فرارو | پوکر بایدن و پوتین!

استفن براین فرارو- استفن برای مدیر ارشد سابق کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده و معاون وزیر دفاع در امور سیاست گذاری امنیت در دولت ریگان بوده است. او هم چنین کمیسر کمیسیون بررسی امنیت چین در ایالات متحده بوده است. براین نقش مهمی در توقف انتقال انرژی حساس به ایران، عراق، سوریه و لیبی ایفا کرد و بازیگر اصلی در ایجاد قراردادهای همکاری با متحد و دوست ایالات متحده در حمایت از استراتژی دفاع استراتژیک (SDI) بود.

به گزارش فرارو به نقل از آسیا تایمز، هرکسی که به سخنان پخش شده از تلویزیون توسط «ولادیمیر پوتین» برای کشورش در تاریخ ۲۱ سپتامبر گوش می‌داد، باید از لحن او، عدم انسجام و تهدید مطرح شده در آن شوکه می‌شد. «جون» رئیسجمهور ایالات متحده در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به طور واضح با قرار دادن تمام بار مسئولیت بر روی دوش پوتین، اوضاع را بدتر کرد و نه بهتر. این دو رویداد می‌تواند پیامدهایی داشته باشد از جمله احتمال وقوع یک جنگ تلخ‌تر که به کل اروپا سرایت خواهد کرد. به نظر می‌رسد بایدن و پوتین هر دو فکر می‌کنند می‌توانند این گونه پوکر بازی کنند. این در حالیست که با این شیوه بازی تنها نه هر دوی آنها متحمل خواهند شد بلکه جهان نیز به شدت در معرض خطر قرار خواهد گرفت. این دیدگاه که تنها نتیجه جنگ در شکست یا باخت است و این که اگر روسیه ببازد ممکن است از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کند یا دولت روسیه بر اثر هرج و مرج از هم فروپاشید به نفع کسی که نیست.

ما در لحظه‌های خطرناک‌تر از بحران موشکی کوبا قرار داریم نزدیک‌ترین لحظه‌های جنگ سرد به یک جنگ هسته‌ای تمام عیار تبدیل شد. متاسفم که بگویم اما به نظر می‌رسد رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را نمی‌فهمد یا مسئولیت‌های خود را نمی‌فهمد. سخنان بی‌پروای باید کمکی به صلح نیست. اظهارات پوتین نیز وضعیت را بدتر می‌کند. ما به جای لفاظی‌های آتشین به راه حل‌های عملی و قابل اجرا برای بحران مردم و روسیه نیاز داریم.

آخرین چیزی که جهان به آن نیاز دارد این است که پوتین با یک دیوانه جایگزین شود. با این وجود، گمانه زنی در حال حاضر هیچ حاضر در روسیه آغاز شده و کس نمی‌تواند بگوید که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد. نه ایالات متحده آمریکا و نه ناتو نمی‌توانند پیشنهادی برای میانجیگری با روسیه بدهند اما به توافق فوری نیاز دارند.

همه (به جز روسیه) موافق هستند که یک کشور مستقل است و نباید فروخته شود. حتی چین شریک روسیه نیز این را می‌گوید. با این وجود، آن چه که همگان باید بدانند این است که محدودیت‌هایی برای جاه‌طلبی‌های وجود وجود دارد که باید روی آن جمع‌آوری شود. اگر آن کشور را به شلیک تسلیحات هسته‌ای یا آغاز جنگ بزرگ‌تر در اروپا نمی‌توان اجازه داد که بیش‌تر از این جنگ رامیق بخشد. در واقع بحث این نیست که چه کسی برنده خواهد شد بلکه مهم این است که نتیجه نهایی چه خواهد شد. این نیز بسیار مهم است که جنگ چه میزان ویرانی در پی خواهد داشت و چه تعداد انسان بیهوده به کام مرگ فرستاده خواهد شد.

در اینجا یک طرح کلی از راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای بحران را می‌کنم:

۱- اساس حل و فصل در پیشنهادی نهفته است که می‌تواند (الف) از اوکراینی‌های روسی زبان محافظت کند و (ب) می‌تواند تضمین‌های امنیتی برای هر دو طرف فراهم کند به این معنی که (تا حدی) نیروهای ناتو و نیروهای روس در خاک اوکراین حضور داشته باشند.

۲- در توافقنامه ۲۰۱۵ مینسک ۲ پیش بینی شده بود که لوهانسک و دونتسک به بخش‌های خودمختار تبدیل شوند. در آن توافقنامه مشخص شده است که رادا (پارلمان) قوانین قوانینی را تصویب خواهد کرد اما این دو استان در حاکمیت و قانون اساسی قانون فعالیت خواهند نمود. توافق نامه مینسک ۲۰۱۵ هرگز اجرا نشد. این توافق باید احیا شود.

۳- تعریف خودمختاری و (ب) حمایت از آن با ضمانت‌های بین‌المللی برای بررسی موضوع جمعیتی روسی زبان است. روسیه و مقام‌های قانونی در مناطق آسیب نیز باید با حمایت از جمعیت غیر روسی ساکن در آن مناطق ساکن شوند.

4- ایالات متحده و ناتو باید توافق کنند که ناتو را در یک منطقه قرار دهد یا به عنوان یک عضو عمل کند اگر غیرقانونی ناتو رفتار نکند.

۵- ناتو و آمریکا به همراه روسیه باید استقلال را تضمین کند و مرزهای آن را مشخص کند.

۶- همه با احترام به فرهنگ، زبان، مذهب و نیازهای آموزشی روسیه باید کند.

ناسیونالیسم روسیه بسیار پیش از حمله در حال تقویت بود.

۷- دولت بایدن و ناتو باید با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور جمهوری محلی و پوتین در این نشست برگزار شود اما باید با مجموعه‌ای از منسجم در این نشست حاضر شد از جمله تعریف خودمختاری منطقه ای، قوانین نهایی ساختار و قصد رسیدن به تفاهم برای ورود صلح بانان سازمان. ملل متحد (و نه اروپا).

۹- جنایتکاران جنگی باید در دادگاه بین المللی دادگستری (ICJ) پاسخگوی جنایات ادعایی خود باشند.

۱۰- تمام اسرای زندانی شده باید مبادله شود هیچ اسیری نباید اعدام شود یا شکنجه شود.

۱۱- روسیه باید تمام نیروهای خود را در اجرای موفقیت‌آمیز ترتیبات پیشنهادی خارج کند و نیروهای مستقر روس در جمهوری‌های خودمختار شرق شرق باید به یک ژاندارمری تقلیل یابند.

۱۲- به دلیل‌های بایدن و مواضع افراطی ناتو انجام این فرآیند دیپلماتیک و سیاسی به بهترین وجه توسط دبیر کل سازمان ملل متحد انجام می‌شود.

بیایید صادق ایالات متحده باید از یک توافق حمایت کند. ایالات متحده هرگز از توافق نامه مینسک حمایت نکرد اما باید این کار را انجام دهد. دولتن در حال حاضر باید در لحظه بحران شدید ایجاد شود، عمل کند.

جدول زمانی برای انجام این کار احتمالاً دو یا سه ماه است که وضعیت هم پرمشغله و هم کننده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم