کشورهای آسه آن برای پیشبرد حقوق بشر، آزادی ها و اقتصاد جهانی قوی در موقعیت مناسبی قرار دارند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در سخنرانی در دوازدهمین اجلاس سران آسه‌آن-سازمان ملل، تصویری از بسیاری در جنوب جهانی ترسیم کرد که به دلیل کووید و بحران آب و هوایی – محدود کردن دسترسی به غذا، انرژی، و مالی – و ناامنی جهانی که منجر به درگیری‌های جدید می‌شود، “آسیب خورده” شده‌اند. در حالی که پایان دادن به قدیمی ها را به طور فزاینده ای دشوار می کند.

او همچنین توجه خود را به اقتصاد جهانی که به دو بخش تقسیم شده است – به رهبری ایالات متحده و چین – با دو مجموعه قوانین مختلف، ارزها، اینترنت و استراتژی های متضاد در مورد هوش مصنوعی جلب کرد.

او گفت: «باید از این جدایی به هر قیمتی اجتناب شود»، و خاطرنشان کرد که کشورهای عضو بلوک منطقه ای «به ویژه در موقعیت مناسبی برای کمک به پل زدن آن هستند».

وی بر لزوم یافتن راه حل های چند جانبه، آب و هوای طوفان های ژئوپلیتیکی و بازگرداندن اهداف توسعه پایدار (SDGs) به مسیر اصلی تاکید کرد و گفت که “سازمان های منطقه ای، از جمله آسه آن، نقشی حیاتی دارند.”

میانمار

دبیرکل سازمان ملل متحد با محکوم کردن تشدید خشونت، استفاده نامتناسب از زور و «وضعیت وحشتناک حقوق بشر» در این کشور، ادامه داد: وضعیت سیاسی، امنیتی، حقوق بشر و بشردوستانه در میانمار “هرچه بیشتر به سمت فاجعه می رود”.

وی با یادآوری اینکه بر اساس قوانین بین‌المللی، حملات بی‌رویه به غیرنظامیان ممکن است جنایت جنگی محسوب شود، درخواست خود را از مقامات میانمار تکرار کرد.همه زندانیان سیاسی را آزاد کنید و بلافاصله یک فرآیند فراگیر را برای بازگشت به گذار دموکراتیک به عنوان «تنها راه برای صلح و امنیت پایدار» آغاز کند.

وی با استقبال از اجماع پنج نقطه ای آسه آن، از همه کشورها خواست تا “به دنبال یک استراتژی واحد” با محوریت نیازها و آرزوهای مردم میانمار باشند و از مرزهای باز، حفاظت و کمک به پناهندگان از آنجا حمایت کنند.

وی با تاکید بر لزوم اقدام فوری مقامات میانمار برای ایجاد شرایط برای بازگشت داوطلبانه تقریباً یک میلیون آواره روهینگیا، گفت: “هیچ پناهنده ای نباید مجبور به بازگشت به رنج و خطر شود.”

وی ادامه داد: «وضعیت بشردوستانه در میانمار همچنان ناامیدکننده است» و بر هماهنگی نزدیک سازمان ملل با مرکز هماهنگی کمک‌های بشردوستانه آسه‌آن در مدیریت بلایا و دیگر شرکای بشردوستانه تاکید کرد.

اقدام اقلیمی

او تازه از کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد COP27 در مصر گفت که از رهبران آنجا خواسته است که کشورهای پرتاب کننده باید “به فوریت این لحظه پاسخ دهند”.

دبیرکل سازمان ملل یادآور شد که اقتصادهای توسعه یافته باید تا سال 2030 انتشارات گازهای گلخانه ای را 45 درصد کاهش دهند تا تا اواسط قرن به بی طرفی کربن برسند. تعهد سالانه 100 میلیارد دلاری خود را برای حمایت از کشورهای در حال توسعه در پرداختن به اثرات آب و هوا و ایجاد انعطاف پذیری و سازگاری بسیج کنند. و در مورد پرداخت غرامت به کشورهایی که هیچ کاری برای ایجاد این بحران انجام نداده اند، به توافق برسند.

او همچنین یک پیمان تاریخی همبستگی آب و هوایی بین اقتصادهای توسعه یافته و در حال ظهور را ترویج کرد که ظرفیت ها و منابع آنها را به نفع نوع بشر ترکیب می کند.

او گفت: «کشورهای ثروتمندتر، بانک‌های توسعه چندجانبه و شرکت‌های فناوری باید کمک‌های مالی و فنی را در مقیاس ارائه دهند تا اقتصادهای نوظهور بتوانند به انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شوند.

این مقام ارشد سازمان ملل ضمن قدردانی از کشورهای آسه آن که قبلاً به چالش انتقال عادلانه به انرژی‌های تجدیدپذیر برخاسته‌اند، از کشورهایی که این کار را انجام نداده‌اند، خواست تا جاه‌طلبی خود را در زمینه آب‌وهوایی افزایش دهند و با حذف سرمایه‌گذاری‌های جدید زغال‌سنگ و حذف تدریجی انرژی زغال‌سنگ تا سال 2030 شروع کنند. کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و 2040 برای سایر کشورها.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در اجلاس سران اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) - سازمان ملل در پنوم پن، کامبوج سخنرانی می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در اجلاس سران اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) – سازمان ملل در پنوم پن، کامبوج سخنرانی می‌کند.

کاهش بدهی، تجدید ساختار

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که بحران دسترسی به غذا، انرژی و منابع مالی اولویت اصلی او در نشست هفته آینده گروه 20 در بالی خواهد بود.

وی در این نشست گفت: «من از رهبران گروه 20 فشار می‌آورم تا یک محرک توسعه پایدار را اتخاذ کنند که به دولت‌های جنوب جهانی سرمایه‌گذاری و نقدینگی مورد نیازشان را ارائه می‌کند و کاهش بدهی و بازسازی بدهی را تسریع می‌بخشد».

ما همچنین با همه ذینفعان برای گسترش ابتکار غلات دریای سیاه و افزایش عرضه کودها که تا سه برابر بیشتر از قبل از همه‌گیری هزینه دارد، کار می‌کنیم.»

“نقش اساسی” آسه آن

در پایان، دبیرکل از “مشارکت قوی و تعهد پایدار آسه آن به چندجانبه گرایی و همکاری منطقه ای” قدردانی کرد.

او همچنین بر “نقش اساسی” کشورها در پیشبرد حقوق بشر، آزادی های اساسی و مشارکت سیاسی فراگیر و همچنین در توسعه یک اقتصاد جهانی قوی تاکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «سازمان ملل متحد شریک قاطع شما در تمام چالش‌های پیش رو خواهد ماند.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما