فدرر اسطوره گرند اسلم در جام لیور با تنیس خداحافظی کرد

راجر فدرر، اسطوره تنیس، آخرین بازی دوران حرفه ای خود را شنبه در جام لیور شکست داد. بزرگ سوئیسی برای “بازی خداحافظی” خود با رقیب دیرینه اسپانیایی خود رافائل نادال در یک بازی دو نفره مقابل فرانسیس تیافو و جک سوک در ورزشگاه O2 لندن شریک شد.

قهرمان 20 دوره گرند اسلم که به دلیل مصدومیت زانو دچار مشکل شده بود، از مرحله یک چهارم نهایی ویمبلدون 2021 بازی نکرده بود و هفته گذشته در سن 41 سالگی اعلام بازنشستگی کرد.

فدرر و نادال 40 بار از جمله در 9 فینال گرند اسلم بازی کردند و نادال رکورد 24-16 برد را در اختیار داشت، اما این بار در مسابقات جام رایدر در یک سمت تور خواهند بود.

راجر فدرر از کودکی وحشتناک با راکت کوبنده با نگرش بد و دم اسبی نادرست گرفته تا الگوی مورد احترام جهانی و نماد مدرن، راجر فدرر تقریباً به جایگاه مقدس دست یافته است.

بیش از 19 سال پس از کسب اولین عنوان گرند اسلم خود در ویمبلدون در سال 2003، که او را در مسیر تحسین برترین بازیکن تمام دوران قرار داد، فدرر روز پنجشنبه اعلام بازنشستگی کرد.

او این ورزش را با 20 گرند اسلم ترک می کند، از جمله رکورد هشت ویمبلدون، 103 عنوان و بیش از 130 میلیون دلار جایزه به تنهایی، که همگی با لطفی نادر، دقت لیزری و یک بک هند با امضای یک دست هدایت می شوند.

اعتماد به نفس هرگز مسئله ای نبود – چه کسی دیگری می توانست با یک کت و شلوار کرم سفارشی با تاج گلدوزی شده وارد زمین مرکز ویمبلدون شود؟

یک تجربه مذهبی

هنر مرتبط با سوئیس، لژیون جهانی از طرفداران را برای او به ارمغان آورد.

حتی زمانی یک مقاله‌نویس معروف مقاله‌ای با عنوان «فدرر به‌عنوان تجربه مذهبی» نوشت.

فدرر همچنین به مدت 310 هفته، از جمله 237 هفته متوالی بین فوریه 2004 و آگوست 2008، مقام اول جهان را در اختیار داشت.

دارایی خالص او در سال 2019 450 میلیون دلار تخمین زده شد و از این قبیل است که برند فدرر در ثبت نقدی به رسمیت شناخته شد که در سال 2018، او قراردادی 10 ساله به مبلغ 300 میلیون دلار با تولیدکننده لباس Uniqlo منعقد کرد.

او در آن زمان 36 سال داشت.

در دوران اوج خود، فدرر حریفان را مات و مبهوت رها می کرد.

اندی رادیک خسته پس از باخت در فینال ویمبلدون در سال 2004 آهی کشید: “من سینک آشپزخانه را به سمت او پرتاب کردم اما او به حمام رفت و وان خود را گرفت.”

با این حال، خارج از دادگاه، او فدرر مرد خانواده است، پدر دو مجموعه دوقلو، میلا رز و شارلین ریوا و لئو و لنی به همراه همسرش میرکا، بازیکن سابقی که او در المپیک 2000 سیدنی با او آشنا شد.

مسیر او به سوپراستار شدن همیشه چندان ثابت نبود.

به عنوان یک بازیکن جوان با استعداد، خلق و خوی فدرر باعث می شد که پیشرفت او را متوقف کند.

او اعتراف کرد: “برای من سخت بود که تصمیمم را در دادگاه جمع آوری کنم، سعی کردم رفتار درستی داشته باشم. برای من این کار بزرگی بود.”

فدرر تنها در ۱۹ سالگی پیت سامپراس قهرمان شخصی را در مسابقات ویمبلدون ۲۰۰۱ شکست داد.

با این حال، دوازده ماه بعد، فدرر در دور اول از ویمبلدون خارج شد.

فشار دادن تنظیم مجدد به یک تراژدی شخصی نیاز داشت.

درست زمانی که او 21 ساله شد، مربی و دوست صمیمی اش پیتر کارتر در سال های تشکیلش در یک تصادف رانندگی در آفریقای جنوبی کشته شد.

از آن نقطه به بعد، فدرر چندزبانه خود را متعهد به برنده شدن در سبکی کرد که دیگر توسط شیاطین درونی اش مصرف نمی شد.

رقبای بزرگ

فدرر در 8 آگوست 1981 در بازل از پدر سوئیسی رابرت و مادر آفریقای جنوبی لینت متولد شد و از هشت سالگی تنیس را شروع کرد.

او که در سال 1998 حرفه ای شد، اولین قهرمانی خود در ATP را در سال 2001 در میلان به دست آورد و هر سال به استثنای سال های 2016، 2020 – زمانی که او فقط در اوپن استرالیا بازی کرد – و سال 2021، یک فصل محدود دیگر، جام ها را به دست آورد.

اولین استراحت طولانی او، برای بهبودی از آسیب دیدگی زانو ناشی از حمام کردن دو دخترش، منجر به رنسانس در سال 2017 با فدرر شاداب شد که هجدهمین ماژور را در اوپن استرالیا برد.

پس از اولین بازی از پنج دوره اوپن استرالیا در سال 2004 بود که او برای اولین بار در رده بندی جهان قرار گرفت.

فدرر 8 ویمبلدون، 6 اوپن استرالیا، 5 بازی اوپن آمریکا و یک رولان گاروس دارد.

او با دوست صمیمی خود استن واورینکا موفق به کسب 28 مسابقات مسترز، مدال طلای دوبل المپیک 2008 و قهرمانی در جام دیویس برای سوئیس در سال 2014 شد.

اگر او در همان دوران رافائل نادال و نواک جوکوویچ مسابقه نمی داد، کلکسیون جام های او می توانست تاثیرگذارتر باشد.

نادال که رابطه نزدیکی با فدرر برقرار کرده است، از برتری 24-16 رودررو برخوردار بود.

زمانی که این بازیکن اسپانیایی سیزدهمین دوره رولان گاروس را در سال 2020 برنده شد، نوشت: “من همیشه برای دوستم رافا به عنوان یک شخص و به عنوان یک قهرمان نهایت احترام را قائل بودم.”

در مقابل جوکوویچ، که برخورد با او هرگز به اندازه نادال محترم نبود، فدرر 27-23 عقب افتاد.

آنها در سال 2019، زمانی که صرب در طولانی ترین فینال تاریخ ویمبلدون تمام دوران، تنها سه دقیقه کمتر از پنج ساعت، پیروز شد، تاریخ مشترکی داشتند.

به طرز دلخراشی برای فدرر، او دو امتیاز قهرمانی را هدر داد.

از آن روز، جوکوویچ همچنین رکورد 20 اسلم خود را برابر کرده و از آن فراتر رفته و رکورد خود را برای هفته ها در شماره یک شکسته است.

فدرر در آستانه شکست بزرگ خود مقابل جوکوویچ در فینال ویمبلدون 2019 گفت که هیچ تاریخی برای بازنشستگی تعیین نکرده است.

“این فقط بحث هایی است که من همیشه با همسرم در مورد خانواده، در مورد بچه هایم دارم، آیا همه در تور راضی هستند، آیا ما راضی هستیم که وسایل خود را جمع کنیم و به مدت پنج، شش، هفت هفته به تور برویم. آیا ما حاضریم این کار را انجام دهیم؟” او گفت.

“در حال حاضر، به نظر می رسد که هیچ مشکلی وجود ندارد، که فوق العاده است.”

با این حال، با یک سال از دست دادن به دلیل مصدومیت و همه گیری کووید-19 و همچنین بازگشت متوقف شده در سال 2021، “زمان شگفت انگیز” فدرر سرانجام به پایان رسید.

(فرانسه 24 با AFP، AP)

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما