فروپاشی نزدیک FTX به صنعت کریپتو ضربه می زند

ویرانی در بازار کریپتو در روز چهارشنبه ادامه یافت، پس از آن که صرافی غول‌پیکر بایننس از معامله‌ای بمب‌گذاری برای خرید رقیب خود یعنی FTX خبر داد. (این معامله شامل عملیات FTX در آمریکا نمی شود.) کل سرمایه بازار اکنون به 900 میلیارد دلار رسیده است که از 3 تریلیون دلار فقط یک سال پیش کاهش یافته است، در حالی که ارزهای دیجیتال اصلی با درصدهای دو رقمی کاهش یافته اند. آسیب تا حد زیادی در رمزارزها وجود دارد. هر دو S&P 500 و Nasdaq دیروز بسته شدند.

اما سرمایه‌گذاران می‌ترسند که بایننس طرح نجات را انجام ندهد و دردسرهای بیشتری بعد از بزرگترین لحظه‌ای که تا به امروز در صنعت آن‌ها از لحمان برخوردار است، باشد.

چی شد؟ بایننس، یک سرمایه‌گذار اولیه در FTX که تبدیل به رقیب شد، در آخر هفته گفت که قصد دارد دارایی‌های خود را در FTT بفروشد، توکنی که برای تجارت در پلتفرم FTX استفاده می‌شود – حرکتی خیره‌کننده که سلامت مالی FTX و بازوی تجاری آن را مورد تردید قرار داد. پژوهش آلامدا. ارزش این توکن در 36 ساعت گذشته تقریباً 80 درصد کاهش یافته و به کمتر از 5 دلار رسیده است.

به گفته شرکت تحقیقاتی Nansen، معامله گران تنها در روز دوشنبه بیش از 1.2 میلیارد دلار از FTX خارج کردند. تا روز سه شنبه، FTX پردازش برداشت ها را متوقف کرد. مدیر اجرایی آن، سام بنکمن-فرید، که ظاهراً در حال بازیگری برای یک راه نجات مالی از میلیاردرها، در نهایت برای نجات به بایننس روی آورد.

بایننس تسلط خود را بر کریپتو تقویت کرده است. این بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال و مشتقات در سراسر جهان بود. حجم معاملات FTX در ماه سپتامبر تنها کسری از بایننس بود. بنیانگذار آن، چانگپنگ ژائو – که به طور گسترده با نام CZ شناخته می‌شود – قدرت خود را با بستن موثر FTX به زانو درآورد و سپس با یک نجات، قدرت خود را نشان داد. ایلان سولوت از معامله گر مشتقات Marex Solutions به فایننشال تایمز گفت: «این باعث می شود ژائو به عنوان قدرتمندترین بازیکن در حوزه ارزهای دیجیتال ارتقا یابد.

این یک سقوط خفت بار برای Bankman-Fried است، که تنها در سه سال از گمنامی به یکی از مشهورترین غول‌های رمزنگاری تبدیل شد و با وارن بافت و جی پی مورگان مقایسه شد. ماه ها پیش، Bankman-Fried به دنبال این بود که به مقایسه مورگان عمل کند، و برای نجات شرکت های رمزنگاری مشکل دار مانند Celsius و Voyager Digital (معاملاتی که وضعیت آنها اکنون نامشخص است) تلاش کرد. او همچنین به طور مکرر در واشنگتن حضور پیدا کرد و خواستار مقررات بیشتر صنعت کریپتو شد که خشم CZ و سایر مدیران را برانگیخت.

در ابتدای سال، ارزش FTX با حمایت سرمایه گذاران سنگین وزن مانند BlackRock، SoftBank و Tiger Global، 32 میلیارد دلار بود. (سرمایه گذاران دیروز گفتند که از این معامله چشم پوشی کرده اند.) گفته می شود که بانکمن-فرید 30 ساله – که در دنیای رمزارز با نام SBF شناخته می شود – بیش از 16 میلیارد دلار دارایی خالص دارد. اما سندی که به CoinDesk درز کرد ظاهراً نشان داد که FTX و Alameda که مدت‌ها وضعیت مالی آنها تیره و تار بود، بسیار غیر نقدینگی و از نظر مالی آسیب‌پذیر بودند.

دنیای کریپتو می ترسد کفش های دیگر هم بیفتند. سرمایه‌گذاران نگران هستند که CZ هنوز از معامله نجات خود خارج شود: او روز سه‌شنبه اشاره کرد که این معامله غیرالزام‌آور بوده و مشروط به بررسی دقیق است. در همین حال، توکن‌های مرتبط با FTX، از جمله Solana، به کاهش ارزش خود ادامه داده‌اند.

سایر بازیکنان کریپتو به دنبال فاصله گرفتن از بحران FTX بودند. برایان آرمسترانگ از کوین بیسبزرگترین صرافی متمرکز در ایالات متحده، گفت که به نظر می رسد مشکلات FTX ناشی از “روش های تجاری پرخطر” است که شرکت او در آن دخالت نمی کند. با این حال، سهام کوین بیس دیروز نزدیک به 11 درصد سقوط کرد.

و رگولاتورها می گویند این اخبار بررسی بیشتر شرکت های رمزنگاری را توجیه می کند. جو روتوندا از بخش اجرایی هیئت مدیره اوراق بهادار ایالت تگزاس که قبلاً در مورد FTX تحقیق کرده بود، گفت: “این یک رویداد بازار بزرگ برای بخش دارایی دیجیتال است.”

ایلان ماسک میلیاردها سهام دیگر تسلا را برای پرداخت هزینه معامله توییتر خود می فروشد. او در روزهای اخیر نزدیک به 4 میلیارد دلار از سهام خود را بر اساس پرونده های نظارتی فروخت و مجموع فروش خود در سال را به 36 میلیارد دلار رساند. سهام این خودروساز برقی در معاملات پیش از بازار اندکی افزایش یافت.

سازمان ملل به دنبال پایان دادن به تعهدات “شعله” شرکت های بزرگ خالص صفر است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در COP27 گفت، شرکت هایی که ادعا می کنند در تلاش برای کاهش انتشار کربن هستند اما در سوخت های فسیلی سرمایه گذاری می کنند، باید شرمنده شوند. در همین حال، کشورهای ثروتمند بیشتری متعهد شدند که بابت خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی به کشورهای فقیرتر غرامت بپردازند.

دیزنی گزارش می دهد که ضررهای استریم افزایش یافته است. این غول رسانه ای گفت که واحد مستقیم به مصرف کننده آن – از جمله دیزنی + – ضرر سه ماهه سوم خود را نسبت به سال گذشته دو برابر کرده و به 1.5 میلیارد دلار رسانده است. اما دیزنی گفت که این سه ماهه “اوج” ضرر بود و اشاره کرد که 12 میلیون مشترک جدید اضافه کرده است.

TikTok اهداف درآمدی خود در سراسر جهان را در بحبوحه رکود هزینه‌ها کاهش می‌دهد. فایننشال تایمز گزارش می دهد که پلتفرم ویدئویی پس از اینکه عملیات تبلیغاتی و تجارت الکترونیک با مشکل مواجه شد، اهداف فروش خود را 20 درصد کاهش داد. TikTok همچنین رهبری خود را در ایالات متحده اصلاح کرد.

آدیداس پس از جدا شدن از کانیه وست، پیش بینی سود خود را کاهش داد. این هشدار از سوی غول پوشاک ورزشی چند هفته پس از پایان همکاری سودآور خود با خواننده رپ که اکنون با نام Ye شناخته می شود منتشر شد. به طور جداگانه، آدیداس بیورن گولدن، رئیس سابق پوما را به عنوان مدیرعامل بعدی خود معرفی کرد.

جمهوری خواهان شبی را که انتظار داشتند را سپری نکرده اند. از ساعت 7 صبح شرقی، جمهوری خواهان 21 کرسی از به دست گرفتن کنترل مجدد مجلس خجالت داشتند. اما پس از آنکه دموکرات ها در پنسیلوانیا کرسی خود را از دست دادند، رهبری سنا همچنان در هوا باقی می ماند. در اینجا مهمترین نکات برجسته تا کنون آمده است:

  • پنسیلوانیا: جان فترمن، معاون فرماندار دموکرات ایالت، مهمت اوز را در رقابت های سنا که از نزدیک تماشا می کردند، شکست داد. تحلیلگران سیاسی اکنون می گویند که دموکرات ها برای حفظ قدرت در مجلس باید در دو رقابت از سه رقابت داغ سنا – در جورجیا، آریزونا و نوادا که همگی در حال حاضر در اختیار دموکرات ها هستند، پیروز شوند.

  • گرجستان: به نظر می رسد که رقابت سنا برای دور دوم در 6 دسامبر پیش می رود و رافائل وارناک، رئیس جمهور فعلی، را در برابر رقیب جمهوری خواه خود، هرشل واکر قرار می دهد.

  • مسابقات فرماندار: رای دهندگان از مقامات بلندپایه فعلی، از جمله کتی هوچول، دموکرات نیویورک حمایت کردند. گرگ ابوت، جمهوری خواه تگزاس؛ و تونی اورز، دموکرات ویسکانسین.

  • طرح های رای گیری: رای دهندگان در میشیگان تایید کردند که دسترسی به سقط جنین به عنوان یک حق تحت حمایت قانون اساسی ایالتی مورد حمایت قرار گرفته است. آن‌ها در مریلند و میسوری به قانونی کردن ماری جوانا رای دادند، اگرچه اقدامات مشابه در آرکانزاس و داکوتای شمالی رد شد.

  • یک شب سخت برای دونالد ترامپ: چندین نامزدی که او از آنها حمایت کرد، از جمله در آریزونا، جورجیا، میشیگان و پنسیلوانیا، شکست خوردند یا عقب ماندند. و یک رقیب بالقوه برای نامزدی ریاست جمهوری 2024 جمهوری خواه، فرماندار فلوریدا، ران دیسانتیس، به راحتی در انتخابات پیروز شد.


این شرکت صبح چهارشنبه اعلام کرد که متا، مالک فیس بوک، 11000 کارمند، معادل 13 درصد از نیروی کار خود را در بزرگترین تغییر ساختار در تاریخ غول رسانه های اجتماعی اخراج خواهد کرد. رکود در تبلیغات دیجیتال و زیان های بالون از محور آن به متاورس، شرکت را به انجام یک سری کاهش های گسترده سوق داده است.

در یادداشتی به کارکنانمارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر عامل متا، اعتراف کرد که این شرکت در طول همه گیری همه گیر به شدت استخدام کرده است زیرا مصرف کنندگان خانه زمان بیشتری را صرف معاشرت و خرید آنلاین می کنند. متا به اشتباه تصور کرد که این روند ادامه خواهد داشت: “من اشتباه کردم و مسئولیت آن را می پذیرم.”

این شرکت کاهش هزینه ها را در سراسر عملیات خود آغاز کرده استزاکربرگ نوشت: «کاهش بودجه، کاهش امتیازات، و کاهش ردپای املاک و مستغلات ما». این سهام در معاملات قبل از بازار 3.7 درصد افزایش یافت و از نزدک بهتر بود.

رکود اقتصادی شرکت ها را در صنایع مختلف مجبور به کوچک شدن می کند. بلومبرگ گزارش می دهد که انتظار می رود سیتی گروپ و بارکلیز صدها واحد بانکی سرمایه گذاری خود را اخراج کنند. و طبق پروتکل، Salesforce می‌تواند تا 2500 موقعیت را در هفته‌های آینده کاهش دهد زیرا سرمایه‌گذار فعال Starboard Value به دنبال تغییرات بزرگ در استراتژی شرکت است.


Keurig Dr Pepper 50 میلیون دلار در Athletic Brewing، شرکت آبجو غیر الکلی، به عنوان بخشی از جمع آوری سرمایه 75 میلیون دلاری توسط Athletic سرمایه گذاری کرده است. DealBook اولین گزارشی است که گزارش می دهد. این دومین حمله غول نوشیدنی به رده مشروبات الکلی است – که در تابستان امسال قراردادی را برای خرید یک برند کوکتل غیرالکلی به نام Atypique اعلام کرد – و نشانه دیگری از علاقه به این دسته که به سرعت در حال رشد است.

Athletic Brewing در سال 2017 تاسیس شد توسط بیل شوفلت، تاجر سابق در صندوق تامینی Point72 و جان واکر، آبجوسازی پیشین. اکنون محصولات خود را – از جمله لیگر، آبجو سبک و آب گازدار – در خرده فروشی هایی مانند Trader Joe به فروش می رساند. اتلتیک با حامی جدید خود به دنبال توسعه در استرالیا، فرانسه و اسپانیا است.

فروش ماءالشعیر بدون الکل در حال افزایش استطبق گزارش Euromonitor، بین سال‌های 2016 و 2021 در ایالات متحده تقریباً 70 درصد رشد داشته و به حدود 670 میلیون دلار رسیده است. در حالی که هنوز بخش کوچکی از کل بازار آبجو است، محبوبیت آن کاملاً در تضاد با کندی کلی در فروش آبجو است، زیرا نسل جوان کمتر نوشیدنی می‌نوشد و بیشتر به خط کمر خود اهمیت می‌دهد. غول های آبجو مانند Heineken، Budweiser و Sam Adams در پنج سال گذشته جایگزین های غیر الکلی را عرضه کرده اند.

این فقط برای بهبودی الکلی ها یا غیر الکلی ها نیست. شافلت گفت که 80 درصد مشتریان او الکل مصرف می کنند و سه چهارم آنها بین 21 تا 44 سال سن دارند. او افزود که حدود نیمی از آنها زن هستند.

معاملات

خط مشی

  • غول‌های سهام خصوصی Apollo، Carlyle و KKR سوالاتی از سوی رگولاتورها در مورد استفاده معامله‌گرانشان از برنامه‌های پیام‌رسانی مانند WhatsApp برای تجارت را افشا کردند. (بلومبرگ)

  • قضات دیوان عالی در حال بررسی یک قانون پنسیلوانیا هستند که شرکت‌ها را ملزم می‌کند با شکایت در دادگاه‌های این کشور به دلیل رفتاری که در هر جایی انجام می‌شود موافقت کنند. (NYT)

  • کنیا برخی از جزئیات وامی را که در سال 2014 از چین گرفته بود، منتشر کرد که به طور بالقوه روابط با بزرگترین منبع تامین مالی زیرساختی این کشور را تحت فشار قرار داد. (NYT)

بهترین بقیه

با تشکر برای خواندن! بسیار خوب، فردا میبینمت.

ما بازخورد شما را می خواهیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به [email protected] ایمیل کنید.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما