شورای امنیت می گوید اجرای عدالت برای لیبی «ماموریت غیرممکن» نیست

“اگر مایل به ایجاد شراکت های جدید هستیم…به راه های جدید کار با هم نگاه کنیم…[and] کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، از طریق لینک ویدیویی به سفرا گفت: می‌توانیم حول ارزش‌های انسانی متحد شویم… ما می‌توانیم در اجرای عدالت برای مردم لیبی بسیار بهتر عمل کنیم و امیدواریم که این امر به امید گسترده‌تر برای صلح پایدار کمک کند.

او با بیان تجربیات خود در چند روز گذشته، تاکید کرد که “ما باید بهتر عمل کنیم” و مرتبط تر باشیم.

آقای خان توضیح داد که قربانیانی را از تمام نقاط لیبی، از بنغازی گرفته تا درنا، از جمله قربانیان بازداشتی از ژورا، موسوکه و کیمرا دیده است.

ترحونه دفن زباله

او یک رانندگی دو ساعته از طرابلس، به مکانی به نام ترحونه را که مردم در آن در شرایط غیرانسانی زندگی می کنند، به یاد آورد و از “ارواح بیچاره اعدام شده” و مزارع “که تبدیل به گور دسته جمعی شدند” صحبت کرد.

همراه با ترس عمیق، سگ‌ها و بزهای مرده، پاک‌سازی تپه‌های زباله برای یافتن اجسادی که «به نظر می‌رسد در نتیجه جنایات در صلاحیت دادگاه به داخل پرتاب شده‌اند» را به یک «وظیفه فنی بسیار دشوار» تبدیل کردند.

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی ضمن تمجید از کار شجاعانه کارشناسان پزشکی قانونی لیبی، خاطرنشان کرد که اگرچه تا به امروز 250 جسد کشف شده است، اما تعداد بسیار کمتری از آنها شناسایی شده است.

مرتبط بودن

او در مکان دیگری با قربانیان و بازماندگان دیگر صحبت کرد، از جمله مردی که 24 عضو خانواده خود را از دست داد و 15 نفر دیگر.

مادری روایتی باوقار اما قانع‌کننده از آنچه در «نوع دلشکستگی» دیده بود ارائه کرد که فقط یک بازمانده می‌تواند بگوید.

آقای خان با تکرار احساسات دیرینه درباره آنچه جامعه بین المللی انجام می دهد و اینکه دیوان کیفری بین المللی چه زمانی عدالت را اجرا خواهد کرد، گفت: “در لیبی خستگی وجود دارد”.

او با اشاره به اینکه سال 2011 “مدت زیادی پیش است”، اذعان کرد که “ما باید مطمئن شویم که مرتبط به نظر می رسیم”.

سود مشارکت

در لیبی خستگی وجود دارد – دادستان ICC

دادستان دیوان بین‌المللی کیفری تایید کرد که قربانیان حقیقت را می‌خواهند، می‌خواهند صدایشان شنیده شود و می‌خواهند اتهامات توسط قضات مستقل و بی‌طرف تعیین شود.

و او در مخالفت با فراگیر شدن این احساس که معافیت از مجازات اجتناب ناپذیر است استدلال کرد.

آقای کان گفت که پیشرفت خوبی در زمینه شفافیت و اهداف قابل اندازه گیری به دلیل مشارکت های در حال ایجاد شده است.

“برای اولین بار از سال 2011، من می توانم حضور منظم کارکنان دفترم در منطقه را گزارش کنم. در دوره گزارش گذشته… 20 ماموریت در شش کشور انجام شده است که در آنها انواع شواهد جمع آوری شده است.» آقای خان گفت.

وی گفت که مشارکت ها از قبل پرداخت سود سهام را آغاز کرده اند و توضیح داد که ماه گذشته، تیم تحقیقاتی مشترک اجازه انتقال سه نفر از اتیوپی را به دادگاه های داخلی ایتالیا و هلند داد.

این نشان دهنده ثبات…[that] دادگاه کیفری بین المللی یک دادگاه عالی نیست. این یک مرکز است و ما باید با هم کار کنیم تا مطمئن شویم فضای کمتری برای معافیت از مجازات و تلاش‌های بیشتر وجود دارد. پاسخگویی»، دادستان ICC بیان کرد.

کریم خان (روی صفحه)، دادستان دادگاه کیفری بین المللی (ICC)، در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت لیبی توضیحاتی ارائه می دهد.

کریم خان (روی صفحه)، دادستان دادگاه کیفری بین المللی (ICC)، در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت لیبی توضیحاتی ارائه می دهد.

حرکت رو به جلو

لیبی یکی از سهامداران اصلی است. ما در لیبی هستیم. این کشور متعلق به لیبی است. جنایات گسترده علیه مردم لیبی است. و این مشارکتی که ما در تلاش برای تمرکز مجدد و ایجاد و تقویت آن هستیم، اگر بخواهیم کارها را به جلو ببریم، کاملاً حیاتی است.»

او ضمن اذعان به اینکه “همکاری کامل نیست” معتقد بود که در مجموع “ما می توانیم کارها را به جلو ببریم”.

«این واقعاً در مورد قدرت نیست. این در مورد قدرتمندان نیست.» آقای خان تأکید کرد.

این در مورد کسانی است که خیلی چیزهای اولیه را می خواهند، در صلح زندگی کنند، و وقتی متحمل ضرر شدند، بدانند چه اتفاقی افتاده است.

آنها همچنین به “عدالت اندکی” نیاز دارند – نه به عنوان یک ارزش یا ایده، بلکه “که مردم لیبی احساس می کنند”.

برای تماشای کامل جلسه اینجا را کلیک کنید.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما