شورای امنیت: لیبی: کمک کنید تا سال 2023 به سال “انتخابات آزاد و عادلانه” تبدیل شود

از زمان جلسه توجیهی خود در ماه گذشته، آقای بثیلی به کار خود برای پیشبرد روند سیاسی و احیای مسیر انتخابات ادامه داده است.

در ترکیه، قطر، امارات متحده عربی، مصر و تونس، او به سفرای خود گفت که به دنبال حمایت هماهنگ از هیئت سازمان ملل متحد، UNSMIL، برای کمک به رهبران سیاسی برای غلبه بر اختلافات خود و حل بحران مشروعیت نهادهایی است که برای دموکراتیزه کردن نظام طراحی شده‌اند. ملت تقسیم شده

من تکرار کردم که اولین گام مهم در مسیر مشروعیت، امنیت و ثبات پایدار این است که به 2.8 میلیون لیبیایی که برای رای دادن ثبت نام کرده اند، فرصت رای دادن و انتخاب آزادانه رهبران آینده کشورشان را بدهیم تا دوره جدیدی را برای لیبی باز کنند. این مقام ارشد سازمان ملل که ریاست UNSMIL را بر عهده دارد، گفت.

وی با ابراز قدردانی از حمایت سازمان ملل در از سرگیری گفت وگوهای درون لیبیایی، سفرای خود را از برنامه های گفتگو با سایر شرکای بین المللی طی هفته های آینده آگاه کرد.

لیبی را در اولویت قرار دهید

آقای باثیلی از مجلس نمایندگان (HoR) و شورای عالی دولتی (HSC) خواسته است تا «بر منافع شخصی و گروهی قد علم کنند» تا در راستای نهایی کردن اساس قانون اساسی برای انتخابات، در یک چارچوب زمانی کاملاً تعریف شده، تلاش کنند. مطابق با آرمان های مردم لیبی است.

او با روسای HoR و HSC کار می کند تا جلسه ای را در خاک لیبی تشکیل دهد تا دور جدیدی از گفتگوهای سیاسی را نشان دهد، که “تمایل لیبیایی ها را برای یافتن راهی برای خروج از بحران نشان می دهد.”

او گفت که با شورای ریاست جمهوری نیز در تماس است تا نشست بین این سه نهاد را تسهیل کند تا “نمونه ای مثبت” برای “درمان زخم های تفرقه” باشد.

من همچنین آمادگی خود را برای همکاری با همه بازیگران برای دستیابی به اجماع در مورد یک فرآیند سیاسی تحت مالکیت لیبی و تحت رهبری لیبی، که می‌تواند این کشور را از بیش از 10 سال آشفتگی سیاسی خارج کند، و افزایش اقتصادی و اجتماعی را اعلام کرده‌ام. سختی برای اکثریت جمعیت آن، آقای بثیلی ادامه داد و از اعضای شورا درخواست کرد که از UNSMIL در روند آشتی حمایت کنند.

تحولات نگران کننده

در آستانه یک سالگی از به تعویق افتادن انتخابات دسامبر مورد حمایت سازمان ملل، نماینده سازمان ملل یادآور شد که این بحران طولانی به طور قابل توجهی بر رفاه لیبیایی ها تأثیر می گذارد، امنیت ملی را به خطر می اندازد و «موجودیت آنها را تهدید می کند».

وی با اشاره به نشانه‌هایی از تقسیم با دو دولت موازی، دستگاه‌های امنیتی جداگانه، تقسیم بانک مرکزی و نارضایتی فزاینده از تخصیص نابرابر درآمدهای کلان، گفت: «همچنین خطری جدی برای تقسیم بیشتر کشور و نهادهای آن دارد». نفت و گاز کشور

جلسه برای پیشرفت

بر خلاف همتایان سیاسی خود، کمیسیون مشترک نظامی 5+5 (JMC) – با حضور نمایندگانی از دولت به رسمیت شناخته شده سازمان ملل و نیروهای اصلی مخالف – اراده قوی تری برای اجرای توافق آتش بس و متحد کردن نهادهای امنیتی کشور نشان داده است. آقای بثیلی.

علیرغم افزایش گزارش شده نیروها در هر دو طرف، آتش بس همچنان پابرجاست، هرچند در میان تنش سراسری.

موانع امنیتی جدی

یک جامعه مدنی قوی برای گفتمان ایمن، باز و دموکراتیک اساسی است – فرستاده سازمان ملل

در همین حال، گسترش تسلیحات تحت کنترل بازیگران مختلف دولتی و غیردولتی همراه با جنگجویان و مزدوران خارجی همچنان امنیت لیبیایی‌ها را با چالش‌های جدی مواجه کرده و تلاش‌ها برای متحد کردن نهادهای امنیتی را تضعیف می‌کند.

«تنها در سال جاری، 39 نفر در حوادث انفجاری بقایای جنگ کشته و مجروح شده اند، از جمله 11 کودک. نماینده ویژه گفت: حدود 76 درصد از افراد آسیب دیده غیرنظامی بودند.

او توجه را به “یک کارزار سیستماتیک” توسط نیروهای امنیتی لیبی برای ساکت کردن جامعه مدنی، فعالان بشردوستانه، مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی جلب کرد.

او گفت: «اعتقاد من این است که یک جامعه مدنی قوی برای گفتمان ایمن، باز و دموکراتیک بین دولت و شهروندانش اساسی است و نمایانگر همان پایه و اساس مورد نیاز برای انتقال سیاسی لیبی است.

وی با عطف به اقتصاد، بر ضرورت ایجاد یک مکانیسم به رهبری لیبی با نمایندگی سراسری برای توافق بر سر اولویت‌های هزینه‌ها و اطمینان از مدیریت درآمدهای نفت و گاز به شیوه‌ای شفاف و عادلانه تاکید کرد.

وی از شورا خواست تا بر رهبران سیاسی لیبی برای نهایی کردن مسیر قانون اساسی جدید فشار بیاورد و هشدار داد که صبر مردم “بی نهایت نیست” و رنج آنها از ترتیبات سیاسی موقت کهنه و بی پایان باید کاهش یابد.

او همچنین به دنبال راه‌های خلاقانه برای تضمین برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری آزاد و شفاف تحت یک مدیریت یکپارچه و بی‌طرف بود.

رئیس UNSMIL در پایان گفت: “با هم باید تصمیم بگیریم که به لیبیایی ها کمک کنیم تا سال 2023 را سال آغاز گوش جدید از طریق ظهور نهادهای قانونی از طریق انتخابات آزاد و منصفانه رقم بزنند.”

برای مشاهده کامل جلسه اینجا را کلیک کنید.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما