نظر | آیا نرخ تورم مسکن سریعتر از آنچه فکر می کنیم کاهش می یابد؟

اما صبر کنید: بسیاری از آمریکایی ها به جای اجاره، مالک خانه های خود هستند. چرا اجاره بها اینقدر اهمیت دارد؟ پاسخ این است که معیارهای رسمی هزینه مسکن با صاحبان خانه به گونه‌ای برخورد می‌کند که گویی از خودشان اجاره می‌دهند، با برآورد «اجاره معادل مالکان» که بر اساس اجاره‌های بازار است. اجاره‌های واقعی به اضافه این اجاره‌های «تسبیلی» بیش از 30 درصد از شاخص قیمت مصرف‌کننده و تقریباً 40 درصد از به‌اصطلاح شاخص اصلی را تشکیل می‌دهند، که غذا و انرژی را حذف می‌کند.

بنابراین افزایش اجاره بها عامل اصلی تورم سرسختانه بالا بوده است که باعث شد بسیاری از اقتصاددانان (باز هم از جمله من) از این دیدگاه که تورم گذرا است عقب نشینی کنند.

اما اکنون اجاره بها کاهش یافته و حتی ممکن است کاهش یابد. در واقع، افزایش اجاره‌بها شبیه به یک داستان تنگنای دیگری است که در آن افزایش قیمت‌های بزرگ به جای افزایش تقاضا، به دلیل تغییر ناگهانی در ترکیب چیزهایی که مردم می‌خریدند، ایجاد می‌شود. و در حال حاضر تنگنا در حال کاهش است، با تغییر به سمت کار از راه دور در حال حاضر روند خود را طی کرده است و واحدهای اجاره ای جدید در دسترس هستند.

من نمی خواهم داستان تنگنا را اغراق کنم. ما احتمالاً در واقع یک اقتصاد بیش از حد گرم داریم که حتی در صورت عدم وجود گلوگاه در مناطق خاص، مشکلات تورمی خواهد داشت. اما مقدار بیشتری از تورم اخیر اکنون گذراتر از آن چیزی است که بسیاری از اقتصاددانان حتی چند ماه پیش استدلال می کردند.

اما نکته اینجاست: کاهش تورم اجاره بها هنوز در آمار رسمی قیمت ها ظاهر نشده است، همانطور که در نمودار اول من می بینید. دلیل آن این است که آمارهای رسمی میانگین اجاره‌ای را که مردم پرداخت می‌کنند، نشان می‌دهد که تحت سلطه افراد اجاره‌ای موجود است، نه اجاره‌ای که توسط مستاجران جدید پرداخت می‌شود، چیزی که منابعی مانند Zillow اندازه‌گیری می‌کنند. این یک نقص در داده ها نیست، زیرا به جای آخرین پیشرفت ها، میانگین هزینه زندگی را اندازه گیری می کند. اما این بدان معناست که معیارهای استاندارد تورم از تصویر اقتصادی که به سرعت در حال تغییر است عقب مانده است.

جیسون فورمن از موسسه اقتصاد بین‌الملل پیترسون – که اتفاقا یکی از افرادی است که برخلاف شما واقعاً تورم را به درستی دریافت کرده است – محاسبه کردن اگر به جای شاخص رسمی سرپناه، از اجاره مستاجر جدید استفاده کنند، آمار تورم چه چیزی را نشان می دهد. (او در حال پیگیری پیشنهادی بود که من داده بودم. متشکرم، جیسون!) این به نظر می رسد:

اعتبار…جیسون فورمن

باز هم، بیایید زیاده روی نکنیم. در حالی که اعداد رسمی مطمئناً سرسختی تورم را بیش از حد نشان می دهند، من حاضر نیستم به این اعداد جایگزین نگاه کنم و بگویم که مشکل تورم ما در حال حاضر تمام شده است.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.