چرا از دادن وام بانک مسکن گریزانند؟

کانون انجمن انبوه سازان گفت: فقط ۶ درصد تخصیص منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافته است که آن هم به دلیل مشارکت بانک مسکن بوده و سایر بانک‌ها با طرح نهضت ملی مسکن همکاری نمی‌کنند.

به گزارش ایرنا، «سید محمد مرتضوی» درباره تخصیص منابع بانکی به طرح بزرگ نهضت ملی مسکن، افزود: در جهش تولید مسکن پیشبینی شده است که 20 درصد از منابع بانکها در حوزه مسکن اختصاصی پیدا کند، اما بانکها تا کنون در طرح نهضت ملی هستند. ملی مسکن نکردند.

وی توضیح داد: برنامه‌ای که دولت اعلام کرد تخصیص ۲۰ درصد از منابع بانکی را در غالب تسهیلات به متقاضیان اعلام کرد، این است که چند درصد منابع تخصیص محقق شوند؟

انجمن انجمن انبوه سازان گفت: فقط بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی حوزه مسکن در اجرای طرح بزرگ نهضت ملی مشارکت کرده است و تنها از سالیان گذشته در سال قبل و شش ماه نخست امسال سرمایه گذاری کرده است.

به گفته مرتضوی، در سال ۱۴۰۰ فقط ۶ درصد سرمایه‌گذاری بانکی در مسکن محقق شد که قابل توجهی از آن از سوی بانک مسکن صورت گرفت.

به گفته کانون انبوه سازان، بانک‌ها می‌توانند سرمایه‌گذاری در بخش تجارت و خدمات دارند و منابع در بخش خدمات و بازرگانی را به بخش خدمات می‌دهند. چراکه منابع سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها در کوتاه‌مدت به بانک‌ها بازمی‌گردند و منابع تجدیدنظر را می‌گیرند.

وی تاکید کرد: در واقع با وجود اینکه سرمایه‌گذاری در آن کمتر است، اما از آنجایی که منابع بیشتری را در آنجا باز می‌کنند، بانک‌ها منابع خود را به بخشی اختصاص می‌دهند که می‌توانند منابع را زودتر فراهم کنند.

کانون مرکزی انبوه سازان ادامه می‌دهد: به غیر از عدم وجود بانک‌ها موضوع منابع بانکی هم وجود، منابع کافی برای تخصیص در بانک‌ها وجود ندارد.

مرتضوی: قرار گرفتن در سال، 4000 میلیارد به حوزه مسکن اختصاص داده شده بود، با وضعیت فعلی نمی‌توانیم در چنین سطحی امیدواریم که بتوانیم تامین مالی کنیم، در حالی که عقب‌ماندگی تخصیصات را از سال هم قبل داریم.

وی اضافه کرد: حتی دولت‌هایی که جرایم مالیاتی به بانک‌های متخلف تعلق می‌گیرند، راهگشا نیست و بانک‌ها جرایم را به جان می‌خرند، اما در طرح مشارکت نمی‌کنند.

کانون کانون انبوه سازان گفت: در بسیاری از برنامه‌های تکمیلی و دستوری در دهه گذشته نیز بانک‌ها با شیوه‌های مختلف فرار در پرداخت‌ها هستند.

مرتضوی ادامه داد: راه‌حل این است که بانک‌هایی که در حوزه مسکن به‌صورت اختصاصی تصمیم‌گیری می‌کنند، به مشارکت و فعالیت‌ها می‌پردازند. منابع مالی این بانک‌ها تقویت و یارانه‌ها به این بانک‌ها اختصاص داده شده تا کارهای انجام شده و ترغیب شوند. در این صورت کیفیت پرداخت افزایش یافته است که تاثیر مستقیمی در کاهش قیمت مسکن و افزایش تولید دارد. تزریق منابع به سهولت اجرای طرح مسکنی می‌شود.

به گفته وی، بر اساس هدف دولت مبنی بر ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در طی چهار سال پروژه پروژه به حدود درصد می‌رسید، اما این سوال با این بانک‌ها و دستگاه‌های تامین مالی و تخصیص زمین در ۲۵ درصد برآورد شده است. محقق شده است؟

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesدانشگاه