شاهکار اولین داور خانم در تاریخ جام جهانی

کد خبر : 1856851 |
11 آذر 1401 ساعت 08:55 |
103.7K بازدید |

7
دیدگاه

استفانی فراپارت، داور فرانسوی به اولین زنی تبدیل شد که قضاوت یک مسابقه در جام جهانی را بر عهده گرفت.

شاهکار اولین داور خانم در تاریخ جام جهانی

به گزارش ورزش سه، این داور 38 ساله فرانسوی دیدار آلمانی – کاستاریکا را سوت زد و عملکرد درست و بی‌نقصی هم در این دیدار تاریخی داشت.

استفانی فراپارت با لبخند وارد تاریخ جام جهانی شد. اگر عصبی بود یا استرس داشت این را نشان نمی داد. او در هنگام ورود به زمین چشمانش می درخشید چون رویاهایش را زندگی می کرد. داور فرانسوی روحش هم خبر نداشت که این مسابقه برای دومین حذف متوالی آلمان در مرحله گروهی نیز در تاریخ ثبت خواهد شد.

13 سال طول کشید تا پس از سوت شروع بازی، برای دومین بار سوت بزند. زن 38 ساله فرانسوی به دلیل درگیری بین سلسو بورخس و توماس مولر، مسابقه را انجام داد. او به بازیکن کاستاریکا هشدار داد. پس از ورود به دقیقه دو، اولین کرنر را به سود ژرمن اعلام کرد و یکی از ویژگی‌های خود را در طول مسابقه به نمایش گذاشت. سپس در دقیقه 9 و 34، لحظه تاریخی دیگری رخ داد و اولین گلی که توسط یک داور زن در مسابقات جام جهانی مورد قبول قرار گرفت، توسط سرژ گنبری به ثمر رسید.

فراپارت در این باره گفت: «من باید احساساتم را کنترل کنم تا روی بازی کنم. وقتی روی هدف اصلی قضاوت در زمین بازی انجام دهید یعنی عملکرد خوبی داشته باشید.

قضاوت داور فرانسوی در این دیدار عالی بود. او در دقیقه 77 اسکار دوارته را با کارت زرد محروم کرد و تنها صحنه‌ای که غافلگیر شد، پس از رسیدن به گل سوم و درگیری کای هاورتز با مدافع کاستاریکا در داخل دروازه بود که موضوع بدون مشکل از چند مرحله رفع شد.
اما جنجال های داوری در تصمیمات VAR بود و صحنه های آفساید در گل دوم کاستاریکا و گل چهارم آلمان مطرح بود. کسی که مرتکب اشتباه شد کارن دیاز مدینا، دستیار مکزیکی او بود که در نیمه اول متوجه توپ با کیلور ناواس و ضربه کرنر نشد.

با این وجود این اولین بار نیست که استفانی فراپارت را از پیش روی خود بر می دارد. او زنی بود که در دسته دوم اولین فرانسه در سال 2014 و سپس در لیگ 1 فرانسه در سال 2019 قضاوت کرد. او همچنین در سوپرکاپ اروپا در آگوست 2019، در لیگ قهرمانان اروپا در دسامبر 2020 و در فینال جام حذفی فرانسه اولین زنی بود که در این رقابت ها قضاوت کرده است.

فراپارت چهار برادر دارد که دو نفر از آنها داور بودند. داور فرانسوی که به زودی 39 ساله خواهد شد مدتی پیش گفت: “من به عنوان یک داور، سمج و پیگیر بودم. از کودکی شغل داوری را دوست داشتم و همیشه در دنیای پسران زندگی می کردم.”

در جام جهانی قطر او قبلاً داور چهارم دیدار مکزیک-لهستان و پرتغال-غنا بوده اما او به این قانع نبود و توقع قضاوت به عنوان داور اول را هم داشت.
قبل از شروع، زمانی که به عنوان یکی از 36 داور جام جهانی منصوب شد، گفت: “انتظارش را نداشتم اما وقتی فهمیدم، بسیار هیجان‌زده شدم. به این موضوع بسیار افتخار می‌کنم که نماینده فرانسه در جام جهانی هستم.”

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما