مقامات دادگستری باید در مورد دستکاری بایدن با اسناد طبقه بندی شده تحقیق کنند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

دادستان کل ایالات متحده روز پنجشنبه یک دادستان مستقل را برای تحقیق در مورد مدیریت جو بایدن با اسناد طبقه بندی شده، پس از غوغا بر سر اسناد محرمانه کشف شده در دفتر سابق وی با کشف دومین دسته منفجر کرد.

به گفته کاخ سفید، یافته جدید – مانند اولین مورد از زمان معاون رئیس جمهور بایدن – در گاراژ خانه او در ویلمینگتون، دلاور، جایی که او اغلب آخر هفته ها را در آنجا می گذراند، کشف شد.

مریک گارلند، دادستان کل، گفت که رابرت هور، منصوب دونالد ترامپ، سلف بایدن، به عنوان بازرس ویژه اعطا می شود و این اختیار را دارد که بررسی کند آیا این مخفیگاه قانونی را نقض می کند یا خیر.

گارلند که وزارت دادگستری را اداره می کند، گفت: «من قویاً معتقدم که فرآیندهای عادی این بخش می تواند تمام تحقیقات را با صداقت انجام دهد.

اما طبق مقررات، شرایط فوق‌العاده اینجا مستلزم تعیین یک مشاور ویژه است.»


این انتصاب ساعاتی پس از آن صورت گرفت که کاخ سفید دومین دسته از اوراق را تأیید کرد، اما به محتوای آنها اشاره نکرد – باعث رسوایی فزاینده در مورد اولین دسته از اسناد یافت شده در یک اندیشکده واشنگتن شد که بایدن در آن دفتر داشت.

این افشاگری ها باعث مقایسه با تحقیقات بازپرس ویژه درباره احتکار صدها ماده طبقه بندی شده توسط ترامپ در خانه ساحلی اش در فلوریدا و ممانعت ادعایی وی در تلاش های دولت برای بازگرداندن آنها شده است.

من اسناد طبقه بندی شده و مطالب طبقه بندی شده را جدی می گیرم. بایدن در یک سخنرانی جداگانه به خبرنگاران گفت: ما به طور کامل (و) با بررسی وزارت دادگستری همکاری می کنیم.

به عنوان بخشی از این فرآیند، وکلای من مکان‌هایی را که اسناد دوران معاونت من در آنجا ذخیره شده بود، بررسی کردند و آن‌ها بررسی را شب گذشته به پایان رساندند.»

رئیس جمهور گفت “تعداد کمی” از اسناد با علامت های طبقه بندی شده در انبارها و کتابخانه او پیدا شده است و وزارت دادگستری فوراً مطلع شده است.

بایدن از پاسخ دادن به سؤالات فریاد زده مطبوعات خودداری کرد، اما یک وکیل کاخ سفید بعداً گفت که این اسناد «سهواً نابجا» بوده است.

بایدن روز سه‌شنبه به خبرنگاران در مکزیکوسیتی گفته بود که از مطلع شدن از کشف اصلی در 2 نوامبر متعجب شد و گفت که نمی‌دانست هیچ سندی به آنجا برده شده است.

اما کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، به تعدادی از سناتورهای جمهوری خواه پیوست و خواستار تحقیقات کنگره شد.

هور دستیار سابق دادستان ایالات متحده است که از سال 2007 تا 2014 در وزارت دادگستری کار می کرد و در دوره ترامپ به عنوان معاون اصلی معاون دادستان کل به خدمات عمومی بازگشت.

او قول داد که تحقیقاتی سریع انجام دهد و متعهد شد که «عادلانه، بی‌طرفانه و بی‌طرفانه» عمل کند.

کنگره باید تحقیق کند

اولین انبار اسناد بایدن یک هفته قبل از انتخابات میاندوره ای سال گذشته کشف شد، اما کاخ سفید تنها روز دوشنبه به آن اذعان کرد و جمهوریخواهان را متهم به سرپوش گذاشتن کرد.

مک کارتی، رئیس مجلس تازه تأسیس، در اولین کنفرانس خبری خود به خبرنگاران گفت: «من فکر می‌کنم کنگره باید این موضوع را بررسی کند.

«اینجا فردی است… که بسیار نگران اسناد پرزیدنت ترامپ بود.

اکنون می‌یابیم که یک معاون رئیس‌جمهور سال‌ها آن را در مکان‌های مختلف در فضای باز نگه می‌دارد.»

ترامپ که با تحقیقات جنایی و مدنی چند قطبی مواجه است، به پلتفرم Truth Social خود رفت و خواستار پایان فوری تحقیقاتش شد «زیرا من همه چیز را درست انجام دادم».

تحلیلگران حقوقی به تفاوت‌های عمده بین این پرونده‌ها اشاره کرده‌اند، به‌ویژه در مورد حجم انبوه اسنادی که ترامپ پس از ترک کاخ سفید در سال 2021 در محل اقامت خود ذخیره کرده بود.

اف‌بی‌آی حدود 11000 برگه را پس از صدور حکم تفتیش در ماه اوت دور انداخت و ترامپ پس از ماه‌ها مقاومت در برابر تلاش‌ها برای بازپس‌گیری گنجینه‌اش، ممکن است با ممانعت از اتهامات قضایی روبرو شود.

در مقابل، کاخ سفید می گوید که “به طور کامل با آرشیو ملی و وزارت دادگستری همکاری می کند.”

دفتر مشاور کاخ سفید گفت، پس از اینکه اولین دسته از اسناد بایدن در نوامبر گذشته در دفتر سابق وی در اندیشکده مرکز پن بایدن کشف شد، وکلا آنها را به آرشیو ملی تحویل دادند که تمام این موارد را مدیریت می کند.

وکلای بایدن سپس مکان‌های احتمالی را برای یافتن هرگونه اسناد سرگردان دیگر جستجو کردند.

(AFP)

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما