پزشکان می گویند که یک داروی قدیمی ریزش مو را با یک پنی در روز درمان می کند

تبلیغات در همه جا وجود دارد – و همچنین ادعاهای متورم: شامپوها و درمان های خاص که گاهی هزاران دلار هزینه دارند، باعث رشد مو می شوند. اما بسیاری از متخصصان پوست که در زمینه ریزش مو تخصص دارند می گویند که اکثر این محصولات کارایی ندارند.

دکتر برت کینگ، متخصص پوست در دانشکده پزشکی ییل، گفت: مجموعه بی‌پایانی از داروهای بی‌فایده برای رشد مو وجود دارد، که اغلب با «هزینه‌های قابل توجهی» انجام می‌شود. با این حال، او افزود، “از آنجایی که مردم مستاصل هستند، چنین داروهایی برای رشد مو همچنان فراوان است.”

اما او و سایر متخصصان پوست می گویند که یک درمان ارزان قیمت وجود دارد که روزانه چند سکه هزینه می کند که مو را در بسیاری از بیماران ترمیم می کند. ماینوکسیدیل یک داروی قدیمی و شناخته شده برای درمان ریزش مو است که به روشی بسیار متفاوت استفاده می شود. به جای اینکه مستقیماً روی پوست سر استفاده شود، در قرص هایی با دوز بسیار پایین تجویز می شود.

اگرچه گروه رو به رشدی از متخصصان پوست قرص‌های ماینوکسیدیل را با دوز پایین ارائه می‌کنند، اما این درمان برای اکثر بیماران و بسیاری از پزشکان نسبتا ناشناخته باقی مانده است. این دارو توسط سازمان غذا و دارو برای این منظور تایید نشده است و بنابراین بدون برچسب تجویز می شود – یک روش رایج در پوست.

دکتر آدام فریدمن، استاد و رئیس بخش پوست در دانشگاه جورج واشنگتن، گفت: “من ما را راهزنان غیرقانونی می نامم – عنوانی که به داشتن آن افتخار می کنم.” او توضیح داد که متخصصان پوست برای درک نحوه عملکرد داروها آموزش دیده اند، که به آنها امکان می دهد داروهای بدون برچسب را امتحان کنند. در پوست، اغلب مشخص است که آیا یک درمان کمک کننده است یا خیر. آیا راش محو می شود یا نه؟

دکتر رابرت سوئرلیک، استاد و رئیس بخش پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه اموری، با این موضوع موافقت کرد.

او گفت: «به مردم می‌گویم بیشتر کارهایی که انجام می‌دهیم غیرقابل برچسب هستند، زیرا چیزی روی برچسب وجود ندارد. او فهرست بلندبالایی از شرایط، از جمله اختلالات رنگدانه پوست، اختلالات التهابی پوست و خارش بی امان را ارائه کرد که درمان های استاندارد برای آن ها غیرقابل برچسب هستند.

ماینوکسیدیل، ماده فعال Rogaine، لوسیون یا فومی که روی پوست سر مالیده می‌شود، ابتدا در سال 1988 برای مردان و سپس در سال 1992 برای زنان تأیید شد و اکنون عمومی است. استفاده از این دارو به عنوان یک درمان رشد مو به طور تصادفی چندین دهه پیش کشف شد. قرص های ماینوکسیدیل با دوز بالا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شد، اما بیماران اغلب متوجه می شدند که این قرص ها باعث رشد مو در سراسر بدنشان می شود. بنابراین سازنده آن یک لوسیون ماینوکسیدیل – که در نهایت Rogaine نام گرفت – تولید کرد و برای رشد مو در سرهای طاس تایید شد.

اما متخصصان پوست می گویند که لوسیون یا فوم مخصوصاً برای برخی از بیماران موثر نیست، شاید به این دلیل که مصرف آن را متوقف می کنند. باید روی پوست سر قرار گیرد – و موها مانع ایجاد می شود. بسیاری به خصوص خانم ها استفاده از آن را متوقف می کنند زیرا دوست ندارند مواد چسبنده در موهای خود باقی بماند.

جانسون و جانسون، مالک فعلی Rogaine، به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

دیگران متوجه می شوند که به سادگی برای آنها کار نمی کند. ماینوکسیدیل باید توسط آنزیم های سولفوترانسفراز به شکل فعال تبدیل شود که ممکن است به مقدار کافی در ریشه مو وجود داشته باشد یا نباشد. هنگامی که دارو به صورت خوراکی مصرف می شود، به طور خودکار به شکل فعال تبدیل می شود.

اما این دلیلی برای کشف قرص های کم دوز نبود. در عوض، این کشف نیز به طور تصادفی 20 سال پیش رخ داد.

دکتر رادنی سینکلر، استاد پوست در دانشگاه ملبورن استرالیا، بیمار مبتلا به طاسی الگوی زنانه داشت. موهای بالای سرش نازک شده بود و از ظاهرش متنفر بود. برخلاف آنچه در مورد اکثر بیمارانش اتفاق افتاد، روگین برای او کار کرد، اما در اثر این دارو، راش های آلرژیک روی پوست سرش ایجاد شد. با این حال، اگر مصرف آن را متوقف کند، موهایش دوباره نازک می شود.

دکتر سینکلر گفت: «بنابراین من گیر کرده بودم. بیمار بسیار با انگیزه بود و تنها چیزی که می‌دانستیم این بود که اگر بیمار به داروهای موضعی آلرژی دارد، یکی از راه‌های حساسیت زدایی، دادن دوزهای بسیار کم خوراکی است.

برای انجام این کار، دکتر سینکلر سعی کرد قرص های ماینوکسیدیل را به چهار قسمت تقسیم کند. در کمال تعجب او، دوز پایین باعث رشد موهای او شد اما بر فشار خون او تأثیری نداشت، هدف اصلی داروی با دوز بالاتر.

او متعاقباً دوز را بیشتر و بیشتر کاهش داد تا اینکه به دوز مؤثر یک چهلم قرص رسید و به طور معمول شروع به تجویز دارو کرد. آن بیمار اول هنوز آن را مصرف می کند.

در جلسه ای در میامی در سال 2015، دکتر سینکلر گزارش داد که دوزهای کم ماینوکسیدیل باعث رشد مو در 100 زن متوالی شده است.

او این نتایج را در سال 2017 منتشر کرد و خاطرنشان کرد که مطالعات دقیقی مورد نیاز است که در آن برخی از بیماران به طور تصادفی برای مصرف ماینوکسیدیل و برخی دیگر یک قرص قند تجویز می‌شوند. اما این اتفاق نیفتاده است. او می گوید که اکنون بیش از 10000 بیمار را درمان کرده است.

اخیراً تعداد فزاینده‌ای از متخصصان پوست ریزش مو این قرص‌ها را با دوز پایین به بیماران مبتلا به ریزش موی مردانه و زنانه می‌دهند که با افزایش سن یک اتفاق طبیعی است.

دکتر کریستال آگوه گفت: “این تازه شروع به افزایش محبوبیت کرده است.” یک متخصص پوست در دانشکده پزشکی جان هاپکینز. ما بیشتر و بیشتر در کنفرانس ها داستان های موفقیت خود را به اشتراک می گذاریم.

او اضافه کرد که پزشکانی که در زمینه ریزش مو تخصص ندارند، “با ماینوکسیدیل خوراکی آشنا نیستند”، مگر به عنوان یک درمان نادر برای فشار خون بالا که با جعبه سیاه هشدار می دهد که می تواند باعث مشکلات قلبی شود. اما، او و دیگران می گویند، هشدار برای دوزهای بسیار بالاتر است.

دکتر آگوح هشدار داد اگر ریزش مو خیلی شدید باشد، ماینوکسیدیل کمکی نخواهد کرد. «مثلاً اگر مردی عمدتاً کچل باشد و پوست سر براقی داشته باشد، کارساز نخواهد بود. چیزی برای بازیابی وجود ندارد.» او اضافه کرد که بیمار ایده‌آل کاملاً کچل نیست، اما به اندازه‌ای موهای خود را از دست داده است که حتی یک ناظر معمولی متوجه آن می‌شود.

با این حال، بدون آزمایش دقیقی که منجر به تایید FDA شود، استفاده از قرص های ماینوکسیدیل برای ریزش مو غیرقابل استفاده است. و، متخصصان پوست می گویند، این احتمال وجود دارد که به همین شکل باقی بماند.

دکتر کینگ گفت: ماینوکسیدیل خوراکی روزانه چند سکه هزینه دارد. هیچ انگیزه ای برای صرف ده ها میلیون دلار برای آزمایش آن در یک کارآزمایی بالینی وجود ندارد. این مطالعه واقعاً هرگز و هرگز انجام نخواهد شد.»

با این حال، برخی از بیمارانی که ماینوکسیدیل با دوز پایین مصرف می کنند، متوجه رشد موهای سرگردان روی صورت و چانه خود می شوند. بنابراین برخی از متخصصان پوست، از جمله دکتر سینکلر، داروی دیگری را اضافه کرده اند – دوزهای بسیار کم اسپیرونولاکتون، داروی فشار خون که هورمون های جنسی خاصی به نام آندروژن را نیز مسدود می کند – تا از رشد موهای ناخواسته جلوگیری کنند.

بیمارانی که نمی‌خواهند از مسیری خارج از برچسب استفاده کنند، با آنچه که برخی از متخصصان پوست می‌گویند داروهای بی‌فایده بدون نسخه یا یکی از دو محصول مورد تایید FDA برای رشد مو هستند، باقی می‌مانند.

این داروها شامل روگین و فیناستراید، یک داروی عمومی است که در دوزهای بالاتر در مردان برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود. به عنوان یک داروی ریزش مو، فقط برای آقایان تایید شده است. همچنین با اختلال عملکرد جنسی مرتبط است.

سپس، صحبت های دهان به دهان در مورد ماینوکسیدیل به شکل قرص وجود دارد.

دکتر آگوه گفت: “معجزه ها را دیده ام.”

یکی شامل براندی گری، 44 ساله، که در Monkton، Md.

او گفت: “من به مرور زمان موهایم را از دست داده بودم.” “سپس شروع به داشتن تکه های دایره ای” بدون مو کردم. آنها بدتر و بدتر شدند.

او به متخصص پوست دیگری مراجعه کرده بود که به او شامپو و مکمل داده بود، اما فایده ای نداشت. در نهایت، او گفت که متخصص پوستش به او گفته است: “هیچ کاری باقی نمانده است که بتوانم برای شما تلاش کنم، هیچ کاری دیگر نمی توانم انجام دهم.”

او نزد دکتر آگوو رفت که دوز کم ماینوکسیدیل به او داد. ده ماه بعد موهایش پرپشت و فراوان بود.

او گفت: “من می توانم موهایم را به روش های مختلف جدا کنم.” “من دیگر کلاه گیس نمی پوشم.”

انگار ریزش مو هرگز اتفاق نیفتاده است.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما