نیوزیلند برای طوفان گابریل وضعیت اضطراری اعلام کرد

نیوزیلند روز سه‌شنبه پس از طوفان شدیدی که بخش‌هایی از این کشور را درنوردید، برق تقریباً یک چهارم میلیون نفر را قطع کرد، مردم را روی پشت‌بام‌ها سرگردان کرد و حداقل یک ملوان را به بیرون برد، برای سومین بار در تاریخ خود وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. دریا

به گفته آژانس ملی مدیریت اضطراری، طوفان، گابریل، بیشتر جزیره شمالی، بخش شمالی کشور، که شامل پرجمعیت ترین شهر آن، اوکلند است، را درنوردید. مقامات نظامی گفتند که حداقل 200 نفر از نیروی دریایی سلطنتی نیوزلند، ارتش و نیروی هوایی سلطنتی نیوزیلند در واکنش شرکت داشتند.

کریس هیپکینز، نخست وزیر نیوزیلند، در یک کنفرانس خبری گفت: طوفان گابریل مهم ترین رویداد آب و هوایی است که نیوزلند در این قرن به خود دیده است. شدت و گستردگی آسیبی که می بینیم در یک نسل تجربه نشده است.

مقامات گفتند که طوفان قبل از حرکت به سمت دریا، جزیره شمالی را با باران شدید، بادهای شدید و امواج بسیار بزرگ پوشانده بود. MetService، سازمان ملی هواشناسی، گفت که وزش باد با سرعت بیش از 90 مایل در ساعت بسیاری از نقاط جزیره را منفجر کرده است و تعداد کمی از مناطق در معرض تندباد بیش از 105 مایل در ساعت گزارش کرده اند.

به گزارش MetService، نزدیک به 16 اینچ باران در برخی از نقاط جزیره شمالی بارید و نزدیک به هشت اینچ در اوکلند بارید.

آقای هیپکینز گفت که اگرچه تصویر کامل خسارت هنوز مشخص نیست، “آنچه می دانیم این است که تاثیر آن قابل توجه و گسترده است.” مقامات گزارش دادند که حداقل یک نفر جان خود را از دست داده است، زنی که خانه اش بر اثر رانش زمین در روستای پوتورینو له شد.

به گفته مقامات، یک آتش نشان مفقود شده و یک آتش نشان دیگر در جریان عملیات امداد و نجات به شدت مجروح شده است.

آقای هیپکینز گفت که طوفان برق حدود 225000 مشتری را در جزیره شمالی قطع کرد و شرکت‌های برق گزارش دادند که از زمان طوفان بولا در سال 1988 چنین آسیبی به شبکه ندیده‌اند. آقای هیپکینز گفت که خدمه در حال کار برای تعمیر آسیب هستند. ، که ارتباطات تلفن همراه را نیز مختل کرده بود.

او گفت که جاده ها در سراسر جزیره شمالی دچار سیل شده و انتظار می رود در فرودگاه ها تاخیر در سفر وجود داشته باشد. مقامات گفتند که آبگرفتگی شدید جاده ها، تامین آب و مواد غذایی رو به کاهش در برخی مناطق را با مشکل مواجه کرده است.

مقامات گفتند که وضعیت اضطراری ملی برای مناطقی اعمال می شود که قبلاً وضعیت اضطراری محلی اعلام کرده بودند: نورثلند، اوکلند، تایراوهیتی، خلیج پلنتی، وایکاتو، خلیج هاوک و ناحیه تاراروآ.

دو حالت اضطراری قبلی نیوزیلند در سال 2020، نزدیک به آغاز همه‌گیری کووید-19، و در سال 2011 پس از زلزله‌ای که کرایست‌چرچ، دومین شهر بزرگ آن را لرزاند، اعلام شد و 185 نفر را کشت.

راجر بال، سرپرست مدیریت اضطراری دفاع غیرنظامی، گفت که این اعلامیه به مقامات قدرت می دهد تا منابع را به مناطق سیل زده هدایت کنند و به مردم اطمینان می دهد که “از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد.”

مقامات نظامی گفته اند که هلیکوپترهایی را برای نجات مردم از پشت بام ها در ناپیر، یک شهر ساحلی در جزیره شمالی مستقر کرده اند.

نیروی دریایی این کشور همچنین اعلام کرد که عملیات نجات را در شرایط طوفانی شدید برای نجات ملوانی که با یک کاتاماران به دریا برده شده بود، آغاز کرده است. به گفته مقامات، این ملوان که جلیقه نجات به تن داشت، توسط دو غواص نیروی دریایی سوار بر یک قایق بادی از اقیانوس بیرون کشیده شد.

مقامات نظامی گفتند که آنها همچنین 60 تا 100 نفر را از هاستینگز، شهری داخلی در جزیره شمالی، جابجا کرده اند و درختان را پاکسازی کرده اند، تجهیزات پزشکی را جابجا کرده اند و به تماس اضطراری برای تخلیه ساکنان پس از طغیان رودخانه از کناره های آن پاسخ داده اند.

انتظار می رفت که طوفان روز چهارشنبه از جزیره شمالی دور شود و در طول مسیر تضعیف شود. MetService گفت که انتظار می رود باران شدید همچنان بخش هایی از مرکز نیوزلند را تا روز پنجشنبه خیس کند.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما