دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که با ورود رهبران به مجمع عمومی، جهان در خطر بزرگی قرار دارد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

رئیس سازمان ملل متحد با هشدار به اینکه جهان در “خطر بزرگی” قرار دارد، گفت: رهبرانی که برای اولین بار در سه سال گذشته به صورت حضوری ملاقات می کنند، باید با درگیری ها و فجایع اقلیمی، افزایش فقر و نابرابری مقابله کنند – و به اختلافات بین قدرت های بزرگ که به وجود آمده اند رسیدگی کنند. بدتر از زمان حمله روسیه به اوکراین.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی‌ها و اظهارات منتهی به آغاز نشست رهبران در روز سه‌شنبه، وظیفه «بسیار عظیم» را نه تنها نجات کره زمین که «به معنای واقعی کلمه در آتش است»، بلکه مقابله با کووید-19 را ذکر کرد. 19 همه گیری. او همچنین به “عدم دسترسی به منابع مالی برای کشورهای در حال توسعه برای بهبودی – بحرانی که در یک نسل دیده نشده است” اشاره کرد که زمینه را برای آموزش، بهداشت و حقوق زنان از دست داده است.

گوترش سخنرانی «وضعیت جهان» خود را در روز سه‌شنبه در افتتاحیه گردهمایی جهانی سالانه سطح بالا ارائه خواهد کرد. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که این یک «کارت گزارش آگاهانه، اساسی و متمرکز بر راه حل» برای جهانی است که «شکاف های ژئوپلیتیکی همه ما را در معرض خطر قرار می دهد».

دوجاریک روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: “در اظهارات او هیچ پوشش شکری وجود نخواهد داشت، اما او دلایل امیدواری را بیان خواهد کرد.”


77هفتم نشست مجمع عمومی رهبران جهان زیر سایه اولین جنگ بزرگ اروپا پس از جنگ جهانی دوم – درگیری بین روسیه و اوکراین که یک بحران جهانی غذا را به راه انداخته و شکاف هایی را در بین قدرت های بزرگ ایجاد کرده است، به گونه ای که از زمان جنگ سرد دیده نشده است، تشکیل می شود.

با این حال، نزدیک به 150 رئیس دولت و دولت در فهرست آخرین سخنرانان قرار دارند. این نشانه آن است که علیرغم وضعیت پراکنده کره زمین، سازمان ملل متحد همچنان محل تجمع روسای جمهور، نخست وزیران، پادشاهان و وزرا است تا نه تنها نظرات خود را بیان کنند، بلکه برای گفتگو در مورد چالش های موجود در دستور کار جهانی به صورت خصوصی ملاقات کنند – و امیدواریم. کمی پیشرفت کند

در راس این دستور کار برای بسیاری: حمله 24 فوریه روسیه به اوکراین، که نه تنها حاکمیت همسایه کوچکتر خود را تهدید می کند، بلکه نگرانی از وقوع فاجعه هسته ای در بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا در جنوب شرقی این کشور را که اکنون تحت اشغال روسیه است، افزایش داده است.

رهبران بسیاری از کشورها در تلاش برای جلوگیری از یک جنگ گسترده تر و بازگرداندن صلح در اروپا هستند. با این حال، دیپلمات ها انتظار هیچ پیشرفتی در این هفته ندارند.

از دست دادن صادرات مهم غلات و کود از اوکراین و روسیه باعث ایجاد بحران غذایی به ویژه در کشورهای در حال توسعه و تورم و افزایش هزینه زندگی در بسیاری دیگر شده است. این موضوعات در دستور کار قرار دارند.

گوترش در نشستی که روز دوشنبه برای پیشبرد اهداف سازمان ملل برای سال 2030 برگزار شد – از جمله پایان دادن به فقر شدید، تضمین آموزش با کیفیت برای همه کودکان و دستیابی به برابری جنسیتی – گفت که خطرات مبرم بسیاری در جهان باعث می‌شود که «اولویت‌های توسعه بلندمدت خود را به یک طرف بگذاریم. ”

اما دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که برخی چیزها نمی تواند صبر کند – از جمله آموزش، مشاغل آبرومند، برابری کامل برای زنان و دختران، مراقبت های بهداشتی جامع و اقدام برای مقابله با بحران آب و هوا. او خواستار تامین مالی و سرمایه گذاری دولتی و خصوصی و مهمتر از همه صلح شد.

مرگ الیزابت دوم ملکه بریتانیا و مراسم تشییع جنازه وی در لندن در روز دوشنبه که بسیاری از رهبران جهان در آن شرکت کردند، دردسرهای لحظه آخری را برای نشست سطح بالا ایجاد کرد. دیپلمات‌ها و کارکنان سازمان ملل برای مقابله با تغییرات در برنامه‌های سفر، زمان‌بندی رویدادها و برنامه‌های لجستیکی پیچیده سخنرانی برای رهبران جهان تلاش کرده‌اند.

گردهمایی جهانی که به عنوان مناظره عمومی شناخته می شود، در سال 2020 به دلیل همه گیری همه گیر، کاملا مجازی و در سال 2021 ترکیبی بود. امسال، مجمع عمومی 193 عضوی تنها به سخنرانی های حضوری بازگشته است، به استثنای یک استثنا – رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر. زلنسکی.

بر اساس اعتراض روسیه و تعدادی از متحدانش، مجمع جمعه گذشته به رهبر اوکراین اجازه داد تا سخنرانی خود را از قبل ضبط کند، به دلیل دلایلی که خارج از کنترل اوست – “تهاجم خارجی مداوم” و خصومت های نظامی که او را ملزم به انجام “دفاع ملی و” خود می کند. وظایف امنیتی.»

طبق سنت، برزیل بیش از هفت دهه است که حرف اول را می زند، زیرا در جلسات اولیه مجمع عمومی، داوطلبانه شروع به کار کرد در حالی که هیچ کشور دیگری این کار را نکرد.

رئیس جمهور ایالات متحده که نماینده کشور میزبان برای سازمان ملل است، به طور سنتی دومین سخنران است. اما جو بایدن در مراسم خاکسپاری ملکه شرکت می کند و سخنرانی او به صبح چهارشنبه موکول شده است. انتظار می رود مکی سال، رئیس جمهور سنگال، جای بایدن را بگیرد.

(AP)

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق