بیش از 120 نفر در ازدحام ورزشگاه فوتبال اندونزی جان خود را از دست دادند

مقامات روز یکشنبه گفتند که در یکی از بدترین فجایع استادیوم جهان، پس از استفاده پلیس از گاز اشک آور برای سرکوب تهاجم به زمین، ازدحام جمعیت در یک استادیوم فوتبال در اندونزی 125 کشته و بیش از 320 زخمی برجای گذاشت.

نیکو افینتا، رئیس پلیس منطقه به خبرنگاران گفت که افسران در تلاش برای متفرق کردن هواداران آشفته تیم میزبان که پس از سوت پایان بازی شنبه شب پس از سوت پایان در مالانگ، جاوه شرقی به زمین حمله کرده بودند، گاز اشک آور پرتاب کردند.

نیکو گفت: “آنارشیک شده بود. آنها شروع به حمله به افسران کردند، آنها به ماشین ها آسیب رساندند.” و افزود که له شدن زمانی رخ داد که هواداران به سمت دروازه خروج فرار کردند.

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در مقررات ایمنی خود تصریح کرده است که هیچ سلاح گرم یا “گاز کنترل جمعیت” نباید توسط مهمانداران یا پلیس حمل شود یا استفاده شود.

پلیس جاوه شرقی به درخواست اظهارنظر در مورد اینکه آیا از مقررات منع استفاده از گاز در استادیوم ها اطلاع دارد یا خیر، پاسخ نداد.

محمد ریان دویکاهیونو، 22 ساله، در حالی که در بیمارستان محلی کانجوروهان از دست شکسته پرستاری می کرد، در حالی که گریه می کرد، گفت: «بسیاری از دوستان ما به خاطر افسرانی که ما را از انسانیت خارج کردند، جان خود را از دست دادند. زندگی‌های بسیاری تلف شده است».

به نظر می رسد فاجعه استادیوم بدترین فاجعه جهان در دهه های اخیر بوده است. ویانتو ویجویو، رئیس آژانس بهداشتی مالانگ، تعداد نهایی کشته شدگان را 125 نفر و مجروحان را 323 نفر اعلام کرد.

فیلم‌های ویدئویی از کانال‌های خبری محلی نشان می‌دهد که هواداران پس از شکست 3-2 مقابل پرسبایا سورابایا در حوالی ساعت 10 شب (1500 به وقت گرینویچ) و پس از آن درگیری‌ها و به نظر می‌رسد که ابرهای گاز اشک‌آور و هواداران بی‌هوش از زمین بیرون می‌روند، وارد زمین می‌شوند. محل برگزاری

بوبی پرابوو، رئیس بیمارستان، گفت که بسیاری از قربانیان در بیمارستان مجاور کانجوروهان از تروما، تنگی نفس و کمبود اکسیژن به دلیل تعداد زیادی از مردم در محل حادثه متاثر از گاز رنج بردند.

بوبی به مترو تی وی گفت که برخی از قربانیان دچار جراحات مغزی شده اند و قربانیان شامل یک کودک 5 ساله است.

رئیس جمهور جوکو ویدودو گفت که مقامات باید امنیت در مسابقات را به طور کامل ارزیابی کنند و افزود که امیدوار است این آخرین تراژدی فوتبال در کشور باشد.

جوکووی، همانطور که رئیس جمهور شناخته می شود، به اتحادیه فوتبال اندونزی، PSSI، دستور داد تا تمام بازی های لیگ برتر BRI Liga 1 را تا تکمیل تحقیقات به حالت تعلیق درآورد.

در داخل استادیوم در شب، یک صندلی سوخته هنوز بدون مراقبت خوابیده بود در حالی که دمپایی ها و کفش ها به طور تصادفی پخش شده بودند. یک ماشین پلیس آسیب دیده نیز در یک پاکسازی به بیرون کشیده شد.

در مراسم تشییع جنازه دو برادر 14 و 15 ساله در ملنگ که برای اولین بار در یک مسابقه فوتبال شرکت کرده بودند، اِدا وهیونی از بستگان آنها گفت: “من و خانواده ام فکر نمی کردیم اینطور شود.” که آنها “ساکت و مطیع” بودند.

“وضعیت شوک”

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در بیانیه‌ای به رویترز گفت که دنیای فوتبال به دنبال حوادث غم‌انگیزی که در اندونزی رخ داده است در شوک به سر می‌برد و این رویداد یک روز تاریک برای همه درگیران بود.

یونس نوسی، دبیر کل PSSI به خبرنگاران گفت که فیفا از PSSI درخواست گزارشی در مورد این حادثه کرده است که تیمی را برای تحقیق به مالنگ فرستاده است.

کمیسیون حقوق بشر اندونزی همچنین قصد دارد در زمینه امنیتی از جمله استفاده از گاز اشک آور تحقیق کند.

روز یکشنبه عزاداران در بیرون دروازه ورزشگاه تجمع کردند تا برای قربانیان گل بگذارند. بعد از آن شب، مردم در مراسم بیداری در مجسمه شیر، نماد باشگاه محلی، شمع سوزانیدند.

صدها نفر نیز یکشنبه شب در مراسم شمع روشن در جاکارتا پایتخت شرکت کردند و پلاکاردهایی را حمل کردند که روی آن نوشته شده بود “فوتبال اندونزی در سوگ” و “توحش پلیس را متوقف کنید”.

عفو بین‌الملل اندونزی این اقدامات امنیتی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: “استفاده از نیروی بیش از حد توسط دولت … برای مهار یا کنترل چنین جمعیتی به هیچ وجه قابل توجیه نیست”.

محفود MD، وزیر ارشد امنیت کشور در پستی اینستاگرامی گفت که ورزشگاه بیش از ظرفیت خود پر شده است. او گفت که حدود 42000 بلیت برای ورزشگاهی که برای 38000 نفر طراحی شده بود صادر شده بود.

مشکل در مسابقات

خوفیفه ایندار پاراوانسا، فرماندار جاوه شرقی به خبرنگاران گفت که کمک های مالی به مجروحان و خانواده های قربانیان داده خواهد شد.

پیش از این در مسابقات اندونزی مشکلاتی رخ داده است، با رقابت شدید بین باشگاه ها که گاهی اوقات منجر به خشونت در بین هواداران می شود.

ازدحام جمعیت ورزشگاه ها را پر می کند، اما صحنه فوتبال در اندونزی، کشوری با جمعیت 275 میلیون نفری، توسط هولیگانیسم، پلیس سختگیرانه و سوء مدیریت آسیب دیده است.

زین الدین امالی، وزیر ورزش اندونزی به KompasTV گفت که این وزارتخانه ایمنی در مسابقات فوتبال را مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد داد، از جمله در نظر گرفتن اجازه ندادن تماشاگران به استادیوم ها.

بلایای دوره ای استادیوم هواداران را در سراسر جهان وحشت زده کرده است. در سال 1964، زمانی که پرو میزبان آرژانتین در استادیوم ناسیونال بود، 328 نفر در یک لهو و جرح کشته شدند.

در یک فاجعه در بریتانیا در سال 1989، 96 هوادار لیورپول در اثر فروریختن محوطه ای پر ازدحام و حصارکشی شده در استادیوم هیلزبورو در شفیلد، جان خود را از دست دادند.

اندونزی قرار است میزبان جام جهانی فوتبال زیر 20 سال در ماه مه و ژوئن سال آینده باشد. آنها همچنین یکی از سه کشوری هستند که پس از خروج چین به عنوان میزبان، برای برگزاری جام ملت های آسیا در سال آینده، معادل یورو در این قاره، شرکت می کنند.

شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، در بیانیه‌ای با ابراز تسلیت برای قربانیان، خانواده‌ها و دوستان آن‌ها گفت: «از شنیدن چنین اخبار غم‌انگیزی از اندونزی فوتبال دوست بسیار متاثر و متأسف شدم. .

(رویترز)

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما