در هارلم شیک، غذا با جشن فرهنگ سیاه سرو شد

در گوشه ای در هارلم مرکزی، فقط چند بلوک از تئاتر آپولو و پارک مارکوس گاروی، هارلم شیک، رستورانی که طوری طراحی شده که انگار دهه ها آنجا بوده، قرار دارد. دیوارها با جلدهای مجله جت و عکس هایی پوشیده شده است که برخی از آنها با امضای موسیقیدانان و مشاهیر آمریکایی سیاهپوست: رجینا هال، دیدی، مایا آنجلو، کوئست لاو. منوهای سبک غذاخوری و چهارپایه‌های چرخان بار آن حس نوستالژی را برای دوران جذابیت – و تحول – در فرهنگ آمریکایی تداعی می‌کند.

راشیدا پردی، ساکن محله 14 ساله، از اینکه رستوران چقدر هارلم مجزا است، آرامش می یابد. او گفت: “داخل آن، زیبایی شناسی آن، موسیقی – حتی قبل از رسیدن می توانید آن را بشنوید.” “این هارلمی است که من می‌شناسم و سال‌ها پیش عاشقش شدم.”

هارلم شیک در این ماه به نقطه عطفی می رسد: رستورانی که متعلق به سیاه پوستان و زنان است، دهمین سالگرد خود را جشن می گیرد و به جوامع سیاه پوست و لاتین تبار در محله با غذاهای به روز برگر، سیب زمینی سرخ کرده و میلک شیک خدمات ارائه می دهد. دومین مکان در پارک اسلوپ، بروکلین، در سال 2021 افتتاح شد که در آن فروزه گواوا و نوارهای مرغ با سس تند اسپانک سرو می شود و سومین هارلم شیک قرار است تابستان امسال در شهر لانگ آیلند افتتاح شود.

Dardra Coaxum، طراح داخلی و بومی هارلم که رستوران را با Jelena Pasic افتتاح کرد، گفت: «به اشتراک گذاشتن غذا تقریباً مانند یک زبان عشق است. غذا دادن به کسی ژست کوچکی نیست و من عاشق این واقعیت هستم که ما این کار را در جامعه خود انجام می دهیم.

هارلم دارای تاریخچه غذاخوری غنی است که متعلق به سیاهپوستان آمریکایی است. تکیه‌گاه‌های سابق محله از دهه 1960، مانند رستوران خانوادگی لوئیز و ام اند جی داینر، به خاطر غذای روحشان شناخته شده بودند. پان پان، که در گوشه خیابان 135 و خیابان لنوکس قرار داشت، یک رستوران محبوب متعلق به سیاهپوستان بود که به مدت 30 سال به مردم محلی خدمت می کرد تا اینکه در سال 2004 در آتش سوزی از بین رفت. آهنگ “اسم من را نمی دانی”)

خانم کواکسوم به همراه مادربزرگش که در جامعه ریورتون هارلم زندگی می کرد به طور مرتب از پان پان دیدن می کرد. او قبل و بعد از مدرسه می رفت و آن را به عنوان یک پناهگاه امن در دوران کودکی خود توصیف می کرد – احساسی که می خواست با هارلم شیک دوباره خلق کند. پس از ترک نیویورک به مقصد کالج، او به محله بازگشت و آن خاطرات را به جریان انداخت و از آنها به عنوان الهام بخش طراحی رستوران استفاده کرد. او گفت: «همیشه دوست داشتم اینجا در هارلم برگردم.

قبل از جنبش حقوق مدنی در دهه‌های 1950 و 1960، پیشخوان‌های ناهار و غذاخوری‌ها از نظر نژادی جدا بودند و اغلب محل تنش نژادی و خشونت علیه سیاه‌پوستان آمریکایی، به‌ویژه در جنوب بودند. چهارپایه‌های پیشخوان یکپارچهسازی با سیستمعامل در هارلم شیک شبیه آن پیشخوان‌های ناهار است، جایی که فعالان سیاهپوست آمریکایی در اعتراض به تبعیض نژادی و بی‌عدالتی، جنبش تحصن را در گرینزبورو، NC آغاز کردند. این اعتراضات گسترش یافت و به سراسر جنوب، از جمله می سی سی پی – جایی که مادربزرگ خانم کواکسوم از آنجا می آید، رسید.

خانم کواکسوم گفت: “او به نیویورک آمد زیرا واقعاً گزینه های زیادی یا آزادی در می سی سی پی نداشت.” هارلم محل فعالیت و اعتراضات سازمان یافته بود. هر چیزی که بتوانیم برای زنده نگه داشتن تاریخ سیاهان کمک کنیم، مهم است.»

خانم پاسیک و خانم کواکسوم یک جفت بعید هستند. خانم پاسیچ اهل کرواسی است و در سال 2000 به نیویورک نقل مکان کرد. او یک کافی شاپ و رستوران در واشنگتن هایتس داشت. پس از طلاق، او شغلی می‌خواست که به او فرصت بیشتری با فرزندانش بدهد. وقتی او با خانم کواکسوم ملاقات کرد، آنها به خاطر عشق خود به هارلم پیوند خوردند.

تلاش آنها برای خدمت و اعتلای محله فراتر از غذا و خود فضا است. خانم پاسیک تخمین می زند که از 35 نفری که در هارلم کار می کنند، نزدیک به 80 درصد از کد پستی محلی هستند. مالکان به طور منظم با سازمان‌ها و مدارس محلی همکاری می‌کنند و میزبان مسابقه سالانه خانم (یا مستر) هارلم شیک هستند که برای شرکت‌کنندگان ترنس و سیسجندر آزاد است. به برنده 750 دلار داده می شود تا به یک غیرانتفاعی منتخب هارلم کمک کند. جشن دهمین سالگرد یک رویداد محله ای نیز با اجرای گروه های جاز محلی، از جمله مارشینگ کبرا، خواهد بود.

خانم پاسیچ گفت: “من بسیار مفتخرم که مکانی دارم که در آن همه – افراد از هر جنسیت، نژاد و گرایش – بتوانند دور هم جمع شوند و غذا بخورند، استراحت کنند، نگرانی ها را برطرف کنند و فقط از خودشان لذت ببرند.”

خانم کواکسوم با استناد به طرز فکر کمال‌گرا و فشارهای ناشی از اداره یک کسب‌وکار تحت رهبری اقلیت‌ها و زنان، گفت که تمایل او برای درست کردن همه چیز ممکن است گاهی اوقات احساس ضعف کند. اما سفر 10 ساله رستوران درس مهمی به او آموخت.

او می‌گوید: «اگر اشتباهی مرتکب شوید، همان‌طور که می‌روید آن را برطرف می‌کنید. با کسب و کاری مانند این، شما چاره ای ندارید جز اینکه فقط شروع کنید و ادامه دهید.

هارلم شیک، 100 West 124th Street, Manhattan, 212-222-8300; 119 Fifth Avenue, Brooklyn, 877-717-4253.

دنبال کردن آشپزی نیویورک تایمز در اینستاگرام، فیس بوک، یوتیوب، TikTok و پینترست. به‌روزرسانی‌های منظم آشپزی نیویورک تایمز را با پیشنهادات دستور پخت، نکات آشپزی و توصیه‌های خرید دریافت کنید.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما