پشت پرده شعار تند علیه رئیس پرحاشیه در نمازجمعه

انتخاب مهدی تاج به‌عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال به معضلی جدی در فضای ورزش ایران تبدیل شده است. مخالفانش حضور در فدراسیون فوتبال را به دلیل داشتن پرونده قضائی، غیرقانونی می‌دانند و می‌گویند که از اساس انتخابات برگزار می‌شود. همزمان، اما عده زیادی هم تاج را به حیف و میل‌کردن بیت المال می‌دانند. گروه دوم مربوط به قرارداد بحث‌برانگیزی است که مهدی تاج، پیش‌تر و زمانی است که ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده داشت، با مارک و موتس، سرمربی بلژیکی تیم ملی ایران بست.

حکم ادعای مهدی تاج و نزدیکانش، قرارداد ویلموتس بسیار سنگین بسته شده و نهایتاً به دلیل اینکه اقساطش را از فدراسیون فوتبال نگرفته بود، استعفا کرد و سپس به فیفا برای درخواست غرامت شکایت برد. پس از کش‌وقوس‌های فراوان، حالا دادگاه عالی ورزش هم آمده و فدراسیون فوتبال ایران رقم ۳.۲ میلیون یورو غرامت، فقط به ویلموتس بپردازد. این رقم منهای دو میلیون یورویی است که فدراسیونی قبلاً به این مرد بلژیکی داده و البته بدون در نظر گرفتن برآمدن ساختمان فدراسیون فوتبال به دلیلی به شستاست. این اتفاقات از مدیریت مهدی تاج بود و نهایتاً او قلب‌درد را بهانه کرد و برای فرار از فشارهای احتمالی ریاست فدراسیون فوتبال را به فرد دیگری پیشنهاد کرد.

مهدی تاج، اما در دوره جدید انتخابات ریاست جمهوری فدراسیون فوتبال برگشت و نه‌تن‌ها پیشنهاد پشیمانی از اتفاقات گذشته نشد، بلکه مدعی شد قرارداد خوبی و ایران در پرونده شکایت ویلموتس موفق هم بوده است! او را گفته غمی ندارد و پول غرامت ویلموتس از محل امتیازهای تیم ملی فوتبال ایران در فیفا می‌پردازد! پاداش‌هایی که قرار بود فقط آماده‌سازی و زیرساخت در فوتبال ایران شود، حالا باید به‌واسطه مدیریت بحث‌برانگیز تاج، به جیب مردی بلژیکی برود که خود تاج او را در مقایسه با کی‌روش فرد «نجیبی» توصیف کرده بود.

این موارد باعث شد تا نهادهای اسم مهدی تاج را به دادسرا داده و در کنار هفت نفر از اعضای هیئت‌رئیسه به‌عنوان بازبانان اصلی ویلموتس‌گیت نام ببرند. در عین ناباوری، اما مهدی تاج بدون پشت سر گذاشتن محرومیت یا حتی دادگاهی رسمی، دوباره به فدراسیون فوتبال برگشته و این بار مدعی است که برای نجات این فوتبال بحران‌زده آمده است. در کنار این موضوع، اسم او آخرین بار در جنجالی فولاد مبارکه هم پرونده مطرح شده و مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار رئیس جدید فدراسیون فوتبال باشد. این‌ها منهای نامه‌ای است که حسن کامرانی‌فر، دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال ایران مدعی شد یک روز قبل از انتخابات به دستش رسیده بود که در آن خبر از داشتن پرونده قضائی برای یکی از کاندیدها (مهدی تاج) بود.

هیچکدام از این موارد، اما مانع از به‌قدرت‌رسیدن مهدی تاج نشد؛ او روز هشتم شهریور با کسب ۵۱ رأی از ۸۰ رأی ممکن است برای دو سال باقیمانده، ریاست فدراسیون فوتبال را به دست آورد. زمانی که تاج رئیس شده، اما فضای آرام‌تر نشده است، تا حدودی آشفته‌تر شده است. از سوی دیگر، به جای این که دیگر شعارهای اعتراضی و تندی علیه او در نمازجمعه هم گفته شود، می‌گویند! در ویدئوهای منتشر شده مشخص است که مخالفان مهدی تاج در نمازجمعه تهران به سردادن شعارهای تند رو آورده و از قوه قضائیه خواسته‌اند با او برخورد شود. بخشی از سخنان علیه مهدی تاج اینگونه بود: «فوتبال ضد ارزش، این تاج بی‌لیاقت، قوه قضائی، اجرا». از نمازگزاران، اما شعارهای تند و معنادار دیگری هم سر داده و با کنایه لفظ «غارتگر» را به کار بردند. «.. بر غارتگر بیت المال».

فوتبال ایران تا به‌حال شاهد رخدادهای متنوعی بوده و جنجال‌های زیادی را اسپری کرده است، ولی کمتر از موضوع فوتبالی به این صراحت به نمازجمعه باز شده است. همین موضوع می‌تواند به‌خوبیگر بحران موجود در این زمینه باشد. مخالفان تاج می‌خواهند قوه قضائیه را به خطاهای احتمالی او صادر کند، ولی موافقانش دوباره همان داستان احتمالی را مطرح کرده و می‌گویند اگر ارگانی در امور داخلی فدراسیون فوتبال، فوتبال ایران تعلیق می‌شود.

بااین‌حال، سایر کشورها ازجمله کشور‌های توسعه یافته نشان می‌دهند در صورت اثبات اثبات مالی، به عنوان مثال، برخورد نهادهای قضائی در این زمینه با شخص رئیس خطری برای فوتبال ایران وجود ندارد. نکته مهم، اما اینجاست که آیا عزم و اراده‌ای برای مقابله با چنین جریانی وجود دارد یا خیر؟ اگر بله، چرا تا به الان چنین برخوردی با قضاوت صورت نگرفته و اگر خیر، چرا جریانی که خیلی از آن‌ها نزدیک به دولت هستند، در این ماجرا توجیه نشده و همچنان به اعتراض خود ادامه می‌دهند؟ این دو بخشی از پرسش‌های متعددی است که در پرونده رفت و برگشت مهدی تاج به هیئت انجمن فدراسیون فوتبال وجود دارد.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما