لیبی: جنایات علیه بشریت که از سال 2016 مرتکب شده است – تحقیقات حقوق

بر اساس آخرین گزارش هیئت حقیقت یاب مستقل (FFM) در لیبی، در مورد نیروهای امنیتی دولتی، نقض حقوق بشر برای سرکوب مخالفان و بهره برداری از مهاجران آسیب پذیر، بدون هیچ گونه عدالتی انجام شده است.

این “عمل گسترده” بازداشت خودسرانه، قتل، شکنجه، تجاوز جنسی، بردگی و ناپدید شدن اجباری در کشور را مستند می کند. علاوه بر این، مأموریت برای اولین بار بیان می کند که بردگی جنسی علیه مهاجران انجام شده است.

“یک … وجود دارد نیاز فوری به پاسخگویی برای پایان دادن به این مصونیت فراگیرمحمد اواجار، رئیس این مأموریت، گفت. ما از مقامات لیبی می خواهیم برنامه اقدام حقوق بشر را تدوین کنید و یک نقشه راه جامع و قربانی محور در مورد عدالت انتقالی بدون تأخیر، و همه کسانی که مسئول نقض حقوق بشر هستند، پاسخگو خواهد بود.»

لیبی از زمان برکناری معمر قذافی، رهبر سابق این کشور، با تقسیم کشور بین دولت‌های رقیب و شبه‌نظامیان متخاصم، با دولت وفاق ملی به رسمیت شناخته‌شده سازمان ملل مستقر در پایتخت طرابلس و نیروهای ژنرال خلیفه حفتر، دچار ناآرامی بوده است. – ارتش ملی لیبی نامیده می شود که در مناطق شرقی و جنوبی این کشور نفت خیز تسلط دارد.

بدون پاسخگویی

ماموریت که از سال 2016 گزارش داده است، خاطرنشان کرد پاسخگویی در مورد تخلفات به شدت فقدان بود، همانطور که اکثر بازماندگان بودند بیش از حد ترس و بی اعتمادی نسبت به سیستم قضایی برای گزارش رسمی سوء استفاده مأموریت گفت در نتیجه، تخلفات “بی وقفه” ادامه دارد.

به عنوان دستور آن هفته آینده به پایان می رسداین هیئت خواستار ایجاد مکانیسم‌های نظارتی و تحقیقاتی جدید برای «حمایت از تلاش‌های آشتی لیبی» و کمک به مقامات برای دستیابی به «عدالت انتقالی و مسئولیت‌پذیری» شد.

استثمار گسترده از مهاجران

این گزارش خاطرنشان می کند که بیش از 670000 مهاجر از بیش از 41 کشور در دوره زمانی از ژوئیه 2022، زمانی که ماموریت این ماموریت تمدید شد، تا مارس سال جاری در لیبی حضور داشتند.

مأموریت در طول تحقیقات خود با بیش از 100 مهاجر مصاحبه کرد و گزارش آن به آن اشاره دارد شواهد “قاطع” از شکنجه سیستماتیک و بردگی جنسی، از جمله تخلفات دیگر

مراکز بازداشت که در آنها مهاجران به بردگی گرفته می شدند، “تحت کنترل واقعی یا اسمی” مقامات، از جمله اداره مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و گارد ساحلی لیبی بودند.

“مقیاس وسیع” استثمار مهاجران یک تجارت پرسود استاین مأموریت گفت که «قاچاق، بردگی، کار اجباری، زندان، اخاذی و قاچاق درآمد قابل توجهی برای افراد، گروه ها و نهادهای دولتی ایجاد کرده است.»

سوء استفاده در بازداشت

همچنین مشخص شد که نقض‌های مربوط به بازداشت در مقیاس وسیع بر لیبیایی‌ها تأثیر می‌گذارد و این مأموریت به مسئولیت مقامات دولتی و رهبری آنها اشاره می‌کند.

این گزارش خاطرنشان می کند که قربانیان «از همه بخش‌های جامعه لیبی آمده‌اند و شامل کودکان می‌شوند، مردان و زنان بالغ، مدافعان حقوق بشر، شرکت کنندگان سیاسی، نمایندگان جامعه مدنی، اعضای نیروهای نظامی یا امنیتی، متخصصان حقوقی و افراد دارای گرایش های جنسی و هویت های جنسیتی متفاوت درک شده یا واقعی.”

اکثر کسانی که توسط ماموریت مصاحبه شده بودند بدون اتهام در شرایط وحشتناکی بازداشت شدند.به طور مرتب تحت شکنجه، سلول انفرادی، بدون ارتباط نگه داشته شده استو از دسترسی به آب، غذا و سایر لوازم ضروری محروم شد.

کودکان از کنار ساختمان های آسیب دیده در بنغازی در لیبی عبور می کنند.

کودکان از کنار ساختمان های آسیب دیده در بنغازی در لیبی عبور می کنند.

حقوق زنان برعکس می شود

به گزارش این ماموریت، وضعیت زنان در لیبی طی سه سال گذشته فقط بدتر شده استدر شرایط «تضعیف نهادهای دولتی» در میان افزایش قدرت گروه‌های مسلح.

اسناد گزارش تبعیض «سیستماتیک» علیه زنان، افزایش خشونت خانگیکه توسط هیچ قانون جامع مجازات نمی شود، و عدم پاسخگویی در مورد جنایات علیه رهبران برجسته زن، مانند ناپدید شدن اجباری عضو پارلمان Sihem Sergiwa نزدیک به چهار سال پیش و قتل حنان براسی در سال 2020.

این مأموریت مجدداً از مقامات بنغازی، جایی که این دو جنایت برجسته رخ داد، درخواست کرد. آنها را “به اندازه کافی بررسی کنید”. و عاملان آن را به عدالت بسپارید.

مکانیسم تحقیق هنوز مورد نیاز است

این مأموریت که توسط شورای حقوق بشر در سال 2020 برای بررسی نقض حقوق بشر توسط همه طرف ها از ابتدای سال 2016 تأسیس شد، در 4 آوریل به پایان می رسد. در زمانی که «وضعیت حقوق بشر در لیبی رو به وخامت است، مقامات دولتی موازی در حال ظهور هستند و اصلاحات در بخش قانونگذاری، اجرایی و امنیتی مورد نیاز برای حمایت از حاکمیت قانون و متحد کردن کشور هستند. دور از تحقق“، در این گزارش آمده است.

در این زمینه، ماموریت از شورای حقوق بشر می‌خواهد که یک مکانیسم تحقیقات بین‌المللی مستقل و با منابع کافی ایجاد کندو از دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا مکانیسم دیگری را ایجاد کند که «با مأموریت مداوم برای نظارت و گزارش در مورد نقض فاحش حقوق بشر در لیبی».

متخلفان باید طرد شوند

از جمله توصیه های دیگر، گزارش از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که تمام حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم از بازیگران لیبیایی را که در جنایات علیه بشریت و نقض فاحش حقوق بشر علیه مهاجران دخیل هستند، متوقف کند.مانند اداره مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، دستگاه پشتیبانی ثبات و گارد ساحلی لیبی.

مأموریت نیز می گوید که این کار را خواهد کرد یافته های خود را با دادگاه کیفری بین المللی به اشتراک بگذارد، از جمله فهرستی از “مجرمانان احتمالی” جنایات بین المللی.

کارشناسان حقوق منصوب شده توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مانند اعضای مأموریت به صورت داوطلبانه و بدون دستمزد کار می کنند، کارکنان سازمان ملل نیستند و مستقل از هر دولت یا سازمانی کار می کنند.

بن بست سیاسی

پس از آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در اکتبر 2020، انتخابات قرار بود در دسامبر 2021 برگزار شود، اما به تعویق افتاد.

ماه گذشته، عبدالله بثیلی، نماینده ویژه در لیبی و رئیس هیئت سیاسی سازمان ملل متحد در این کشور (UNSMIL) به شورای امنیت اعلام کرد: هدف ابتکار جدیدبرای تسهیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و قانونگذاری قبل از پایان سال.

آقای بثیلی در آن زمان در مورد نیاز به آشتی در لیبی گفت:آشتی یک فرآیند بلندمدت است که باید فراگیر، قربانی محور، مبتنی بر حقوق و مبتنی بر اصول عدالت انتقالی باشد.»

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما