مکرون در سفر به الجزایر به دنبال «بازسازی و توسعه» روابط است

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه سفری سه روزه به الجزایر را برای کمک به بهبود روابط با مستعمره سابق فرانسه، که امسال شصتمین سالگرد استقلال آن را جشن می‌گیرد، آغاز می‌کند.

دفتر او گفت که مکرون اولین رئیس جمهور فرانسه که پس از استقلال الجزایر متولد شد، امیدوار است “بنیانی برای بازسازی و توسعه” یک رابطه گاهی دشوار با ملت آفریقای شمالی ایجاد کند.

ماکرون با همراهی هفت وزیر حوالی ساعت 15:00 به وقت گرینویچ با رئیس جمهور عبدالمجید تبون در فرودگاه الجزایر پایتخت این کشور مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

سران دو کشور از بنای یادبود شهدای جنگ استقلال این کشور که با استقلال الجزایر در سال 1962 به بیش از 130 سال حکومت استعماری فرانسه پایان داد، بازدید خواهند کرد.

روابط فرانسه و الجزایر از آن زمان تاکنون شاهد بحران های مکرر بوده است.

الیزه روز سه‌شنبه گفت، رهبر فرانسه در دومین سفر خود به الجزایر از زمان به قدرت رسیدن در سال 2017، “این سفر را به سمت آینده، (متمرکز بر) استارت‌آپ‌ها، نوآوری، جوانان و بخش‌های جدید انتخاب کرده است.

مکرون در کنار یک هیئت 90 نفره با کارآفرینان در الجزایر و همچنین با جوانان در شهر دوم اوران دیدار خواهد کرد.

روابط بین پاریس و الجزیره از سال گذشته بسیار طوفانی بوده است، زمانی که ماکرون وجود الجزایر را به عنوان یک ملت قبل از اشغال فرانسه زیر سوال برد و دولت را به دامن زدن به “نفرت نسبت به فرانسه” متهم کرد.

تبون در واکنش به این اقدام سفیر کشورش را پس گرفت و ورود هواپیماهای نظامی فرانسوی به حریم هوایی خود را ممنوع کرد.

پیوندهای بهتر “یک ضرورت”

اما دفتر مکرون با صدور بیانیه ای اعلام کرد که او از سوء تفاهمات ناشی از اظهاراتش “پشیمان” می شود و دستیاران او معتقدند که هر دو طرف به راه خود ادامه داده اند.

آنها به از سرگیری روابط دیپلماتیک عادی و پروازهای هوایی به پایگاه های ارتش فرانسه در جنوب آفریقا اشاره می کنند.

منصور کدیر تحلیلگر گفت: «با توجه به بی ثباتی در منطقه مغرب، درگیری ها در ساحل و جنگ در اوکراین، بهبود روابط بین فرانسه و الجزایر یک ضرورت سیاسی است».

مکرون و تبون در مورد وضعیت همسایه جنوبی الجزایر، مالی، و همچنین نفوذ رو به رشد منطقه ای روسیه، بزرگترین تامین کننده تسلیحات الجزایر، گفتگو خواهند کرد.

آخرین تلاش‌های فرانسه برای بهبود روابط در حالی صورت می‌گیرد که الجزایر به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین برای پر کردن کمبود شدید گاز به اروپا است.

کشورهای اروپایی به دنبال پایان دادن به وابستگی خود به هیدروکربن‌های روسیه هستند و به الجزایر – بزرگترین صادرکننده گاز آفریقا با خطوط لوله مستقیم به اسپانیا و ایتالیا – دوباره نفوذ می‌کنند.

عبدالرحمن مبتول، اقتصاددان الجزایری، گفت: «رئیس جمهور فرانسه مطمئناً از الجزایر می خواهد که برای افزایش تولید گاز خود تلاش کند».

اما دفتر مکرون گفته است که گاز یکی از ویژگی های اصلی این دیدار نیست و یک مشاور گفت که این سفر “در جهت جهت گیری به سمت آینده” است.

“گفتمان متفاوت”

مکرون مدت‌هاست که عذرخواهی برای موضوع بسیار حساس استعمار را رد کرده است، اما او یک سری حرکات با هدف التیام زخم‌های گذشته انجام داده است.

در الجزیره، تعداد کمی نسبت به رهبر فرانسه، که در اولین مبارزات انتخاباتی خود در سال 2017، استعمار فرانسه را “جنایت علیه بشریت” توصیف کرده بود، همدردی زیادی دارند.

عثمان عبدلوش، دانشمند علوم کامپیوتر، 62 ساله، گفت: «قبل از اینکه رئیس جمهور شود، از کلمات خوبی استفاده می کرد، از (الجزایر) بازدید می کرد، اما بلافاصله پس از بازگشت به فرانسه، تغییر کرد.

>> 13 اکتبر 1961: قتل عام الجزایری ها در قلب پاریس

مورخان فرانسوی می گویند که نیم میلیون غیرنظامی و جنگجو در جریان جنگ خونین الجزایر برای استقلال کشته شدند که 400000 نفر از آنها الجزایری بودند. مقامات الجزایر می گویند 1.5 میلیون کشته شدند.

دفتر تبون در اکتبر اعلام کرد که بیش از 5.6 میلیون الجزایری در طول دوره استعمار کشته شدند.

گروه‌های حقوق بشری الجزایر همچنین از مکرون خواسته‌اند که نقض حقوق بشر توسط دولتی را که پس از کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه، رهبر قدیمی این کشور در سال ۲۰۱۹ به قدرت رسید، نادیده نگیرد.

تبون، نخست وزیر بوتفلیقه، جنبش مخالف هیراک را که سلف او را مجبور به استعفا کرد، سرکوب کرده است.

(AFP)

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما