چرا قهوه باعث مدفوع من می شود؟

مانند باز کردن پرده ها و رفتن به حمام، یک فنجان قهوه افراد را در صبح به حرکت وادار می کند – به روش های مختلف. این دم‌نوش رضایت‌بخش سطح انرژی را با دوز کافئین افزایش می‌دهد و برای بسیاری از افراد، به سرعت و با اطمینان فعالیت روده و نیاز فوری به مدفوع را شروع می‌کند.

دکتر رابرت مارتیندیل، پروفسور جراحی و مدیر پزشکی خدمات تغذیه بیمارستانی در دانشگاه علوم و بهداشت اورگان، گفت: با توجه به محبوبیت قهوه، شگفت آور است که ما اطلاعات کمی در مورد تأثیر آن بر دستگاه گوارش داریم.

برخی از مطالعات در مورد این موضوع – که معمولا کوچک، قدیمی و محدود هستند – نشان داده اند که احتمالاً این کافئین نیست که میل به رفتن را تحریک می کند. به عنوان مثال، یک مقاله منتشر شده در سال 1998، نشان داد که قهوه بدون کافئین اثر محرکی مشابه قهوه کافئین دار بر روی روده بزرگ دارد، در حالی که یک فنجان آب داغ اینطور نیست.

قهوه یک نوشیدنی پیچیده حاوی بیش از 1000 ترکیب شیمیایی است که بسیاری از آنها دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند. و تعیین چگونگی تأثیر آنها بر روده چالش برانگیز است.

چیزی که می دانیم این است که قهوه روی همه افراد یکسان تأثیر نمی گذارد. در یک مطالعه که در سال 1990 در مجله Gut منتشر شد، 92 بزرگسال جوان پرسشنامه ای را در مورد تأثیر قهوه بر عادات روده آنها پر کردند. فقط 29 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که این “میل به اجابت مزاج را ایجاد می کند” و بیشتر آنها – 63 درصد – زن بودند. (اگرچه دکتر مارتیندیل گفت که درصد افرادی که پس از نوشیدن قهوه واکنش روده دارند در جمعیت عمومی بسیار بیشتر است – او تخمین زد که حدود 60 درصد از بیمارانش چنین می کنند – و او هیچ تفاوتی بین مردان و مردان مشاهده نکرده است. زنان.)

ما همچنین می دانیم که واکنش روده به قهوه می تواند سریع اتفاق بیفتد. در همان مطالعه، برخی از داوطلبان موافقت کردند که یک کاوشگر حسگر فشار را در روده بزرگ خود قرار دهند تا انقباضات عضلات روده را قبل و بعد از نوشیدن یک فنجان جو اندازه گیری کنند. در میان کسانی که می گفتند قهوه معمولاً حرکات روده را تحریک می کند، کاوشگر افزایش قابل توجهی در فشار را در عرض چهار دقیقه پس از نوشیدن قهوه نشان داد، در حالی که افراد به اصطلاح پاسخگو هیچ تغییری در فعالیت روده نداشتند.

دکتر مارتیندیل گفت که نوشیدن یک فنجان قهوه می تواند انتهای مخالف دستگاه گوارش را در عرض چند دقیقه تحریک کند به این معنی است که “احتمالاً از محور روده-مغز عبور می کند.” او توضیح داد که ورود قهوه به معده پیامی به مغز می‌فرستد، که سپس روده بزرگ را تحریک می‌کند تا بگوید: «خب، بهتر است بیرون را خالی کنیم، زیرا همه چیز در حال پایین‌دست شدن است». خود قهوه بسیار کندتر در روده ها حرکت می کند و احتمالاً حداقل یک ساعت طول می کشد تا مسیر طولانی را از معده از طریق روده کوچک و روده بزرگ طی کند.

این ارتباط بین معده، مغز و روده بزرگ که به آن رفلکس معده می گویند، یک پاسخ طبیعی به غذا خوردن است. اما به نظر می رسد که قهوه اثری بزرگ دارد. یک مطالعه منتشر شده در سال 1998 نشان داد که 8 اونس قهوه باعث تحریک انقباضات روده بزرگ می شود که مشابه انقباضات ناشی از یک وعده غذایی 1000 کالری است. محققان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که پیام‌رسانی قهوه به روده و مغز احتمالاً توسط یک یا چند ماده شیمیایی قهوه ایجاد می‌شود و احتمالاً با واسطه برخی از هورمون‌های خودمان که نقش مهمی در فرآیند گوارش دارند، مانند گاسترین یا کوله سیستوکینین، ایجاد می‌شود. نوشیدن قهوه

در حالی که مکانیسم مبهم باقی می ماند، اثرات قهوه بر روده ممکن است برای برخی افراد، از جمله افرادی که پس از انواع خاصی از جراحی بهبود می یابند، مفید باشد. به عنوان مثال، اختلال در عملکرد روده پس از جراحی های شکمی رایج است، که می تواند منجر به نفخ، درد و ناتوانی در دفع گاز یا تحمل غذا شود. یک تجزیه و تحلیل در سال 2020 نتایج هفت کارآزمایی بالینی را ترکیب کرد و نشان داد که نوشیدن قهوه به بیمارانی که تحت عمل جراحی کولورکتال یا زنان قرار گرفته‌اند این امکان را می‌دهد تا غذاهای جامد را به ترتیب 10 و 31 ساعت زودتر تحمل کنند. قهوه همچنین زمان اولین اجابت مزاج را به طور متوسط ​​15 تا 18 ساعت کاهش داد.

چند جرعه قهوه می تواند این کار را انجام دهد. دکتر مارتیندیل که به طور معمول صبح بعد از عمل یک فنجان قهوه به بیمارانش پیشنهاد می کند، گفت: این کار زیاد طول نمی کشد.

دکتر مارتیندیل همچنین هنگام مشاوره با بیماران مبتلا به یبوست مزمن، قهوه را همراه با سایر تغییرات رژیم غذایی پیشنهاد می کند. و او گفت که غیرمعمول نیست بیمارانی که قهوه را به دلایلی ترک کرده اند به او می گویند: “دکتر، من نمی توانم بدون قهوه به دستشویی بروم.”

سونیا آنجلون، متخصص تغذیه و سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، هشدار داد که برای منظم ماندن زیاد به قهوه اعتماد نکنید. او گفت: اگر فردی یبوست دارد، “به این دلیل نیست که کمبود قهوه دارد.” خانم آنجلون مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات را که سرشار از فیبر هستند و همچنین افزایش مصرف مایعات و فعالیت بدنی برای رفع یبوست توصیه می کند. او گفت: «چیزی که برای بسیاری از مردم پیدا می‌کنم این است که صبح‌ها با پانچ فیبر شروع نمی‌کنند. قهوه دم کرده حاوی مقدار کمی فیبر، حدود یک گرم در هر فنجان هشت اونس است.

خانم آنجلون افزود: برخی افراد متوجه می شوند که قهوه باعث ناراحتی معده و مدفوع شل و همچنین عوارض جانبی مرتبط با کافئین اضافی مانند بی خوابی، اضطراب، تپش قلب و سردرد می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید نوشیدن 400 میلی‌گرم کافئین در روز برای اکثر مردم بی‌خطر است – این مقدار در حدود چهار یا پنج فنجان قهوه است. اگرچه به خاطر داشته باشید که افراد کافئین را متفاوت متابولیزه می کنند، بنابراین این آستانه می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. خانم آنجلونه گفت: «قهوه بر خلاف سایر غذاها یکی از آن چیزهایی است که اگر شما را آزار می دهد، آن را می دانید.

اما برای بقیه ما، قهوه می تواند بخشی از یک روتین صبحگاهی آرامش بخش باشد و ما را به طرق مختلف بیدار کند.

آلیس کالاهان روزنامه‌نگار سلامت و علم است.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی