هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل از انتقال مسالمت آمیز و قانون اساسی قدرت در سریلانکا می خواهد |

در بیانیه ای که روز جمعه از طرف سازمان ملل در سریلانکا صادر شد، هماهنگ کننده مقیم، هانا سینگر، گفت که ضروری است که انتقال قدرت با رایزنی گسترده و فراگیر در داخل و خارج پارلمان همراه باشد.

بر اساس گزارش‌های خبری، آقای راجاپاکسا پس از فرار از کشور و ورود به سنگاپور، استعفای خود را ارائه کرد و اولین بار در روز چهارشنبه پس از یورش ده‌ها هزار معترض به اقامتگاه رسمی وی در پایتخت کلمبو در اوایل هفته، به مالدیو رفت.

رئیس‌جمهور سابق و خانواده‌اش توسط تظاهرکنندگان به دلیل ناتوانی در جلوگیری از یک بحران اقتصادی بزرگ که کمبود شدید مواد غذایی، سوخت، تجهیزات پزشکی را به وجود آورده و کشور را در لبه ویرانی اقتصادی قرار داده است، با ورود به بحث با بین‌الملل سرزنش شده‌اند. صندوق پول (IMF) در مورد کمک مالی اضطراری.

استعفای آقای راجاپاکسا به برگزاری جشن های شادی در خیابان های پایتخت انجامید و پایان نزدیک به 20 سال حکومت این خانواده قدرتمند را رقم زد.

علیرغم آرامش نسبی صبح جمعه، بنا بر گزارش ها بار دیگر صف های طولانی برای بنزین تشکیل شده است.

به علل ریشه ای رسیدگی کنید

خانم سینگر در بیانیه خود از آن دبیرکل یاد کرد آنتونیو گوترش اهمیت رسیدگی به علل ریشه‌ای بی‌ثباتی کنونی و نارضایتی‌های مردم را برجسته کرده است.

گفت‌وگو با همه ذینفعان بهترین راه برای رسیدگی به نگرانی‌های تحقق آرمان‌های همه سریلانکا است.»

خویشتنداری در برابر اعتراضات

وی افزود که مقامات اکنون باید “اطمینان حاصل کنند که در حفظ نظم و قانون، نیروهای امنیتی خویشتن داری کرده و با رعایت دقیق اصول و استانداردهای حقوق بشر عمل کنند.”

نخست وزیر رانیل ویکرمسینگه – که در مجموع شش بار این سمت را بر عهده داشته است – روز جمعه به طور موقت به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد و نمایندگان پارلمان سریلانکا قرار است روند انتخاب رئیس جمهور جدید را روز شنبه آغاز کنند. رای گیری رسمی در 20 جولای

محل اقامت آقای ویکرمسینگه نیز در اوایل هفته توسط معترضان اشغال شد، و بعداً دفتر وی، اما گزارش شده است که او متعهد شده است که برای بازگرداندن ریاست جمهوری مطابق با قانون اساسی سریع عمل کند و معترضان به آرامی متفرق شدند و مشاغل در پایتخت بازگشایی شدند. منع آمد و شد شبانه لغو شد، اگرچه سربازان پست های بازرسی در اطراف شهر را کنترل کردند.

حمایت در بلند مدت و کوتاه مدت

خانم سینگر گفت که سازمان ملل آماده است تا از دولت و مردم سریلانکا حمایت کند تا نیازهای فوری و بلندمدت را برطرف کند.

بحران‌های متعدد سریلانکا با همه‌گیری کووید-19 تشدید شده است که شاهد فروپاشی صنعت گردشگری مهم بود که ارز خارجی را برای سوخت وارداتی و تجهیزات پزشکی تامین می‌کند و بحران زنجیره تامین ناشی از جنگ اوکراین را تکان داد.

حدود 22 درصد از جمعیت ناامن غذایی هستند و نیاز به کمک دارند، برنامه جهانی غذا در ماه گذشته اعلام کرد، و سازمان ملل متحد یک طرح مشترک نیازها و اولویت های بشردوستانه را راه اندازی کرده است و بیش از 47 میلیون دلار برای کمک به حدود 1.7 میلیون نفر از بدترین آسیب دیده ها درخواست کرده است. .

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما