کشورهای در حال توسعه در COP27 خواستار «عدالت اقلیمی» در قالب صندوق‌های سازگاری و ضرر و زیان هستند.

در طی یک رویداد سطح بالا، ریاست COP27 دستور کار سازگاری شرم الشیخ را برای جمع آوری اقدامات جهانی حول 30 نتیجه که برای رسیدگی به آنچه برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) به عنوان «شکاف سازگاری آب و هوا» توصیف کرده است، راه اندازی کرد.

این دستور کار تا سال 2030 تاب آوری را برای چهار میلیارد نفری که در آسیب پذیرترین جوامع آب و هوایی زندگی می کنند افزایش می دهد. این برنامه اولین برنامه جامع جهانی متمرکز بر انطباق برای جمع آوری دولت ها و بازیگران غیردولتی در پشت مجموعه اقدامات مشترک نامگذاری شده است.

طبق گزارش هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوا (IPCC)، تقریباً نیمی از جمعیت جهان تا سال 2030 در معرض خطر شدید تأثیرات تغییرات آب و هوایی قرار خواهند گرفت، حتی با گرم شدن زمین تنها 1.5 درجه.

این طرح ها نقاط عمل در مورد مسائل مربوط به امنیت غذایی و کشاورزی، آب و طبیعت، سکونتگاه های انسانی، اقیانوس ها و شهرها و غیره را پوشش می دهد.

سامح شکری رئیس COP27 از بازیگران دولتی و غیردولتی دعوت کرد تا در طول کنفرانس و پس از آن به دستور کار بپیوندند.

“این دستور کار همه بخش های جامعه را گرد هم می آورد.” سیمون استیل، رئیس سازمان ملل متحد در زمینه تغییرات آب و هوایی، در این رویداد گفت و به نمایندگان یادآور شد که COP27 همه چیز در مورد تبدیل جاه طلبی ها به نتیجه است.

او افزود: “نیازهای انسانی باید در قلب کاری باشد که ما انجام می دهیم… شعار اجرا، اجرا، اجرا است.”

تعهدات جدید در مورد سازگاری و ضرر و زیان

بعداً آقای شکری طی یک دیدار مطبوعاتی از برخی کشورهایی که طی بیانیه های ملی خود تعهدات جدیدی را برای سازگاری اعلام کردند، تشکر کرد.

“تعهدهای خاص می تواند به ما کمک کند تا به جلو برویم. من اعلامیه ریشی سوناک مبنی بر اینکه بریتانیا تا سال 2025 بودجه اقتباسی خود را سه برابر خواهد کرد، حتی فراتر از وعده داده شده در سال گذشته در گلاسکو، تحسین می کنم.

در همین حال، آلمان 170 میلیون دلار برای ضرر و زیان و بلژیک 2.5 میلیون یورو به ویژه برای موزامبیک اعلام کرد که سال گذشته به دلیل بارندگی شدید متحمل ضررهای وحشتناکی شد.

اتریش نیز 50 میلیون دلار برای ضرر و زیان اعلام کرد و اسکاتلند که قبلاً 2 میلیون پوند متعهد شده بود، 5 میلیون پوند اضافی را اعلام کرد.

تاکنون تنها پنج کشور اروپایی – اتریش، اسکاتلند، بلژیک، دانمارک و آلمان – متعهد به رسیدگی به خسارت‌ها و خسارت‌ها شده‌اند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز سه‌شنبه به رهبران این کشور گفت که از الگوی منطقه خود در تعهد به تامین مالی آب و هوا به کشورهای در حال توسعه پیروی کنند.

«کسانی که در کشورهای در حال توسعه بیشتر نیاز دارند، باید در سازگاری با شرایط جوی سخت‌تر حمایت شوند. ما از شرکای خود در شمال جهانی می خواهیم که به تعهدات مالی خود در قبال آب و هوا در جنوب جهانی پایبند باشند. او گفت که تیم اروپا با وجود کووید، با وجود جنگ روسیه، در حال پیشرفت است.

در همین حال، کشورهای در حال توسعه جزیره‌ای کوچک همچنان کشورهای توسعه یافته را به دلیل عمل نکردن به وعده‌های مالی خود محکوم کردند.

گاستون براون، نخست وزیر آنتیگوا و باربودا هشدار داد: «ما برای عدالت آب و هوایی، از جمله در دادگاه های بین المللی، بی امان مبارزه خواهیم کرد.

جوامع کشاورز در مجمع الجزایر اقیانوس آرام، وانواتو، در حال تطبیق با الگوهای آب و هوای خشک تر هستند.

جوامع کشاورز در مجمع الجزایر اقیانوس آرام، وانواتو، در حال تطبیق با الگوهای آب و هوای خشک تر هستند.

سازگاری در آفریقا

در یک رویداد رهبران COP27 در مورد تسریع سازگاری در آفریقا، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز خواستار تامین مالی بیشتر سازگاری شد.

«اگر می‌خواهیم نتوانیم پول بیشتری را برای رسیدگی به پیامدهای فاجعه خرج نکنیم، باید سرمایه‌گذاری انبوهی روی سازگاری انجام دهیم» و اضافه کرد که «بسیار واضح است، ما باید بتوانیم سازگاری و کاهش را در تأمین مالی آب و هوا به اشتراک بگذاریم. “.

آقای گوترش بار دیگر تاکید کرد که بانک های توسعه چندجانبه ظرفیت عظیمی برای بسیج و استفاده از منابع مالی خصوصی دارند که استفاده نمی شود.

نانا آکوفو آدو، رئیس جمهور غنا نیز در این مراسم گفت که در حالی که آفریقا کمترین تلاش را برای ایجاد تغییرات آب و هوایی انجام داده است، مردم این قاره، به ویژه جوانان، از بدترین تأثیرات متحمل می شوند.

او از رهبران جهان خواست: «از مبارزه با تغییرات آب و هوایی حمایت کنید و به آن بپیوندید.

در همین حال، پل کاگامه، رئیس جمهور رواندا، در بیانیه ملی خود، استدلال کرد که در طول همه گیری کووید-19، تامین مالی خارجی برای کشورهای آسیب پذیر کارساز نبوده است.

“با ارزش ترین کمکی که کشورهای توسعه یافته می توانند داشته باشند، کاهش سریعتر انتشار گازهای گلخانه ای آنها در حین سرمایه گذاری در آفریقا برای ایجاد قدرت پایدار و سبز است. این پرسش که آیا آفریقا آمادگی استفاده از منابع مالی آب و هوا را دارد، نباید بهانه ای برای توجیه انفعال باشد.

مانگروها در ساحلی در خلیج تایلند کاشته می شوند.

مانگروها در ساحلی در خلیج تایلند کاشته می شوند.

سایر نکات برجسته

ابتکارات بیشتری امروز راه اندازی شد، از جمله ابتکار بازارهای کربن آفریقا، که هدف آن گسترش مشارکت آفریقا در بازارهای کربن داوطلبانه با تعیین اهداف برای این قاره و توسعه نقشه راه برنامه های اقدام است که طی چند سال آینده برای تحقق این اهداف اجرا می شود.

در دیگر نکات برجسته، یک کشور جزیره ای کوچک در COP27 خواستار یک معاهده بین المللی منع گسترش سوخت های فسیلی شد تا استفاده از زغال سنگ، نفت و گاز را به تدریج حذف کند.

گرم شدن دریاها شروع به بلعیدن زمین های ما می کنند – اینچ به اینچ. اما اعتیاد جهان به نفت، گاز و زغال سنگ نمی تواند رویاهای ما را زیر امواج فرو ببرد.

وانواتو در سپتامبر گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار ایجاد این معاهده نیز شده بود.

رهبران سازمان های غیردولتی (NGO) نیز امروز فراخوانی برای حمایت از کشورهای در حال توسعه دادند.

ترزا اندرسون می‌گوید: «فاجعه‌های اقلیمی سایه‌ای طولانی برای دهه‌ها، سال‌ها یا حتی نسل‌ها باقی می‌گذارند، و این درک رو به رشدی وجود دارد که ما نمی‌توانیم جوامع آسیب‌پذیری را که برای این بحران انجام نداده‌اند، رها کنیم تا به تنهایی با این بحران‌های جهانی مقابله کنند.» هماهنگ کننده سیاست آب و هوا از NGO Action Aid طی یک کنفرانس مطبوعاتی.

او تاکید کرد که کشورهای در حال توسعه نماینده شش نفر از هفت نفر در کره زمین هستند و همه آنها اصرار دارند که COP27 یک مرکز مالی برای رسیدگی به ضرر و زیان ایجاد کند.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: کشورهای ثروتمند آلوده کننده باید فراتر از چشم خود نگاه کنند و اهمیت یک تسهیلات مالی جدید را که می تواند به کشورهای ویران شده کمک کند تا پس از بلایای اقلیمی پس از بلایای اقلیمی را جمع آوری کنند و بهبود یابند را درک کنند.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما