توسعه انسانی در نود درصد کشورها عقب مانده است: گزارش سازمان ملل |

گزارش توسعه انسانی 2021/22 (HDR) – که تحت عنوان “زمان های نامشخص، زندگی های ناآرام: شکل دادن به آینده ما در جهان در حال تغییر” است – تصویری از جامعه جهانی را ترسیم می کند که از بحرانی به بحران دیگر در حال حرکت است و خطر رفتن به سمت محرومیت فزاینده را به تصویر می کشد. و بی عدالتی

در رأس فهرست رویدادهایی که باعث اختلال بزرگ جهانی شده‌اند، همه‌گیری کووید-19 و تهاجم روسیه به اوکراین هستند که در راس تغییرات اجتماعی و اقتصادی گسترده، تغییرات خطرناک سیاره‌ای و افزایش شدید قطبی‌سازی قرار گرفته‌اند.

گزارش توسعه انسانی 2021/2022 - تقریباً همه کشورها در سال اول همه‌گیری کووید-19 شاهد تغییراتی در توسعه انسانی بودند.

گزارش توسعه انسانی 2021/2022 – تقریباً همه کشورها در سال اول همه‌گیری کووید-19 شاهد تغییراتی در توسعه انسانی بودند.

1) اولین کاهش متوالی در سه دهه اخیر

برای اولین بار در 32 سالی که برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) آن را محاسبه می کند، شاخص توسعه انسانی که سلامت، آموزش و استاندارد زندگی یک کشور را اندازه گیری می کند، برای دو سال متوالی در سطح جهانی کاهش یافته است.

این نشان دهنده یک بحران عمیق برای بسیاری از مناطق است و آمریکای لاتین، دریای کارائیب، جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی به شدت آسیب دیده اند.

توسعه انسانی به سطح سال 2016 خود بازگشته است و بسیاری از پیشرفت ها به سمت اهداف توسعه پایدار را که دستور کار 2030 را تشکیل می دهد، طرح اولیه سازمان ملل برای آینده ای عادلانه تر برای مردم و کره زمین، معکوس کرده است.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد، گفت: «جهان در تلاش است تا به بحران های پشت سر هم پاسخ دهد. ما شاهد بحران‌های هزینه زندگی و انرژی بوده‌ایم که اگرچه تمرکز بر راه‌حل‌های سریع مانند یارانه دادن به سوخت‌های فسیلی وسوسه انگیز است. تاکتیک های امداد فوری تغییرات سیستمی بلندمدتی را که ما باید انجام دهیم به تعویق می اندازد“.

آقای اشتاینر در ادامه خواستار تجدید حس همبستگی جهانی برای مقابله با «چالش‌های به هم پیوسته و مشترک» شد، اما اذعان داشت که جامعه بین‌المللی در حال حاضر «در ایجاد این تغییرات فلج شده است».

این مطالعه به ناامنی و دوقطبی شدن دیدگاه‌ها اشاره می‌کند که مانع تلاش‌ها برای ایجاد همبستگی لازم برای مقابله با چالش‌های بزرگ جهانی می‌شود، با داده‌ها که نشان می‌دهد کسانی که ناامن‌تر هستند، به احتمال زیاد دیدگاه‌های افراطی دارند. این پدیده حتی قبل از همه گیری کووید-19 نیز مشاهده شده بود.

واکسن های ضد کووید-19 در زمان بی سابقه ای ساخته شدند

واکسن های ضد کووید-19 در زمان بی سابقه ای ساخته شدند

2) COVID-19 “پنجره ای به یک واقعیت جدید” است

اکنون در سومین سال خود، این بیماری همه گیر در گزارش به عنوان “پنجره ای به سوی واقعیت جدید” توصیف شده است، نه یک انحراف از تجارت به طور معمول.

توسعه واکسن‌های مؤثر به‌عنوان یک دستاورد بزرگ مورد ستایش قرار می‌گیرد که با نجات جان حدود 20 میلیون نفر و نمایش قدرت عظیم نوآوری با اراده سیاسی شناخته می‌شود.

در همان زمان، عرضه واکسن ها نابرابری های عظیم اقتصاد جهانی را آشکار کرد. دسترسی در بسیاری از کشورهای کم درآمد ناچیز بوده است و زنان و دختران بیشترین آسیب را متحمل شده اند و مسئولیت های خانه داری و مراقبت بیشتری را به دوش می کشند و با افزایش خشونت مواجه شده اند.

سیل در پاکستان نمونه ای از شوک های اقلیمی است که در سراسر جهان دیده می شود

سیل در پاکستان نمونه ای از شوک های اقلیمی است که در سراسر جهان دیده می شود

3) ما در یک “مجموعه عدم اطمینان” جدید زندگی می کنیم

امواج متوالی انواع جدید کووید-19 و هشدارهایی مبنی بر اینکه احتمال شیوع بیماری های همه گیر آینده به طور فزاینده ای افزایش می یابد، به ترکیب فضای عمومی عدم اطمینان کمک کرده است که در واکنش به سرعت سرگیجه آور تغییرات تکنولوژیکی، تأثیر آن بر محل کار و رشد پیوسته در حال رشد بود. ترس از بحران آب و هوا

نویسندگان این مطالعه هشدار می‌دهند که تحولات جهانی این همه‌گیری در مقایسه با آنچه که جهان در صورت سقوط تنوع زیستی تجربه می‌کند، چیزی نیست و جوامع خود را مجبور به حل چالش رشد مواد غذایی در مقیاس بدون گرده‌افشان حشرات می‌دانند. در این گزارش آمده است: «برای اولین بار در تاریخ بشریت، انسان زا [man-made] تهدیدهای وجودی بزرگتر از تهدیدات ناشی از مخاطرات طبیعی هستند.

سه لایه از “مجموعه عدم قطعیت” امروزی شناسایی شده است: تغییرات خطرناک سیاره ای، گذار به روش های جدید سازماندهی جوامع صنعتی، و تشدید قطب بندی سیاسی و اجتماعی.

این گزارش می‌گوید: «تنها این نیست که طوفان‌ها از طریق تأثیرات انسانی بر محیط‌زیست بزرگ‌تر و کشنده‌تر می‌شوند». همچنین گویی از طریق انتخاب های اجتماعی ما، مسیرهای مخرب آنها به سمت آسیب پذیرترین افراد در میان ما هدایت می شود.

هوش مصنوعی کاربردهای مثبت زیادی دارد.

هوش مصنوعی کاربردهای مثبت زیادی دارد.

4) در عدم قطعیت فرصت وجود دارد

در حالی که تغییر اجتناب ناپذیر است، روش هایی که در آن واکنش نشان می دهیم اینطور نیست. اگرچه ترس های موجه زیادی در مورد استفاده روزافزون از هوش مصنوعی وجود دارد، اما مزایای قابل اثبات زیادی برای این فناوری وجود دارد که از جمله موارد دیگر، کمک به مدل سازی اثرات تغییرات آب و هوا، بهبود یادگیری فردی و کمک به توسعه است. از داروها

یکی از دستاوردهای دنیای پسا کووید، ایجاد فناوری جدید واکسن mRNA است که نوید موفقیت در روش درمان سایر بیماری ها را می دهد.

این بیماری همه گیر مرخصی استعلاجی با حقوق، فاصله اجتماعی داوطلبانه و خود انزوا را نیز عادی کرده است که همه برای پاسخ ما به همه گیری های آینده مهم هستند.

لامپ های خورشیدی راهی تمیز و مقرون به صرفه برای رساندن روشنایی به کسانی است که به برق دسترسی ندارند

لامپ های خورشیدی راهی تمیز و مقرون به صرفه برای رساندن روشنایی به کسانی است که به برق دسترسی ندارند

5) می توانیم یک مسیر جدید ترسیم کنیم

سه سال گذشته می‌تواند برای نشان دادن توانایی‌های ما، زمانی که از روش‌های مرسوم انجام کارها فراتر می‌رویم، کمک کند و ما را هدایت کند تا نهادهای خود را به گونه‌ای متحول کنیم که مناسب‌تر با دنیای امروز باشند.

به گفته آقای اشتاینر، تجزیه و تحلیل موجود در گزارش می تواند به ترسیم مسیر جدیدی از عدم قطعیت فعلی جهانی کمک کند.

مدیر توسعه گفت: «ما یک پنجره باریک برای راه‌اندازی مجدد سیستم‌هایمان و تضمین آینده‌ای مبتنی بر اقدام قاطع اقلیمی و فرصت‌های جدید برای همه داریم».

این مسیر جدید شامل اجرای سیاست‌هایی است که بر سرمایه‌گذاری تمرکز دارند، از انرژی‌های تجدیدپذیر تا آمادگی برای همه‌گیری. بیمه، از جمله حمایت اجتماعی، برای آماده سازی جوامع ما برای فراز و نشیب های دنیای نامطمئن. و نوآوری که به کشورها کمک می کند تا به چالش های بعدی بهتر پاسخ دهند.

پدرو کونسیسائو از UNDP، نویسنده اصلی این گزارش می گوید: «برای غلبه بر عدم اطمینان، باید توسعه انسانی را دوچندان کنیم و به بهبود ثروت یا سلامت مردم نگاه کنیم. اینها همچنان مهم هستند. اما ما همچنین باید از سیاره زمین محافظت کنیم و ابزارهای لازم را برای مردم فراهم کنیم تا احساس امنیت بیشتری کنند، کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورند و به آینده امیدوار باشند.»

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما