ژایر بولسونارو برزیلی پیش از مراسم تحلیف لولا راهی آمریکا شد


سائو پائولو، برزیل
CNN

به گزارش سی ان ان برزیل، ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، روز جمعه، دو روز قبل از مراسم تحلیف جانشین خود، رئیس جمهور منتخب لوئیز ایناسیو «لولا» داسیلوا، برزیل را به مقصد ایالات متحده ترک کرد.

بولسونارو با هواپیمای نیروی هوایی برزیل از پایگاه هوایی برازیلیا بلند شد. سی ان ان برزیل گزارش داد که او را مشاوران و بانوی اول میشل بولسونارو همراهی می کردند.

بولسونارو به سی‌ان‌ان برزیل گفت: «من در پرواز هستم، به زودی برمی‌گردم.

تصمیم وی برای ترک این کشور در حالی است که دولت برزیل روز جمعه حکمی صادر کرد که به پنج کارمند دولتی اجازه می دهد تا بولسونارو “رئیس جمهور آینده آینده” را به میامی فلوریدا بین 1 تا 30 ژانویه 2023 همراهی کنند.

در حالی که مشخص نیست بولسونارو چه زمانی قصد بازگشت دارد، سفر او به ایالات متحده ممکن است با کنوانسیون برزیلی رهبران خروجی که در مراسم تحلیف جانشینان خود حضور دارند، شکست بخورد. لولا داسیلوا قرار است روز یکشنبه افتتاح شود.

بولسونارو اوایل روز جمعه در پخش زنده به اشتراک گذاشته شده در فضای مجازی با حامیان خود خداحافظی کرد.

رئیس جمهور مستعفی با اشاره به تاریخ تحلیف لولا داسیلوا گفت: «برزیل در اول ژانویه به پایان نمی رسد، می توانید در مورد آن مطمئن باشید».

او ادامه داد: «امروز ما انبوهی از مردم داریم که بیشتر درباره سیاست می‌دانند». آنها می دانند که در معرض خطر هستند. خیر برنده خواهد شد ما در سراسر برزیل رهبرانی داریم. سیاستمداران جدید یا سیاستمدارانی که مجدداً انتخاب شده اند، تفاوت ایجاد خواهند کرد.»

حامیان رئیس جمهور مستعفی ژایر بولسونارو روز جمعه ویدیوی خداحافظی او را در خارج از اقامتگاه رسمی کاخ آلوورادا در برازیلیا تماشا کردند.

او همچنین بمب گذاری در فرودگاهی در برازیلیا را محکوم کرد.

مظنون که آخر هفته گذشته دستگیر شد، در بیانیه ای کتبی به پلیس گفت که قصد “ایجاد هرج و مرج” را دارد تا از روی کار آمدن لولا داسیلوا سابق در ژانویه جلوگیری کند.

هیچ توجیهی، اینجا در برازیلیا، برای این … اقدام تروریستی، اینجا در منطقه فرودگاه برازیلیا وجود ندارد. هیچ چیز آن را توجیه نمی کند.» بولسونارو روز جمعه گفت.

دولت بولسونارو گفته است که با انتقال قدرت همکاری می کند، اما رهبر راست افراطی به صراحت شکست خود را در انتخابات 30 اکتبر اعتراف نکرده است. در اعتراض، هزاران نفر از هواداران او در پادگان های نظامی در سراسر کشور تجمع کرده اند و از همانطور که آنها بدون هیچ مدرکی مدعی هستند که انتخابات دزدیده شده است، ارتش وارد عمل شود.

با این حال، روز جمعه، بولسونارو فرمانی را که ورود نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا و دیگر مقامات این کشور را در برزیل ممنوع می‌کرد، لغو کرد.

به گفته مسئول مطبوعاتی رئیس جمهور منتخب، درخواست رفع محرومیت از سوی تیم لولا داسیلوا صورت گرفت. مادورو به مراسم تحلیف دعوت شد.

این فرمان که در اوت 2019 آغاز شد، توسط خود بولسونارو به تصویب رسید. یک فرمان جدید روز جمعه در مجله رسمی دولت فدرال منتشر شد.

در ماه نوامبر، پس از اتخاذ موضع خصمانه دولت بولسونارو در قبال همسایه آمریکای لاتین برزیل، مادورو در رسانه های اجتماعی اعلام کرد که او و لولا برای از سرگیری “برنامه همکاری” بین دو کشور توافق کرده اند.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما