در این اجلاس، مشاوران بایدن سرنخ هایی درباره استراتژی آمریکا در قبال چین ارائه می دهند.

در هر نشست دوجانبه، توجه به رویارویی دو رهبر در سراسر میز مذاکره متمرکز است. اما مشاورانی که در کنار رئیس جمهور بایدن هنگام دیدار با شی جین پینگ، رهبر چین در روز دوشنبه نشسته بودند، سیگنال روشنی در مورد اینکه او به چه کسی گوش می دهد ارسال کردند.

در طرف ایالات متحده، دو تن از اعضای کابینه حضور داشتند: آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه، و جانت یلن، وزیر خزانه داری. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی نیز همینطور بود، که معمار اصلی استراتژی بود که اخیراً منتشر شد و اعلام کرد که چین تنها کشوری است که قصد، توانایی و فناوری برای به چالش کشیدن ایالات متحده را در دراز مدت دارد – و بنابراین نگرانی شماره 1 امنیت ملی.

اما سایر شرکت کنندگان آمریکایی قابل توجه بودند. آر. نیکلاس برنز، سفیر آمریکا در چین و یکی از باتجربه‌ترین دیپلمات‌های ایالات متحده، از زمان ورودش به این کشور، کمی از رهبران ارشد چین را دیده است، بخشی به دلیل محدودیت‌های کووید و تا حدودی به این دلیل که پکن معتقد است سفیر این کشور در واشنگتن در فاصله بازو نگه داشته شده است.

کرت کمبل، نزدیکترین چیزی که کاخ سفید به یک تزار آسیا دارد – عنوان رسمی او هماهنگ کننده منطقه هند و اقیانوسیه در شورای امنیت ملی است – به دلیل اعلامیه اش که دوران تعامل ایالات متحده با چین “به پایان رسیده است” معروف است. پایان» و دوران جدیدی از رقابت دائمی جایگزین خواهد شد. او در ایجاد پیام برای رئیس جمهور در مورد ترسیم خطوط قرمز در رابطه نقش اساسی داشت.

طیف وسیعی از تیم چین شورای امنیت ملی نیز در میز مذاکره حضور داشتند، از جمله لورا روزنبرگر، دستیار قدیمی امنیت ملی هیلاری کلینتون و سپس آقای بایدن، که مدیر ارشد چین است، و یکی از دستیاران ارشد او، راش دوشی.

آقای دوشی به خاطر کتابش با عنوان “بازی طولانی”، مطالعه ای بر اسناد و خاطرات چینی فاش شده که استراتژی بزرگ چین برای پیشی گرفتن از ایالات متحده به عنوان قدرت اصلی جهان را توصیف می کند، شناخته می شود. این کتاب در میان محققان چینی، به‌ویژه آنهایی که برای ادامه تلاش‌های مشترک با پکن در 30 سال گذشته بحث می‌کنند، بحث و جدل ایجاد کرد.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما