دفتر حقوق ملل متحد می گوید که ممنوعیت مطبوعات مالی نشان دهنده عدم تحمل منطقه ای فزاینده است |

برجسته کردن “اثر سرد کننده فراگیر راوینا شمداسانی، سخنگوی OHCHR در مورد روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان» درباره وضعیت کشور غرب آفریقا، گفت که اقدام علیه رادیو بین‌المللی فرانسه (RFI) و France24 تنها «آخرین اقدام در یک رشته اقدامات (مشابه)» از سوی مقامات است.

خانم شمداسانی گفت: «ما عمیقاً از تصمیم تنظیم کننده رسانه مالی مالی مبنی بر تعلیق قطعی رادیو بین المللی فرانسه (RFI) و France24 ناراحت هستیم. ما از مقامات نظامی انتقالی مالی می‌خواهیم که این ممنوعیت را لغو کنند و به رسانه‌های مستقل اجازه دهند آزادانه در این کشور کار کنند.»

مالی در دو سال گذشته شاهد دو برکناری مسلحانه بوده است، اولی در اوت 2020 و دومی در ماه می سال گذشته.

خاموش شد

به گفته OHCHR، RFI و France 24 اولین تعلیق خود را در 16 مارس دریافت کردند. خانم شمداسانی توضیح داد که هر دو پخش کننده به پخش “ادعاهای نادرست” در مورد گزارش های نقض حقوق بشر توسط ارتش مالی متهم شده بودند و افزود که “در 27 آوریل، مقام عالی ارتباطات اعلام کرد که آن تعلیق موقت “قاطعی” خواهد بود. .

این مقام OHCHR گفت که استفاده از ابزارهای نظارت دیجیتالی کار روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و فعالان حقوق را برای فعالیت ایمن در داخل مالی و حفاظت از منابع خود دشوار کرده است، با اشاره به غالب “فضای خودسانسوریدر میان خبرنگاران و مدافعان حقوق.

گزارش قساوت

خانم شمداسانی اصرار داشت: «بیشتر، نه کمتر، بررسی دقیقی درباره اقدامات مقامات لازم است»، اظهارات او پس از اعدام اجباری حدود 500 نفر در مورا، روستایی در مرکز مالی، در اوایل ماه جاری منتشر شد.

تا به امروز، بازرسان سازمان ملل هنوز اجازه دسترسی به مورا را نداشته اند، جایی که طبق گزارش ها نیروهای مسلح مالی همراه با پرسنل نظامی خارجی قتل و سایر تخلفات شدید را انجام داده اند. از زمان این جنایت، OHCHR به مستندسازی سایر اتهامات جدی در مورد نقض قوانین بین المللی حقوق بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه در بسیاری از مناطق کشور ادامه داده است.

در بحبوحه ناامنی های منطقه ای مداوم در خارج از مالی و در سراسر ساحل ناشی از شوک های اقلیمی، خشونت مرتبط با رقابت برای کاهش منابع و جابجایی توده ایخانم شمداسانی هشدار داد که «روند نگران کننده ای در برخی از کشورهای دیگر در غرب آفریقا نیز وجود دارد و این نه تنها در مورد آزادی بیان و سپس کار روزنامه نگاران، بلکه فضای مدنی و جامعه مدنی به طور کلی صدق می کند. ; به نظر می رسد عدم تحمل در برابر مخالفت رو به افزایش است.»

این مقام OHCHR تاکید کرد که این مشکل فراتر از آفریقا است و به ویژه قبل از روز جهانی آزادی مطبوعات در 2 می اهمیت دارد. موضوع امسال روزنامه نگاری تحت محاصره دیجیتال است.

کار خطرناک

ما می بینیم که خبرنگاران در تلاش برای به دست آوردن اطلاعات در معرض خطرات عظیمی هستند. ما اغلب در مورد تمام اطلاعات نادرست در طول درگیری، در طول درگیری فعلی در اوکراین از هر دو طرف، و نقش مهم روزنامه نگاران و خطرات عظیمی که آنها برای به دست آوردن اطلاعات عینی و مستقل انجام می دهند صحبت کرده ایم. ما.»

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما