دندان ماهی‌ها از کجا آمده است؟

فرارو- مطالعه در حال حاضر فسیل یک ماهی اره منقرض شده است از گونه Ischyrhiza mira که حدود 65 تا صد میلیون سال پیش در آمریکای شمالی می‌زیسته، شواهدی پیدا کرده است و ایده‌ای را در خارج از داخل می‌کند. مانند کوسه‌های آره‌ای و اره‌ماهی‌های امروزی، این موجود خوشه‌های دندانه‌دار در اطراف پوزه خود داشت تا هم برابر شکارچیان از خود محافظت کند و هم با استفاده از آن‌ها به دنبال غذا باشد.

به گزارش فرارو به نقل از راهنماتو، می‌گویند تصور می‌شود که این می‌شود که دنتیکل‌های منقاری می‌شوند، نسخه‌های تغییر یافته‌های از فلس‌های بدن جاندار هستند. در جستجو برای بررسی این فرضیه، این تیم لایه بیرونی سخت مینای سنبله‌های پوزه را تجزیه و تحلیل می‌کند، اما آنچه را که آن‌ها پیدا کرده‌اند به طور قابل توجهی با آنچه انتظار دارند متفاوت باشد.

فسیل دندان ماهی باستانی

تاد کوک، دیرینه‌شناس مهره‌داران از دانشگاه الیتی پنسیلوانیا می‌گوید: «در کمال تعجب، مینای دندان منقاری I. mira چیزی جز یک فلس ساده بود. در واقع این فلس به طور قابل توجهی توجهی به مینای فلس های بدن بود. به عبارت دیگر، سازماندهی کلی مینای دندان در این اره ماهی باستانی شبیه مینای دندان کوسه امروزی است».

به طور خاص، مینای موجود در فسیل مورد اشاره با مینای دندان‌های کوسه امروزی مطابقت کامل دارد، به گونه‌ای که از میکروکریستال‌های بسته‌شده فلوراپاتیت تشکیل می‌شود که در ردیف‌های منظمی در سطوح نزدیک دندان قرار می‌گیرد و به طور تصادفی در پایین‌تر قرار می‌گیرد.

ریزکریستالهایی که از میان این لایه‌ها عبور می‌کنند، عمود بر سطح دندان قرار می‌گیرند. این جهت‌گیری‌های مختلف به دندان‌های کوسه استحکام و مقاومت در برابر فشار می‌دهد، و به نظر می‌رسد که داستان برای I. mira نیز مشابه باشد.

کوک می‌گوید: «احتمالاً آرایش میکروکریستالی همراه مینای دندان‌های I. mira نیز برای مقاومت در برابر نیرو‌های مکانیکی بوده است. غیرممکن نیست که این پولک‌ها و دندان‌ها را دسته‌بندی می‌کند، اما اگر یکی از دیگران بیایند باشد، این به معنای پذیرش تصوریه در داخل دندان‌های ماهی است.

یکی از نکات جالب توجه این مطالعه جدید بر روی فسیل Ischyrhiza mira این بود که این تحقیق در واقع به هدف بررسی منشاء دندان جانور آن را مورد مطالعه قرار نداده بود، بلکه مطالعه جانبی آن را به سمت سوق داد. یافته‌های آن‌ها می‌تواند تأثیر قابل توجهی در مطالعات آینده در این زمینه داشته باشد.

کوک می‌گوید: «این یافته‌های شواهد مستقیم را می‌کند که از فرضیه بیرون به حمایت می‌کند. از آنجایی که شباهت زیادی وجود دارد، امکان وجود دندان در دریا و انسان وجود دارد، مطالعات بیشتر در این زمینه می‌تواند به تاریخچه طرحی دندان ما انسان‌ها کمک کند.» نتایج این تحقیق در مجله Anatomy منتشر شده است.

منبع: راهنماتو

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما