نوزایی: در حال نابودی هستیم، وزیر به دادمان برسد!

کد خبر : 1850807 |
08 آبان 1401 ساعت 03:55 |
2.4K بازدید |

0
دیدگاه

فدراسیون چوگان در ماجرای پرونده حقوقی که بین شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و این فدراسیون به وجود آمده است از وزیر ورزش و جوانان درخواست کرد که به ورود کند و به این رشته ورزشی کهن ایرانی برسد.

نوزایی: در حال نابودی هستیم، وزیر به دادمان برسد!

به گزارش «ورزش سه» و به نقل از ایسنا، چندی پیش پرونده مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (قصر فیروزه) به دادسرای کارکنان دولت رفت تا اختلاف به وجود آمده بین شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و فدراسیون چوگان از طریق این دادگاه حل شود. ؛ شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزش مدعی تصرف در اموال دولتی و کسب درآمد نامشروع از سوی فدراسیون چوگان صورت گرفته است و این شرکت در تلاش برای اثبات امتیاز فدراسیون چوگان است و فدراسیون نیز لایحه و دفاعیه خود را ارائه کرده است.

با این وجود قرار منع تعقیب این فدراسیون توسط دادسرای دولت در پرونده توسعه و نگهداری اماکن ورزش صادر شده و این شرکت نسبت به دادگاه اعتراض و پرونده برای رسیدگی به اعتراض به دادگاه ارجاع شده است.

پیش از این موضوع به دادسرا کشیده شود، شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی انجام شود که بر اساس آن 50 درصد از مجموعه قصر فیروزه در اختیار فدراسیون و 50 درصد دیگر آن در اختیار شرکت توسعه قرار گیرد اماکن ورزشی قرار گیرد. به امضاء نرسید و پرونده به دادسرای کارکنان دولت ارجاع شد. قرار بر این بود از 46 مجموعه ذی ربط، تنها حدود 20 درصد در اختیار فدراسیون چو قرار گیرد که شامل 2 زمین چمن شش زمینی جمعا به مساحت 12 زمین و همچنین 6 فضای روباز بود که با توجه به عدم امضای تفاهم نامه صورت گرفته است. سوی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، رای نهایی دادسرای دولت در این خصوص، تعیین کننده خواهد بود.

ابراهیم نوزایی، رئیس جمهور چوگان درباره اتفاقات بعدی که ورزش چوگان را درگیر کرده است، با اشاره به اینکه بارها به وزیر ورزش و جوانان اعلام کردند، مسائل داخلی ورزش به دادسرا کشیده شده است، بیان کرد: وزیر ورزش و جوانان نیز این موضوع را به دست می آورند. به رئیس توسعه و نگهداری اماکن ورزشی اعلام کرد اما به دستورات و تاکیدات وزیر توجهی نمی‌شود و مجدداً از وزیر درخواست می‌کنیم به داد ورزش چوگان و چوگان کشور برسد و ما را از وضعیت موجود خارج کند.

وی با بیان ماجرای مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (قصر فیروزه)، شرکت توسعه و نگهداری از اماکن ورزشی زیر بار نرفت که به صورت کامل مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (قصر فیروزه) را به فدراسیون چوگان انجام می دهد و صرفاً در مورد زمین ها انجام می شود. چمن چوگان و چند مورد نیاز به توافق رسید، عنوان کرد: در بخش های مختلف از فعالیت ها، مسابقات، اسب ها، اسب ها و…دچار آموزش چالش شده ایم و اگر به داد چوگان نرسیم آینده این رشته ورزشی با مخاطرات جدی می شود. خواهد شد.

انجمن فدراسیون چوگان افزود: ورزش چوگان رشته باستانی ایرانی و توسعه آن به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است اما این روزها حال و روز خوبی ندارد و طی چند ماه گذشته با چالش‌های عدیده‌ای یک بوده است.

نوزایی با اشاره به اینکه حدود 1.5 تا 2 میلیارد تومان هزینه نگهداری از 2 زمین چمن چوگان در مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (قصر فیروزه) و 1 زمین چمن چوگان در مجموعه نوروزآباد است، عنوان کرد: پیش از این هزینه نگهداری از این. مجموعه ها با توجه به درآمدهای کسب شده از مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (قصر فیروزه) اما در حال حاضر با توجه به اینکه از 46 مجموعه ذی ربط تنها حدود 20 درصد در اختیار فدراسیون چوگان قرار گرفته است که شامل 2 زمین است. چمن ۶ زمینی جمعا به مساحت ۱۲ زمین و همچنین ۶ فضای روباز مورد نیاز است، بنابراین امکان تولید وجود ندارد و باید وزارت ورزش این هزینه را در غیر این صورت با مشکل مواجه کند.

وی با تاکید بر اینکه رشته چوگان در ادامه به دلیل مسائل مالی با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد بود، گفت: تا پیش از این از محل درآمدها به چوگان بازان حدود 30 درصد تخفیف ارائه می شود چرا که چوگان رشته پر هزینه است و ورزشکاری می کند. ۴ تا ۵ اسب در ماه حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه نگهداری باید پرداخت شود و حمایت مالی به منظور فعالیت است.

فدراسیون چوگان ادامه داد: چوگان در حال نابودی است و حتی اگر زمین صاحب چوگان باشد اما چوگان بازی وجود ندارد به چه درد می خورد؟ باید ورزشکاران را تشویق و ترغیب کنیم چرا که رشته چوگان هزینه های خاص خود را دارد.

نوزایی با اشاره به اینکه فدراسیون چوگان طی دو مرتبه از مسعود سلطانی‌فر و حمید سجادی درخواست کرده است تا مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (قصر فیروزه) را به صورت پایلوت در اختیار این فدراسیون قرار دهد، خواهد کرد: با این وجود هر دو درخواست بی‌نتیجه باقی مانده است. و می‌کنیم با توجه به مساحت ۶۰ زمینی مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (قصر فیروزه)، مسوولان شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به دنبال درآمدزایی از این مجموعه هستند.

وی ادامه داد: نباید به چوگان نگاه درآمدزا و انتظار داریم در دوره جدید بیش از گذشته از این ورزش ملی و کهن کشور حمایت می شود اما در حال حاضر چنین فضایی وجود ندارد و استنباط ما این است که شرکت و نگهداری اماکن ورزشی صرفا به دنبال درآمدزایی از این مجموعه است.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما