کووید در اروپا: افزایش چین در حال حاضر دلیلی برای نگرانی نیست، زیرا ویروس XBB.1.5 در حال گسترش است

دکتر هانس کلوگه، رئیس سازمان جهانی بهداشت برای اروپا، توضیح داد که این به این دلیل است که طبق داده‌های ارائه شده توسط مقامات چینی، دو نوع موجود در چین در حال حاضر در کشورهای اروپایی وجود دارند.

ما دیدگاه فعلی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا (ECDC) را به اشتراک می‌گذاریم که پیش‌بینی نمی‌شود در حال حاضر افزایش مداوم در چین تأثیر قابل‌توجهی بر وضعیت اپیدمیولوژیک COVID-19 در منطقه اروپایی WHO داشته باشد.»

محدودیت ها “بی دلیل نیست”

این مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت اذعان کرد که چین اطلاعات توالی‌یابی ویروس را به اشتراک گذاشته است، اما او خواستار «اطلاعات دقیق‌تر و منظم» به‌ویژه در مورد اپیدمیولوژی و انواع محلی «برای ارزیابی بهتر وضعیت در حال تحول» شد.

دکتر کلوگ همچنین گفت که محدودیت های سفر توسط کشورهای اروپایی برای بازدیدکنندگان از چین “غیر منطقی نیست … در حالی که ما منتظر اطلاعات دقیق تر هستیم که از طریق پایگاه های داده در دسترس عموم به اشتراک گذاشته می شود.

اما او گفت که برای اقدامات پیشگیرانه سفر توسط کشورهای اروپایی مهم است.ریشه در علم داشته باشد، متناسب و بدون تبعیض باشد“.

ویزاها متوقف شد

این پیام در حالی منتشر می شود که سفارت های چین روز سه شنبه صدور ویزاهای جدید برای بازدیدکنندگان کره جنوبی و ژاپنی را به حالت تعلیق درآوردند. این اطلاعیه شامل انواع ویزاهای توریستی، تجاری و سایر موارد می شود.

به نظر می رسد این اقدام در پاسخ به الزامات آزمایش COVID-19 است که اخیراً توسط این کشورها بر مسافران چینی اعمال شده است.

در اطلاعیه ای که در سئول منتشر شد، گفته شده است که این ممنوعیت تا زمانی که کره جنوبی “اقدامات تبعیض آمیز ورود” خود علیه چین را لغو نکند، ادامه خواهد داشت.

حداقل ده کشور در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا شرایط جدید تست ویروس را برای مسافران چینی اعلام کرده‌اند و مقامات نسبت به کمبود اطلاعات کافی در مورد شیوع سریع ویروس در چین ابراز نگرانی کرده‌اند.

یک کودک سه ساله در خانه در لیون، فرانسه، در طول قرنطینه COVID-19.

یونیسف / برونو آمسلم / واگرایی

یک کودک سه ساله در خانه در لیون، فرانسه، در طول قرنطینه COVID-19.

هشدار نسبت به خودراضی

در دو پیام دیگر به منطقه اروپایی سازمان بهداشت جهانی، دکتر کلوگ نسبت به کاهش شدید ظرفیت نظارتی کشورها برای COVID-19 هشدار داد.

در پنج هفته اول سال 2022، اطلاعات متفاوتی در مورد 1.2 میلیون مورد به عنوان بخشی از داده های نظارت هفتگی به WHO و ECDC ارسال شد.

با این حال، این میزان در 5 هفته آخر سال به حدود 90000 مورد کاهش یافته است.

دکتر کلوگ تاکید کرد که کشورها باید از درس‌های آموخته شده در سه سال گذشته استفاده کنند و بتوانند به موقع نسبت به SARS-CoV-2 و هرگونه تهدید بهداشتی در حال ظهور، پیش‌بینی، شناسایی و واکنش نشان دهند.

XBB.1.5 گسترش

وی از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک، فرانسه، آلمان و بریتانیا که نظارت قوی ژنومیکی خود را حفظ کرده‌اند قدردانی کرد و خاطرنشان کرد که داده‌های اخیر آنها نشان‌دهنده حضور رو به رشد ژنوم جدید است. ویروس نوترکیب XBB.1.5، مشتق شده از نوع Omicron، که قبلاً به سرعت در سراسر ایالات متحده گسترش یافته است..

را سویه جدید “به تعداد کم، اما رو به رشد جمع آوری می شودو ما در حال کار برای ارزیابی تأثیر بالقوه آن هستیم.» با توجه به اینکه بسیاری از کشورها با سیستم های بهداشتی بیش از حد گسترده، کمبود داروهای ضروری و نیروی کار خسته بهداشتی دست و پنجه نرم می کنند. ما نمی توانیم فشار بیشتری را بر سیستم های بهداشتی خود تحمل کنیم

در نهایت، دکتر کلوژ از کشورهای سراسر اروپا و آسیای مرکزی خواست تا تلاش‌های خود را برای ایجاد استراتژی‌های مؤثر برای مبارزه با شیوع COVID-19 افزایش دهند و از خود راضی بودن خودداری کنند.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما