سازمان دهندگان جام جهانی قطر ادعاهای سازنده کیت دانمارکی در مورد نقض حقوق بشر را به چالش می کشندCNN

سازمان‌دهندگان جام جهانی قطر ادعاهای شرکت دانمارکی Hummel در مورد نقض حقوق بشر در کشور میزبان را پس از رونمایی از لباس‌های دانمارکی که این کشور در مسابقات امسال به تن خواهد کرد، به چالش کشیدند.

روز چهارشنبه، هومل لباس‌های سبکی را که دانمارک در جام جهانی مردان خواهد پوشید، معرفی کرد. هومل می گوید که این پیام یکنواخت ظریف در پاسخ به نقض ادعایی حقوق بشر است که در قطر رخ داده است.

سازنده سه کیت را معرفی کرد: یک پیراهن تمام قرمز، یک پیراهن تمام سفید و یک پیراهن تمام مشکی که نشان دهنده “رنگ عزا” است. طبق یک پست اینستاگرامی Hummel، این شرکت می‌گوید این ظاهر نشان‌دهنده اعتراضی برای بیان این موضوع است که «ما نمی‌خواهیم در طول مسابقاتی که جان هزاران نفر را به همراه داشته است، دیده شویم».

گاردین سال گذشته گزارش داد که 6500 کارگر مهاجر در 10 سال پس از پیشنهاد موفقیت آمیز قطر برای میزبانی مسابقات در سال 2010 در این کشور جان باختند، که بیشتر آنها درگیر کارگران خطرناک و کم دستمزد بودند که اغلب در گرمای شدید انجام می شد.

این گزارش – که توسط برگزارکنندگان مسابقات “قاطعانه” تکذیب شد – همه 6500 مرگ و میر را با پروژه های زیرساختی جام جهانی مرتبط نکرد و به طور مستقل توسط CNN تأیید نشده است.

برگزارکنندگان مسابقات روز چهارشنبه ادعاهای هومل را رد کردند و گفتند که آنها در “گفتگوی قوی و شفاف” با فدراسیون فوتبال دانمارک (DBU) شرکت کرده اند.

برگزارکنندگان در بیانیه ای اعلام کردند: «ما با صمیم قلب بی اهمیت جلوه دادن تعهد واقعی خود برای محافظت از سلامت و ایمنی 30000 کارگری که استادیوم های جام جهانی فوتبال و سایر پروژه های مسابقات را ساخته اند را رد می کنیم. همین تعهد اکنون شامل 150000 کارگر در خدمات مختلف مسابقات و 40000 کارگر در بخش مهمان نوازی می شود.

CNN برای اظهار نظر با فیفا تماس گرفته است.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در ماه می، هنگامی که از وی پرسیده شد که آیا فیفا تعهدی به خانواده‌های افرادی که در تدارک مسابقات جان خود را از دست داده‌اند، متعهد می‌شود، گفت که سازمان در حال بررسی “همه این موارد” است و تنها سه نفر جان خود را از دست داده‌اند.

قطر به دلیل رفتارش با کارگران مهاجر و قوانین ضد همجنس گرایی این کشور مورد انتقاد قرار گرفته است. در ماه می، لیز کلاونس، رئیس فدراسیون فوتبال نروژ، تصمیم برای نامگذاری قطر به عنوان کشور میزبان را “غیرقابل قبول” خواند.

عفو بین‌الملل نامه‌ای سرگشاده با امضای مشترک سایر سازمان‌های حقوق بشری به اینفانتینو ارسال کرده و از نهاد حاکم بین‌المللی فوتبال خواسته است حداقل ۴۴۰ میلیون دلار برای غرامت کارگران مهاجر اختصاص دهد.

بازیکنان شرکت کننده در این مسابقات از جمله هری کین کاپیتان انگلیس نیز علیه این کشور صحبت کردند.

جام جهانی 2022 از 20 نوامبر آغاز می شود و تا 18 دسامبر در این کشور خلیج فارس ادامه خواهد داشت. اولین بازی دانمارک قرار است 22 نوامبر برابر تونس برگزار شود.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما