«زمین فکر می‌کند باز خواهد شد»: شهروندان پس از وقوع زمین لرزه تازه در ترکیه و سوریه وحشت دارند | اخبار جهان

دهلی نو: زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 ریشتر ترکیه و سوریه را در روز دوشنبه (20 فوریه 2023) لرزاند و حداقل سه نفر کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند. مرکز این زمین لرزه در شهر دفنه در استان هاتای ترکیه، یکی از مناطقی که بیشترین آسیب را دیده است، بوده است. زمین لرزه 7.8 ریشتری که در 6 فوریه رخ داد. در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد و در اردن، قبرس، اسرائیل و حتی مصر نیز احساس شد.

یکی از ساکنان شهر آنتاکیا ترکیه می گوید: «فکر می کردم زمین زیر پای من شکافته می شود.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که سه نفر کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند.

در سوریه، چندین نفر پس از پریدن از ساختمان ها یا ریزش آوار در جیندریس، یکی از شهرهایی که بیشترین آسیب را در زلزله 6 فوریه داشت، زخمی شدند.

چندین ساختمان آسیب دیده و متروکه نیز در شمال غرب سوریه فرو ریخت.

اوایل روز دوشنبه، تعداد تلفات زمین لرزه های دو هفته پیش در ترکیه به 41156 نفر افزایش یافت و انتظار می رفت که با 3 میلیون و 85000 آپارتمان در 11 استان زلزله زده ترکیه که ویران شده یا آسیب جدی دیده اند و تعداد زیادی از مردم نیز افزایش یابد. هنوز گم شده همچنین بیش از 5000 نفر در سوریه بر اثر زلزله قدرتمند 6 فوریه کشته شدند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه از هاتای بازدید کرد و گفت که دولتش ساخت نزدیک به 200000 خانه جدید در منطقه ویران شده زلزله را از اوایل ماه آینده آغاز خواهد کرد.

اردوغان گفت که حدود 1.6 میلیون نفر در حال حاضر در پناهگاه های موقت اسکان داده شده اند.

وی گفت: ساختمان‌های جدید سه یا چهار طبقه بلندتر و در زمینی محکم‌تر و با استانداردهای بالاتر و با مشورت اساتید ژئوفیزیک، ژئوتکنیک، زمین‌شناسی و زلزله‌شناسی و سایر کارشناسان ساخته خواهند شد.

رهبر ترکیه همچنین اعلام کرد که بناهای فرهنگی تخریب شده مطابق با “بافت تاریخی و فرهنگی” خود بازسازی خواهند شد.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما