لبنانی ها در میان فروپاشی شبکه برق ملی به انرژی خورشیدی روی می آورند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

با گذشت تقریباً سه سال از بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی لبنان، بسیاری از لبنانی‌ها به دنبال یافتن راه‌حل هستند. بدون منبع قابل اعتماد برق، کسانی که می توانند آن را بپردازند، به سمت انرژی سبز، عمدتا خورشیدی، حرکت می کنند.

در حالی که بحران انرژی لبنان زیرساخت های کشور و زندگی روزمره لبنانی ها را فلج می کند، شهروندان راه های جدیدی برای مدیریت پیدا می کنند.

محمد نهمه، معلم دبیرستانی از جنوب لبنان، از برادرش در آلمان خواست تا چند هزار دلار به او وام دهد تا یک سیستم انرژی خورشیدی برای خانواده اش نصب کند.

نهمه گفت: «وضعیت غیرقابل تحمل شد. “دختران من برای امتحانات فارغ التحصیلی دبیرستان خود را در طول خاموشی کامل با چراغ قوه از تلفن همراه خود مطالعه کردند.”

Nehme گفت: «ما اوایل تابستان امسال به صفر ساعت برق از ایالت رسیدیم و ژنراتورهای خصوصی محلی نیز عرضه خود را محدود می‌کردند – در حالی که قیمت‌ها افزایش یافت.

او افزود: «نمی‌خواهم دخترانم همان‌طور که ما در دوران جنگ داخلی زندگی می‌کردیم، زندگی کنند؛ من باید راهی برای فرار از تاریکی پیدا می‌کردم».

تنظیم نشده

بحران اقتصادی کنونی در لبنان بدترین بحران در تاریخ اخیر است و در سال 2020 شاهد عدم پرداخت بدهی این کشور و کاهش شدید ارزش پول بود.

شرکت دولتی Electricité du Liban (EDL) تقریباً 90 درصد برق کشور را تولید می کند اما فقط برای چند ساعت در روز قادر به تامین برق خانه ها بوده است. خانه ها با قطعی طولانی مدت برق مواجه هستند و برخی مناطق شاهد خاموشی هایی هستند که تا 23 ساعت در روز ادامه دارد.

بسیاری از لبنانی ها به استفاده از دیزل ژنراتورهای خصوصی گران قیمت متوسل شده اند. اما استفاده از ژنراتورها نیز به دلیل آشفتگی اقتصادی، از جمله افزایش قیمت سوخت – که بخشی از آن به دلیل درگیری روسیه و اوکراین و تشدید شده توسط پول ضعیف لبنان است – و همچنین لغو یارانه های دولتی پیچیده شده است.

وضعیت مالی بسیاری از خانوارهای لبنانی آسیب می بیند و آنها را مجبور می کند بار دیگر به دنبال جایگزینی بروند و بسیاری به انرژی خورشیدی روی آورده اند. اما فقدان مقررات در بخش نوپا همچنین به این معنی است که قیمت ها به طور قابل توجهی بین ارائه دهندگان و مناطق در نوسان است.

سمیر حاج علی، یک ارائه دهنده محلی سیستم های انرژی خورشیدی در جنوب لبنان، به FRANCE 24 گفت که برای یک سیستم انرژی متوسط ​​5 آمپر حداقل 2500 دلار دریافت می کند – قیمتی که برای اکثر لبنانی ها دور از دسترس است.

با این حال، فقدان مقررات باعث ایجاد مجموعه جدیدی از مشکلات شده است. علی گفت که بسیاری از کسانی که اکنون در صنعت خورشیدی لبنان کار می کنند متخصص نیستند و نصب آنها منجر به مشکلات فنی از جمله آتش سوزی شده است.

سمیر حاج علی سیم های سیستم انرژی خورشیدی خانه اش را تعمیر می کند.
سمیر حاج علی سیم های سیستم انرژی خورشیدی خانه اش را تعمیر می کند. © رواد طه

جسیکا عبید، کارشناس انرژی، گفت که بازار خورشیدی لبنان از “فقدان مقررات، کنترل کیفیت و آگاهی” رنج می برد.

نتیجه خطرات ایمنی قابل توجه، تجهیزات با کیفیت پایین و نصب سیستم های خورشیدی است که باعث می شود بسیاری از مصرف کنندگان مبالغ هنگفتی برای تعمیر و نگهداری و تعویض تجهیزات بپردازند.

عبید گفت: «در نهایت، بازار بهبود خواهد یافت، اما این کار سال ها طول می کشد و پرهزینه خواهد بود.

300 روز آفتابی

لبنان هدف خود را برای دریافت 12 درصد از انرژی خود از منابع تجدیدپذیر تا سال 2020 تعیین کرده است. اما بسیاری از کارشناسان می گویند با توجه به فروپاشی شبکه برق ملی، این هدف احتمالاً محقق نشده است، اگرچه اطلاعات رسمی وجود ندارد.

با این وجود، آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA) تخمین می‌زند که لبنان می‌تواند تا سال 2030 30 درصد برق خود را به طور مقرون‌به‌صرفه از منابع تجدیدپذیر تامین کند – در صورتی که برنامه‌های درستی اجرا شود.

لبنان دارای مقدار زیادی زمین است که برای انرژی خورشیدی و بادی مناسب است و سالانه تقریباً 300 روز آفتاب دریافت می کند. اما پروژه های خورشیدی در مقیاس بزرگ طراحی شده برای مهار این منبع وجود ندارد.

عبید خاطرنشان کرد که انتقال در مقیاس بزرگ به انرژی خورشیدی نیازمند اقداماتی در سطوح فردی، اجتماعی و شهرداری است. علاوه بر این، نیاز به ساخت نیروگاه‌هایی در مقیاس کاربردی دارد – نیروگاه‌های خورشیدی به اندازه کافی بزرگ برای تولید برق کافی برای تغذیه در شبکه.

عبید توضیح داد که نیروگاه های در مقیاس شهری نیاز به دسترسی به شبکه، وسیله ای برای ذخیره انرژی، تامین مالی، مشارکت بخش خصوصی، مقررات مستقل و نهادهای اختصاصی دارند و افزود که هیچ یک از این موارد در حال حاضر در افق نیست. او گفت که علاوه بر این، پروژه های انرژی تجدیدپذیر در مقیاس شهری تاکنون به دلیل مسائل مربوط به مناقصه ها و نظارت کلی بر صنعت با مشکل مواجه شده اند.

او گفت: «من سال‌ها است که خواستار سیستم‌های غیرمتمرکز انرژی‌های تجدیدپذیر ترکیبی هستم، زیرا به هیچ اصلاحاتی که از سوی دولت مرکزی برمی‌آید اعتقاد ندارم.

تغییر به سمت انرژی خورشیدی در لبنان این سوال را مطرح می‌کند که آیا می‌توان یک مدل خوراک تعرفه را پیاده‌سازی کرد که براساس آن خانوارها برای برق مازاد تولید شده توسط منابع تجدیدپذیر مانند سلول‌های فتوولتائیک خورشیدی یا سیستم‌های توربین بادی و آبی پرداختی دریافت کنند.

اما عبید گفت که بعید است در شرایط کنونی چنین مدلی در لبنان کارایی داشته باشد. او گفت که مهم ترین محرک انرژی های تجدیدپذیر در مقیاس کوچک، سیاست گذاری در سراسر کشور و نهادهای مورد نیاز برای ارائه خدمات ضروری است – که لبنان در حال حاضر فاقد هر دوی این خدمات است.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.