چین: شی جین پینگ جایی برای چالش سیاسی باقی نگذاشته، تیم «فداکار» جدیدی را انتخاب می کند | اخبار جهان

شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، پس از پیروزی در سومین دوره تاریخی در بیستمین کنگره ملی، تیم کاملا جدیدی را انتخاب کرد تا احتمال مواجهه با چالش سیاسی را کاهش دهد. این به این دلیل است که رهبر ارشد احتمالاً سیاست های سختگیرانه تری را در مورد اقتصاد، روابط خارجی و حقوق بشر در پکن اعمال خواهد کرد. هفت چهره مهم در چین اکنون کمیته دائمی جدید حزب را تشکیل می دهند که ریاست آن را شی چینی بر عهده دارد. این شش نفر توسط رئیس جمهور انتخاب شدند و به شدت به او ارادت دارند. به گفته هنگ کنگ پست، مخالفت در این سیستم عجیب و غریب «دموکراتیک» جایی ندارد. اسامی رهبران ارشد که در ماه‌های منتهی به کنگره منتشر شد، در فهرست نهایی قرار نگرفت.

آنها شامل هو چونهوا و وانگ یانگ، دو نامزد معتبر برای کمیته دائمی بودند. هر دوی آنها علیرغم داشتن شهرت به‌عنوان طرفدار اصلاح‌طلبی و آزمایش‌گری، کاملاً از قدرت محروم شدند.

همچنین بخوانید: انگلیس دیپلمات چینی را به دلیل حمله به معترض در محوطه کنسولگری چین احضار کرد

هنگ کنگ پست گزارش داد که او در دفتر سیاسی 25 نفره گنجانده نشد، اما وانگ، یکی از اعضای سابق کمیته دائمی قبلی، حتی در فهرست بیش از 200 عضو کمیته مرکزی قرار نگرفت.

هیچ زنی در مقام رهبری بالا نیست

در کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین، مشاوران کلیدی شی ارتقاء یافتند، اما برای اولین بار پس از سال ها، هیچ زنی نتوانست جایگاهی را در پست رهبری عالی کسب کند. همه اعضای منتخب زیردستان سیاسی ضعیفی هستند که هیچ پیوند خانوادگی ندارند تا احتمال مواجهه شی با چالش سیاسی کاهش یابد. وانگ هونینگ، یک نظریه پرداز ملی گرا که به روسای جمهور قبلی نزدیک بود، تنها استثناست.

لی کیانگ رسما مهمترین عضو گروه انتخاب شده برای کمیته دائمی خواهد بود، اما در واقعیت، او ممکن است کمترین «قدرت» باشد. او دومین فردی بود که بعد از شی هفته گذشته روی صحنه رفت و پس از استعفای رسمی در ماه مارس، جانشین لی کچیانگ به عنوان نخست‌وزیر خواهد شد.

هو جین تائو اخیراً توسط شی جین پینگ به طرز نامناسبی از کنگره بیستم حزب خارج شد که بیشتر نشان دهنده تمایل رهبر چین برای حفظ قدرت کامل است. شی پس از انتخاب شدن برای سومین دوره ریاست جمهوری چین، اخراج رهبران کهنه کار حزب را آغاز کرده است.

پیشتر در سال 2015، شی در بازداشت لینگ جیهوا، دستیار ارشدی که به همان شبکه با نفوذ رهبران گذشته خود تعلق داشت، کمک کرد. به گزارش هنگ کنگ پست، علاوه بر اخراج از کنگره، گفته شد که شی تمام این حادثه را برای شرمساری علنی سلف خود برنامه ریزی کرده است – احتمالاً به عنوان یک آماده سازی قبل از استفاده از اقدامات انضباطی حزبی و پس از آن اقدامات قانونی علیه او.

شی جین پینگ به عنوان “هسته” قدرت چین

حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) در بیستمین کنگره ملی نشان داد که رئیس شی جین پینگ مرکز قدرت چین است و هیچ‌کس جرات به چالش کشیدن او را نخواهد داشت.

شی هایمینگ، فعال حقوق بشر مغولی که در آلمان زندگی می کند، ادعا می کند که برای نشان دادن اینکه اکنون می تواند هر زمان که بخواهد عمل کند، شی کمیته دائمی دفتر سیاسی را با دوستان نزدیک خود پر کرد. یک روزنامه نگار چینی که از ترس انتقام خواست نامش فاش نشود، ادعا کرد که چین اکنون کاملاً به دوران مائو بازگشته است.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما