سازمان ملل می گوید گور دسته جمعی با ده ها جسد در سودان کشف شد

سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد یک گور دسته جمعی با اجساد حداقل 87 نفر که به احتمال زیاد توسط نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی و شبه نظامیان متحد آنها کشته شده اند در دارفور در غرب سودان کشف شد.

این کشف تنها آخرین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد درگیری‌های شدید در سودان بین جناح‌های نظامی رقیب – ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع – دارفور را، منطقه‌ای که مدت‌ها توسط دهه‌ها خشونت نسل‌کشی آسیب دیده بود، به مرحله جدیدی از جنگ قومی سوق می‌دهد.

قربانیان اکثراً اعضای قومی ماسالیت بودند، یک جامعه کشاورزی عمدتاً آفریقایی که طی سال‌ها هدف حملات قومی شبه‌نظامیان عرب بوده است. ماسالیت و دیگر گروه‌های قومی آفریقایی در اوایل دهه 2000 توسط شبه‌نظامیان بدنام جانجاوید، که به نیروهای پشتیبانی سریع کنونی تبدیل شدند، مورد رعب و وحشت قرار گرفتند.

ارتش سودان از 15 آوریل با نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی برای قدرت در سودان می جنگد که منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی و آواره شدن نزدیک به سه میلیون نفر دیگر شد – بسیاری از آنها از مرزها فرار کردند. این درگیری سودان، کشوری 46 میلیونی در شمال شرق آفریقا را فلج کرده و کشورهای همسایه را بی‌ثبات می‌کند.

روز پنجشنبه، رهبران هفت کشور اطراف سودان نشستی یک روزه را در قاهره پایتخت مصر برگزار کردند تا روندی را به بحث بگذارند که طرف‌های درگیر را وادار به مشارکت در گفتگو و توقف خشونت کنند. تلاش‌های دیپلماتیک متعدد از جمله سازمان ملل، عربستان سعودی، ایالات متحده و بریتانیا برای دستیابی به آتش‌بس و باز کردن خط لوله برای ارسال کمک‌های بشردوستانه تاکنون ناموفق بوده است.

نبردها به ویژه در منطقه غربی دارفور که تحت قطع ارتباط بوده، وحشیانه بوده است. ساکنان با قتل های بی رویه مواجه شده اند و خانه ها و مشاغل آنها ویران شده اند.

در ماه ژوئن، نماینده ویژه سازمان ملل در سودان، فولکر پرتس، هشدار داد که خشونت در دارفور غربی می تواند جنایت علیه بشریت باشد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد افرادی که در گور دسته جمعی پیدا شده بودند در اواسط ژوئن در بیش از یک هفته در ال جنینا، پایتخت دارفور غربی کشته شدند. در خشونت هایی که پس از کشته شدن خمیس عبدالله اباکار، فرماندار منطقه آغاز شد، بسیاری کشته شدند.

سازمان ملل گفت که پس از این قتل ها، نیروهای شبه نظامی تلاش های مردم محلی را برای جمع آوری کشته ها متوقف کردند. جنگجویان شبه نظامی همچنین از انتقال مجروحان به بیمارستان جلوگیری کردند.

ساکنان پس از آن مجبور شدند مردگان را در فاصله 20 تا 21 ژوئن در یک گور دسته جمعی دفن کنند، طبق گفته سازمان ملل، برخی از کشته شدگان شامل افرادی بودند که در اثر جراحات درمان نشده تسلیم شده بودند. به گفته سازمان ملل، دست کم هفت زن و هفت کودک در میان افرادی هستند که در این گور دسته جمعی دفن شده اند.

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه گفت که «از رفتار بی‌رحمانه و بی‌احترامی با کشته شدگان، همراه با خانواده‌ها و جوامعشان، وحشت زده شده است».

سخنگوی نیروهای شبه نظامی بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

یافته‌های سازمان ملل تنها چند روز پس از آن آمده است که دیده‌بان حقوق بشر نیروهای شبه‌نظامی و شبه‌نظامیان عرب متحد آنها را متهم به اعدام 28 غیرنظامی قومی ماسالیت در ماه مه و ویران کردن چندین شهر در دارفور کرد.

منطقه دارفور در زمان دیکتاتور سابق سودان عمر حسن البشیر که در سال 2019 پس از یک خیزش مردمی از قدرت برکنار شد، آسیب دید. دو ژنرال که اکنون برای قدرت می جنگند – ژنرال عبدالفتاح البرهان از ارتش و سپهبد محمد حمدان از نیروهای پشتیبانی سریع – متهم شدند که عمیقاً در انجام جنایات دارفور که منجر به کشته شدن 300000 نفر شد، دست داشتند. مردم، و منجر به کیفرخواست آقای البشیر در دادگاه کیفری بین المللی شد.

در سال‌های اخیر، منطقه شاهد خشونت‌های دوره‌ای بوده است که تنها پس از آغاز جنگ در آوریل تشدید شد.

دارفور پایگاه اصلی نیروهای شبه‌نظامی است و در هفته‌های اخیر، جنگنده‌های آن کنترل خود را بر شهرهای بزرگ در سراسر منطقه تشدید کرده‌اند تا مسیرهای تدارکاتی خود را به پایتخت، خارطوم، و شهرهای مجاور آن حفظ کنند.

روز پنجشنبه، گروه‌های حقوق بشر گفتند شورای امنیت سازمان ملل باید تحریم‌های هدفمندی را علیه کسانی که مسئول این قتل‌ها قلمداد می‌شوند، اعمال کند. لیتیتیا بادر، مدیر شاخ آفریقا در دیده بان حقوق بشر، گفت که دادگاه کیفری بین المللی نیز باید این حملات را به عنوان بخشی از تحقیقات جاری دارفور بررسی کند.

او گفت: “شدت آنچه در غرب دارفور اتفاق می افتد برای همه آشکار است.”

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق