فرارو | ریشه‌های اقتصادی اعتراضات بعدی

فرارو- همزمان با اعتراضات بعدی بر سر عملکرد گشت ارشاد و همچنین درگذشت مهسا امینی، برخی از ناظران بر این باورند، که در این اعتراضات مطالب فرهنگی و اجتماعی و غالباً را تشکیل می‌دهند و خواست‌های مردم را در زمینه تغییرات اساسی در زمینه‌های اجتماعی مشخص می‌کنند. اما در مقابل باید به این نکته توجه داشت که وضعیت اقتصادی حاکم بر ایران که مردم را چند سالی در تنگنای معیشت قرار داده است بن مایه اعتراضات ادامه دارد، باعث می شود که این وضعیت اقتصادی ناامیدی و خشم را در جامعه تشدید کرده باشد.

ریشه‌های اقتصادی اعتراضات بعدی

نامیدی از آینده، اصلی ترین دلیل اعتراضات نسل جوان امروز است

مرتضی افقه کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: در حال حاضر مرکز و ثقل اعتراضات مردم در مسائل اجتماعی از جمله حجاب، است، این در حالی است که علاوه بر مسائل اجتماعی و فرهنگی، امروز موضوعات و مطالبی که مردم در این زمینه دارند، از اهمیت بسزایی برخوردارند. زیرا چند سالی می‌شود که مردم در تگنا و فشار اقتصادی قرار دارند، اما به این مطالب پاسخ داده نشده است.

وی با اشاره به اینکه دولت تا حدود زیادی به این مطالب بی اعتنا بوده است، اظهار داشت: در کنار این موضوعات اقتصادی، از لحاظ مسائل روانی و اجتماعی از نظر نسل جوان و بخصوص دانشجویانی که در 18، 1998، جوانان را تحت فشار قرار می دهند. سال وارد دانشگاه می‌شوند، یاس و نامیدی با توجه به شرایطی که وجود دارد، آن‌ها را فرا می‌گیرند و این جوانان حتی از آمدن به دانشگاه نیز پشیمان می‌شوند.

افقه با اشاره به اینکه نامیدی از آینده، اصلی ترین دلیل اعتراضات نسل جوان امروز است، اضافه کرد: به نوعی می توانم نگاه کنم، نامیدی از بهبود آینده موتور متحرک افکار جوانان دهه 8 است، آن ها پیش از خود می توانند انجام دهند، که با توجه به این موضوع گرانی که وجود دارد، حتی یک متر خانه بعد از سال‌ها کار و تلاش نمی‌تواند انجام دهد. از نظر پیدا کردن یک شغل مناسب نیز، آن‌ها وقتی دانشگاهی از دانشگاه را می‌بنند، با خود می‌پرسند چه آینده‌ای با توجه به شرایط اقتصادی جامعه در انتظار آن‌ها است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به یک خانه خریدن برای اکثریت جوان جامعه تبدیل به یک آرزوی محال شده و این موضوع ازدواج جوانان را به مخاطره می‌اندازد، در اجاره خانه نیز وضعیت مشابهی دارد و با این نرخ‌ها هیچ جوانی نمی‌تواند زندگی کند. بنابراین تمام این فشارها جمع می‌شوند و یک جوان را مستاصل می‌کند، حال در این وسط درگذشت مرحومه مهسا امینی نیز به عنوان جرقه اعتراضات جوانان عمل می‌کند و در کنار مطالب فرهنگی و اجتماعی، مطالب اقتصادی نیز در این اعتراضات نقش رنگی دارد.

افقهان گفت: بنده در ابتدای سال مناظره با آقای مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با شرایط وخیم اقتصادی بودم، که در آن جا بنده معتقد بودم با توجه به شرایط اقتصادی، حاکمیت باید از نظر فرهنگی و اجتماعی فضای قدری داشته باشد. باز بگذار، تا فشار مضاعفی به جوانان وارد نشود، در غیر این صورت آن‌ها اعتراض کنند و این کار نیاز به یک اتفاق و جرقه دارد که این موضوع رخ داد، بنابراین اگر به این مطالب پاسخ داده نشود، وضعیت بغرنج‌تر خواهد شد. شد.

وی: این موضوع فعالیت‌های اقتصادی در کشور افزایش می‌یابد و باعث کاهش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کشور می‌شود و به نوعی سرمایه‌گذاری را می‌دهد، در این زمینه باید دید که آیا می‌توان این عنوان را در مقابل نسل جوان قرار داد. شنیده، خود را همچنان رویه‌های قبلی را ادامه خواهد داد.مطالبات اجتماعی مردم است.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما