ترکیه: توافق صادرات غلات اوکراین یکی از بزرگترین دستاوردهای اخیر سازمان ملل است |

سخنرانی گسترده او موضوعاتی مانند حمایت بشردوستانه ترکیه از سایر کشورها در طول همه گیری کووید-19 و تلاش های دیپلماتیک در اوکراین و همچنین نیاز به اقدام جمعی بیشتر برای رسیدگی به چالش های جهانی از جمله اثرات موج دار جنگ را پوشش داد.

این بیماری همه گیر باعث بروز مشکلاتی در زنجیره تامین شد که تاثیر زیادی بر اقتصاد جهانی داشت. حمله روسیه به اوکراین بر این مشکلات افزوده است و باعث افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت در سراسر جهان شده است که تلاش‌ها برای پایان دادن به گرسنگی و فقر را به خطر می‌اندازد.

درخواست همبستگی

آقای اردوغان خواستار همکاری و همبستگی بین المللی شد. او که از طریق مترجم صحبت می‌کرد، گفت: «در برابر چالش‌هایی که سرنوشت مشترک ما را مشخص می‌کند، باید با هم حرکت کنیم.

وی در مورد جنگ در اوکراین خاطرنشان کرد که درگیری اکنون از آستانه هفت ماهه عبور کرده است.

وی تصریح کرد: ما فکر می کنیم که جنگ هرگز پیروز نخواهد شد و روند صلح عادلانه بازنده ای نخواهد داشت.

“یک توافق مهم”

رئیس جمهور ترکیه گفت که ابتکار صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه نتیجه تلاش های دیپلماتیک همراه با دبیرکل سازمان ملل است.

قرارداد ابتکار غلات دریای سیاه در ماه جولای در استانبول امضا شد.

آقای اردوغان گفت: “این یک توافق مهم است که به طور مشترک با سازمان ملل متحد انجام شد و این یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان ملل در دهه های اخیر است.”

و من فکر می کنم که جامعه بین المللی در نتیجه کنوانسیون استانبول اعتماد خود را به سازمان ملل احیا کرد، زیرا کنوانسیون استانبول یک بار دیگر ثابت می کند که مذاکرات می تواند نتایجی به همراه داشته باشد، به ویژه در موضوعاتی که برای همه طرف های درگیر حیاتی است.

وی افزود: «رویکرد مشابهی از سوی ما در مورد نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhya که امنیت کل جهان را تهدید می‌کند، در نظر گرفته‌ایم».

از ابتکارات ترکیه حمایت کنید

با تشدید مناقشه، آقای اردوغان گفت که ترکیه تلاش‌های زیادی را برای تضمین نهایی شدن جنگ با حفاظت از تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین یک‌بار برای همیشه انجام می‌دهد.

وی از جامعه جهانی خواست تا از ابتکارات صلح آمیز کشورش در این راستا حمایت کنند.

ما به راه حلی شرافتمندانه برای خروج از این بحران نیاز داریم. و این تنها از طریق راه حل دیپلماتیک منطقی، عادلانه و قابل اجرا امکان پذیر است.»

آقای اردوغان نزدیک به نیم ساعت صحبت کرد و به جنبه های دیگر سیاست خارجی ترکیه پرداخت که موضوع آن «میانجیگری برای صلح» است.

وی بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز و دائمی مناقشه سوریه تاکید کرد و هشدار داد که این جنگ هم کشور و هم منطقه را تهدید می کند.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما