پیشنهادات عجیب کیهان به دولت

فرارو- در شرایطی که این روزها مثبت‌کننده‌ای از روند احیای برجام مخابره می‌شود، روزنامه‌ها در چند روز گذشته با موضعی انتقادی، رویه همیشگی خود را در مقام تعیین‌کننده توافق برآمده و توصیه‌های ویژه‌ای را در این رابطه ارائه کرده‌اند.

توصیه‌های جدید کیهان به دولت در شرایط پیشنهادی می‌شوند که دولت آمریکا در چهارشنبه گذشته (سوم شهریور ماه) به پیش‌نویس نهایی از سوی اروپایی‌ها پاسخ داد و اکنون تهران می‌بایست دوباره به جوابیه دولت بایدن، پاسخ دهد. هر چند مخالفت کیهان با برجام سابقه‌های طولانی دارد، اما پیشنهادات این روزنامه در مقطعی کوتاه از توجه به خود معطوف شده و از نظر رسانه‌های نیز بسیار قابل تامل است.

دولت قید برجام را بزند

روزنامه کیهان در چاپ امروز (یکشنبه) یادداشت روز خود را تحت عنوان «از خیانت در عمال تحریم تا تلاش برای غلبه بر تحریم» به قلم سید محمدعماد اعرابی به شکل صریح از دولت درخواست کرده قید توافق با غرب را بزند.

کیهان نوشته است: «توانمندی دولت ایران و شرایط‌های منطقه‌ای و فرصتی جهانی برای اصلاح انحراف ایجاد شده در تشکیلات هسته‌ای، در اختیار دولت سیزدهم گذاشته شده است. اصلاحی که می‌تواند به ناکام گذاشتن راهبرد آمریکا از سال ۲۰۰۹ یعنی سیاست «فشار» و «چانه‌زنی» جامد را بیان کند. راه در این سال‌ها ثابت شد با «مذاکره برای لغو تحریم»، تحریم‌ها را کاهش نمی‌دهد، بلکه باعث می‌شود که این تحریم‌ها را کاهش دهد. در خوش‌ترین حالت تحریم‌ها به یک بهانه تعلیق و به‌منظور اعمال دیگر می‌شوند، این ایران باید در دور باطل «تحریم» و «مذاکره برای لغو تحریم‌ها» حوزه‌ها را از هسته‌ای به موشک‌ها، مناطق، حقوق‌بشر و… افزایش دهد. . «لغو تحریم با طعمه‌ای است که مخالف سیاست خارجی آمریکا روی قلاب گذاشته‌اند و دولت سیزدهم با همت بلند و پشتوانه مردمی خود می‌تواند این طعم را بزند و عملکرد قابل قبولی در این یک سال داشته باشد، تمام تلاش و توان خود را صرفاً صرف کند». خنثی‌سازی تحریم‌ها کند.»

تعلیق دو ماهه برای دگرگون شدن وضعیت از آسمان به زمین

افزون بر پیشنهاد بعدی کیهان مبنی بر این‌که دولت قید توافق را بزند. این روزنامه، شنبه (5 شهریور) در یادداشت های روز خود در نوشته های با عنوان «این یک تحلیل ساده نیست یک پیش بینی است» به قلم جعفر بلوری، با اشاره به بحران انرژی در اروپا در نتیجه بحران اقتصادی و نیاز به گشورهای اروپایی به انرژی وجود دارد. در فصل زمستان، خواستار تعلیق دو ماهه مذاکره شده است.

در بخشی از این یاد کیهان چنین نوشته شده است که مدتی است خبرهایی (غالبا از سوی مقامات و رسانه‌های غربی) از حقوقی منتشر می‌شود که، صحت و سقم آن معلوم است. یک) خبری از خطوط قرمز در این اخبار دیده نمی شود. دو) همه تحریم‌ها لغو می‌شوند. سه) سپاه پاسداران، بازوی توانمند جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از کشور همچنان در لیست تحریم‌هاست و از همه مهم‌تر چهار) هیچ تضمینی و غیرقانونی در کار نیست.

در ادمه نوشته شده است، چون دولت محترم در این اطلاع‌رسانی لازم نیست، میزان صحت و سلامت این اخبار را نمی‌دانیم. اما لازم است نیم‌نگاهی به وضعیتی که اروپا در آن قرار دارد بیندازیم و بعد تصمیم بگیریم چرا که هنوز فرصت هست. به پیش‌بینی‌ها و گزارش‌هایی از مؤسسات و نهادهای بین‌المللی و بانک جهانی از اقتصاد ایران منتشر می‌شوند. وضعیت اوضاع امروز بهتر است از یک‌سال قبل باشد و بر اساس پیش‌بینی‌های این مراکز معتبر بین‌المللی، شرایط بهتر انجام شود. دولت سیزدهم هم بدون برجام و افای‌تی‌اف می‌شود کارهای بزرگی کرد. بنابراین، آن طرفی که باید اجله کند ما نیستیم. دو ماه! فقط دو ماه دیگر اگر به همین شکل تغییر کند، زمین تا آسمان تغییر خواهد کرد!

واکنش طعنه‌آمیز به پیشنهاد تعلیق دو ماهه مذاکره

پیشنهادات عجیب کیهان در آستانه نهایی شدن توافق احیای برجام به دولت سیزدهم که در ابتدا شامل تعلیق دو ماه مذاکره و در ادامه قید کامل توافق را انجام داد، با واکنش طعنه‌آمیز عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز همراه شد. عبدی در توییتی می‌نویسد: کیهان خواهان نظر دو ماهه توافق برجام شده و نوشته: این دولت نشان می‌دهد بدون برجام و اف‌ای تی اف می‌شود کارهای بزرگ کرد. اگر دولت کیهان اعتقاد داشت که بدون برجام کارهای بزرگی کرده است برای همیشه تعطیل می‌، نه دو ماه!

پیشنهاد عجیب کیهان و واکنش عباس عبدی

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما