کره شمالی 2 موشک بالستیک شلیک کرد

کره شمالی روز پنجشنبه دو موشک بالستیک کوتاه برد را از سواحل شرقی خود پرتاب کرد که اولین آزمایش موشکی آن در دو ماه گذشته بود، در حالی که ارتش آمریکا و کره جنوبی رزمایش مشترکی را در نزدیکی مرز بین کره انجام دادند.

ارتش کره جنوبی اعلام کرد این موشک ها از منطقه سونان پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی شلیک شده است. ارتش گفت که در حال تجزیه و تحلیل داده های این آزمایش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موشک ها است.

هیروکازو ماتسونو، سخنگوی دولت ژاپن به خبرنگاران گفت که حداقل دو موشک بالستیک بین ساعت 19:30 تا 8 شب در منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن فرود آمده است و شلیک موشک را “خشم و خشم” خواند که تحریکات علیه جامعه بین المللی را تسریع می کند. وی گفت ژاپن هیچ اقدامی برای سرنگونی این موشک ها انجام نداده است.

آزمایش روز پنجشنبه اولین آزمایش کره شمالی از زمان پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیمای سوخت جامد برای اولین بار در 13 آوریل بود.

ساعاتی قبل از پرتاب، ارتش کره جنوبی و آمریکا یک مانور با آتش را در پوچون، شمال سئول، پایتخت کره جنوبی انجام دادند. این رزمایش که شامل توپخانه و هواپیماهای جنگی از جمله موارد دیگر بود، آخرین مورد از یک سری مانورهای مشابه بود که متحدان در هفته‌های اخیر برای تقویت آمادگی خود علیه کره شمالی انجام داده‌اند.

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی پس از تماشای رزمایش مشترک گفت: «ما به یک صلح جعلی وابسته به اراده خوب دشمن نیاز نداریم، ما به صلحی واقعی نیاز داریم که بتوانیم زمانی که امنیت خود را با کمک خود ایجاد کنیم، به آن دست یابیم. قدرت خود.”

آقای یون، محافظه‌کار، منتقد جدی سیاست سلف لیبرال پیشین خود، مون جائه این، در تعامل با کره شمالی با گفت‌وگو بوده است و از واژه‌های “صلح جعلی” برای توصیف روابط کوتاه بین دو کره در زمان آقای مون استفاده می‌کند.

وزارت دفاع ملی کره شمالی در بیانیه ای که قبل از آزمایش موشکی خود منتشر کرد، مانورهای ترکیبی اخیر آمریکا و کره جنوبی را «حرکات تحریک آمیز و غیرمسئولانه» خواند که تنش را افزایش داده است.

این وزارتخانه گفت: “پاسخ ما به این امر اجتناب ناپذیر است.” نیروهای مسلح ما با هرگونه تحرکات نمایشی و تحریک آمیز دشمنان به طور کامل مقابله خواهند کرد.

کره شمالی از زمانی که دیپلماسی بین رهبر این کشور، کیم جونگ اون، و دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، در سال 2019 بدون توافق پایان یافت، به سرعت در حال گسترش برنامه موشکی و تسلیحات هسته ای خود بوده است.

آزمایش 13 آوریل که شامل جدیدترین ICBM کره شمالی، Hwasong-18 با سوخت جامد بود، یک نقطه عطف تکنولوژیکی مهم برای کره شمالی در نظر گرفته شد، زیرا مخفی کردن و حمل و نقل یک ICBM سوخت جامد آسان تر است و زمان کمتری برای آماده شدن برای پرتاب می گیرد. این امر باعث می شود هدف گیری در حملات پیشگیرانه نسبت به مدل های Hwasong-14، -15 و -17 ICBM که همگی از پیشران مایع استفاده می کنند، دشوارتر کند.

کره شمالی همچنین در پایان ماه مه یک وسیله نقلیه فضایی را به فضا پرتاب کرد که گفت اولین ماهواره شناسایی نظامی خود را که برای نظارت بر ارتش کره جنوبی و آمریکا ساخته شده بود، حمل می کرد.

این پرتاب برای مدت کوتاهی هشدارهای تخلیه را در کره جنوبی ایجاد کرد. اما کره شمالی بعداً اعتراف کرد که پرتاب شکست خورده بود و موشک به سمت دریای غرب شبه جزیره کره سقوط کرد.

هیساکو اوئنو ارائه گزارش از توکیو.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما