توصیه جمهوریخواهان به بایدن از توافق با ایران صرف نظر کنید

در حالی که توافق هسته‌ای ایران هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، سناتورهای آمریکایی تلاش می‌کنند تا هر روز به «جو باید» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا را برجام منصرف کند.

به گزارش فارس به نقل از «فاکس‌نیوز»، روز گذشته (شنبه) گزارش‌هایی مبنی بر این که گزارش پلیس نیویورک حاکی فردی است که به «سلمان رشدی» حمله می‌کند، نویسنده مرتد موهن به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) او را منتشر کرد. زخمی کرد جوانی ۲۴ ساله به نام «هادی مطر» است که ساکن ایالت نیوجرسی است که اصالت وی لبنانی است.

با این حال سناتورهای آمریکایی بدون سند و مدرک با تلاش برای ارتباط دادن این موضوع به جمهوری اسلامی تلاش کردند از توافق برجام جلوگیری کنند.

«مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا در پیامی که در صفحه توییتری خود با موفقیت به ایران نوشته است: «ایران به هر آن که سلمان رشدی را ترور کند، می‌دهد. امروز (جمعه) او در آمریکا مورد اصابت چاقو قرار گرفت. چرا باید «توافقی» را با این تروریست‌ها در تهران مورد بحث قرار دهد».

از سناتورها و نمایندگان مجلسی که همان ابتدا به دنبال بردن برجام بودند نیز به روبیو پیوستند و از دولت خواستند تا از توافق با ایران صرفنظر کنند.

«تام کاتن» سناتور جمهوری‌خواه ایالت «آرکانزاس» در پیامی در صفحه توییتر: «رهبران ایران در دهه‌های گذشته است که خواستار قتل سلمان رشدی هستند. ما میدانیم آن‌ها تلاش می‌کنند این مقام‌های آمریکایی را نیز ترور کنند. باید فوراً با این رژیم تروریست پایان دهد».

در روزهای اخیر، مقام‌های آمریکایی ادعای بی‌اساسی را درباره قصد ایران برای مقام‌های آمریکایی مطرح کرده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی ایران همه این ادعاها را مطرح کرده‌اند.

بر اساس گزارش فاکس‌نیوز، کاخ سفید به درخواست این شبکه آمریکایی برای نظر درباره این خبر پاسخ نداده است. این خبر در حالی منتشر می‌شود که برخی از گزارش‌ها مدعی هستند که جمهوری اسلامی ایران حاضر به پذیرش پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق در صورت تحقق خواسته‌های ایران است که البته در مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هیچ اشاره‌ای به این مطلب انجام نشده است.

بر اساس این گزارش، پیش از این، این تهران خواستار تضمین ایالات متحده بود، برای اینکه هیچ رئیس جمهور آمریکا در آینده نتواند مانند «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شود.

در سال 2018 به صورت یکجانبه و علی‌رغم پایبندی ایران از برجام خارج شد و مجدداً تحریم‌ها علیه ایران را تحمیل کرد و سیاست «فشار پزشک» را علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفت به امید آن که ایران با توافق مورد پذیرش آمریکا قطع کند.

با این، این سیاست نه تنها باعث تسلیم ایران نشد، اما از یکسال پای، جمهوری اسلامی ایران شروع به کاهش در حالات هسته‌ای خود کرد. «جوون» رئیس‌جمهور آمریکا نیز علی‌رغم آن را که وعده بازگشت به برجام را داده است، اما در عمل سیاست‌های ترامپ را در پیش گرفته و اقدام ملموسی برای احیای برجام و تحریم‌های یکجانبه جمهوری اسلامی برنمی‌دارد.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما