چرا «دلار» در ایران آرام ندارد؟

فرارو-معاون اسبق ارزی بانک مرکزی گفت: «در حال حاضر ارزآوری به مسائل اقتصادی، میزان فروش نفت و درآمدهای کشور، وضعیت خروج سرمایه از کشور با توجه به شرایط موجود، میزان مصرف برای مصرف و خدمات و همچنین تخصیص ارز به مردم با کارت. ملی و در نهایت میزان مصرف کالا به صورت سالیانه می‌شود و این عوامل را مجموع می‌کند که قیمت ارز در بازار آزاد را می‌کند.»

آیا باید منتظر دلار ۴۰ و ۴۵ هزار تومانی بود؟سیدکمال سیدعلی کارشناس مسائل ارزی در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه همیشه دلار و تورم یک رابطه دوسویه بوده است، اظهار داشت: «ریشه اصلی افزایش قیمت ارز در بازار، افزایش تورم و حجم نقدینگی است. بنابراین با توجه به چنین شرایطی دلیل خاصی برای ثابت ماندن قیمت ارز نمی‌ماند. از سوی دیگر وضعیت مبهم برجام نیز بیشتر می شود که دلار را در پیش بگیرید.»

وی افزود: «همزمان با اظهارات مقامات ایرانی و غربی در دو، سه ماه گذشته در زمان به کما رفتن برجام و به بن بست رسیدن به توافق و ضعیت داخل کشور در دو ماه اخیر افزایش قیمت ارز در بازار نیز رخ داد و به نوعی افزایش یافت. نقطه شروع آن بود زیرا قرار بود با احیای برجام قیمت ارز تا 22 تا 23 هزار تومان کاهش پیدا کند، اما همزمان افزایش قیمت دلار برای فعالین اقتصادی نبود، برهمین اساس بانک مرکزی دو راه بیشتر نداشت، یا قبول کاهش ارزش پول ملی یا تزریق ارز به بازار و مدیریت آن. بنابراین این که قیمت ارز ثابت داشته باشد به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.»

سیدعلی با تاکید بر اینکه در طول سال‌های اخیر به صورت متوسط ​​با تورم ۴۰ درصد روبرو بوده‌ایم، گفت: «طی این مدت هم به نوعی بودجه دولت و چاپ پول نهادینه شده و تورم بالا در اقتصاد کشور حفظ شده است، طبیعتاً نمی‌توان توقع داشت. شرایط قیمت ارز در یک نقطه آرام، از سویی با توجه به شرایط موجود و در یک جو هیجانی، قیمت دلار از ۳۱ هزار تومان به ۳۶ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.»

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: «در دهه‌های گذشته نیز ما سه مرتبه تجربه جهش ارزی را داشته‌ایم. این دفعه چهارم است که دقیقا همین اتفاق افتاده است. به عنوان مثال در سال‌های 92 تا 96 به دلیل برجام قیمت دلار ثابت ماند، اما قبل از آن بین سال‌های 91 تا 91 و حتی در سال‌های 71 و 72 نیز ما جهش‌های ارزی را شاهد بودیم.»

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی ادامه داد: «طی این سه ساله نیز که دلار بین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان در نوسان بود، به امید احیای برجام به نوعی در این قیمت‌ها باقی ماند. از سویی می‌توان گفت تنها عامل بازدارنده افزایش قیمت ارز در سال‌های گذشته امضای احتمالی توافقنامه هسته‌ای بوده است.»

سید علی با اشاره به این که در طول مدت یک دوره نوسان بر دولت برای احیای جامعه بسیار زیاد بوده است، نظران گفت: «در این مدت شاهد بودیم که دولت به نوعی موضعگیری‌ها را به معنای احیای برجام از خود نشان داد که این موضوع باعث شد. ، امروز دلار اینچنین با رشد روبرو می شود. اگر می‌خواهیم دلار به ثبات برسد، در وهله اول باید منتظر احیای برجام در آینده نزدیک باشیم. بعد از این اتفاق این انتظارات تورمی خواهد شد و دست نیز سرمایه اجتماعی به کشور بازگشت و پایانی پایدار و آرامش از بسزایی حفظ است. تنها در این صورت است که به اعتقاد بنده دلار می‌تواند آرام شود.»

این کارشناس مسائل ارزی با اشاره به اینکه چند سطح افزایش قیمت مشخص دارد، بیان داشت: «این که با فرض ادامه وضعیت موجود همینطور افزایش قیمت داشته باشد، به اعتقاد من چنین اتفاقی نمی‌تواند بیفتد. به عنوان مثال در سطح قیمتی بالای 35 هزار تومان، برخی از کالاها را در سطح مقرون به صرفه نیست و صرفه اقتصادی ندارد. رقمی که در سالهای 90 و 91 رقمی بالغ بر 60 تا 70 میلیارد دلار در سال بود، امروز با توجه به جهش چند برابری نرخ ارز، میزان نسبت به یک دهه گذشته به نصف رسیده و حدود 35 میلیون دلار کاهش یافته است، بنابراین هر چقدر باشد. قیمت ارز افزایش، افزایش کاهش خواهد یافت.»

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی مشخص کرد: «در حال حاضر نرخ ارز به مسائل کلان اقتصادی، فروش نفت و درآمدهای کشور، وضعیت خروج از کشور با توجه به شرایط موجود، میزان مصرف برای مصرف و خدمات و همچنین تخصیص ارز به مردم با توجه به شرایط موجود است. کارت ملی و در نهایت میزان مصرف کالا به صورت سالیانه انجام می‌شود و این عوامل را مجموع می‌کند که قیمت ارز در بازار آزاد را می‌کند.»

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما