولید تسلیحات، آموزش نظامی اوکراین بحث می کند

وزرای دفاع اتحادیه اروپا در پراگ برای بحث درباره راه‌های افزایش تولید تسلیحات، تقویت آموزش نظامی برای نیروهای مسلح اوکراین و تحمیل هزینه‌های سنگین‌تر به روسیه برای حمله به اوکراین، تشکیل جلسه می‌دهند.

هدف از این گفتگوها بررسی بهترین روش برای تجمیع مواد و منابع نظامی و همچنین خرید عمده مهمات و تسلیحات مانند سیستم های دفاع هوایی برای اوکراین است. دیو کیتینگ، خبرنگار اتحادیه اروپا FRANCE 24 از بروکسل گزارش می دهد.


11:20 صبح: ‘گلوله باران ادامه دارد’ در منطقه Zaporizhzhia

جیمز آندره از FRANCE 24 که از منطقه Zaporizhzhia در اوکراین گزارش می‌دهد، گفت که سه انفجار در اوایل روز سه‌شنبه با ریزش گلوله‌ها رخ داد. «هیچ وجود نداشت [people] کشته، زخمی و خسارات عمده ای وارد نشد.»

آندره گفت: شانزده گلوله در طول شب در سراسر منطقه سقوط کرد. “هنوز گلوله باران ادامه دارد.”


ساعت 9:50 صبح: گلوله باران روسیه چهار نفر را در خارکف کشت: فرماندار

فرماندار منطقه گفت: در بمباران روسیه به دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکف، حداقل چهار نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند.

اوله سینهوبوف، فرماندار منطقه خارکف در شمال شرق اوکراین در تلگرام نوشت: در نتیجه گلوله باران بخش مرکزی خارکف، حداقل 4 نفر کشته و 4 نفر دیگر زخمی شدند.

8:43: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای مأموریت آموزشی اوکراین چراغ سبز چشم دوخته است

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، گفت که انتظار می‌رود وزرای دفاع اتحادیه اروپا در نشستی در پراگ، تأسیس یک مأموریت آموزشی اتحادیه اروپا برای نیروهای اوکراینی را تایید کنند.

بورل هنگام ورود به مذاکرات در پراگ به خبرنگاران گفت: “وضعیت در میدان همچنان بسیار بد است. اوکراین به حمایت ما نیاز دارد و ما به حمایت خود ادامه خواهیم داد.”

وی بدون اشاره به جزئیات این ماموریت افزود: «یک توافق سیاسی کلی و کلی (درباره مأموریت آموزشی) چیزی است که من فکر می کنم امروز باید به دست آوریم… امیدوارم چراغ سبز سیاسی برای این مأموریت داشته باشیم.

8:37 صبح: شرکت فرانسوی Engie می گوید گازپروم بیشتر تحویل گاز را کاهش می دهد

گازپروم روسیه به شرکت برق فرانسوی Engie از کاهش تحویل گاز به دلیل اختلاف نظر بین طرفین در مورد اعمال برخی قراردادها اطلاع داده است.

همانطور که قبلاً اعلام شده بود، Engie قبلاً حجم لازم برای برآورده کردن تعهدات خود در قبال مشتریان و نیازهای خود را تضمین کرده بود و اقدامات متعددی را برای کاهش قابل توجه هرگونه اثرات مستقیم مالی و فیزیکی که ممکن است ناشی از قطع شدن گاز توسط گازپروم باشد، انجام داده بود. این شرکت فرانسوی در بیانیه ای اعلام کرد.

8:02 صبح: به احتمال زیاد روسیه نیروهای خود را در اطراف خرسون: بریتانیا افزایش داده است

بر اساس اطلاعات ارتش بریتانیا، روسیه از اوایل ماه اوت «تلاش های قابل توجهی» برای تقویت نیروهای خود در ساحل غربی رودخانه دنیپرو در اطراف خرسون انجام داده است.

وزارت دفاع بریتانیا در نشست روزانه خود گفت: «به احتمال زیاد» روسیه منطقه نظامی جنوبی خود را با اجزای ارتش ترکیبی 35 منطقه نظامی شرق خود افزایش داده است.

در این نشست خبری خاطرنشان شد: «احتمال واقع‌بینانه‌ای وجود دارد که روسیه برای منطقی‌سازی چندین فرماندهی عملیاتی نیمه مستقل که به عملکرد ضعیف این کشور در اوایل تهاجم کمک کرد، حرکت کرده است».

در ادامه این بیانیه آمده است: «اگر اوکراین موفق به انجام عملیات تهاجمی مستمر شود، انسجام این ساختار آزمایش نشده احتمالاً عاملی کلیدی در پایداری دفاع روسیه در جنوب خواهد بود».

7:29 صبح: روسیه اوکراین را به گلوله باران جدید نیروگاه هسته ای متهم کرد

خبرگزاری تاس روسیه اعلام کرد که مقامات مستقر در شهر انرودار اوکراین، نظامیان اوکراینی را به گلوله باران مجدد منطقه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا متهم کرده‌اند.

مقامات شهر گفتند که دو گلوله در نزدیکی یک ساختمان ذخیره سوخت مصرف شده در کارخانه منفجر شد.

آخرین ادعاها در حالی مطرح می شود که تیمی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) قرار است از نیروگاه Zaporizhzhia، بزرگترین نیروگاه اروپا بازدید کنند.

اوکراین و روسیه در شش ماه گذشته بارها یکدیگر را به حمله به نیروگاه اتمی زاپوریژژیا متهم کرده اند.

29 اوت، ساعت 9:53 بعد از ظهر: اوکراینی ها به رگبار موشک پرتاب کردند نوا کاخوفکا: RIA گزارش می دهد

مقامات محلی منصوب روسیه به خبرگزاری ریا گفتند که نیروهای اوکراین روز دوشنبه رگبار موشکی را به سمت شهر نوا کاخوفکا تحت اشغال روسیه پرتاب کردند که این شهر را بدون آب یا برق رها کرد.

این شهر درست در شرق شهر خرسون قرار دارد، هدف یک ضدحمله بزرگ که اوکراین اوایل همان روز آغاز کرد.

9:09 شب: یک مقام ارشد طرفدار روسیه در خرسون اوکراین به ضرب گلوله کشته شد

بازرسان روسی روز دوشنبه گفتند، معاون سابقی که از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به نیروهای اشغالگر روسیه در منطقه جنوبی خرسون بیعت کرده بود، به ضرب گلوله کشته شده است.

بازرسان در تلگرام گفتند: «الکسی کووالف، معاون اداره نظامی و مدنی در منطقه خرسون بر اثر گلوله کشته شد».

آنها گفتند که حمله روز یکشنبه در خانه او رخ داد و افزودند که یک زن جوان که با او زندگی می کرد نیز قربانی شد.

(FRANCE 24 با AFP، AP و رویترز)

© استودیوی گرافیک فرانسه Médias Monde


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم