برنامه جدید اپل با هدف دسترسی بیشتر به موسیقی کلاسیک است

در دوران استریم، طرفداران موسیقی کلاسیک دلیلی برای غر زدن داشتند.

برای شنوندگان کهنه کار پیدا کردن آنچه می خواهند در پلتفرم هایی مانند Spotify، Tidal، Amazon و YouTube که برای طرفداران موسیقی پاپ بهینه سازی شده اند که جدیدترین های تیلور سویفت یا بیانسه را جستجو می کنند، دشوار است. و برای تازه واردان کنجکاو، فراتر رفتن از حلقه های الگوریتمی «کانن در ماژور» پاچلبل و «روندو آلا تورکا» موتزارت دشوار است.

اپل هفته گذشته یک اپلیکیشن مستقل برای رفع این مشکلات منتشر کرد. این اپلیکیشن که با نام Apple Music Classical شناخته می‌شود، دارای یک موتور جستجوی پیشرفته، یک رابط کاربری شیک و مجموعه‌ای از ویژگی‌های با هدف دسترسی بیشتر به موسیقی کلاسیک است، از جمله راهنماهای مبتدیان برای دوره‌های مختلف موسیقی و تفسیر هنرمندان خیمه شب بازی مانند هیلاری هان و ویولونیست. نوازنده ویولن سل یو یو ما.

اپل امیدوار است که این برنامه که از سال 2021، زمانی که شرکت Primephonic، استارت آپ استریم کلاسیک در آمستردام را خریداری کرد، در حال توسعه است، طرفداران سرسخت کلاسیک و شنوندگان جدید را به طور یکسان جذب کند. اما هنوز مشخص نیست که این اپلیکیشن در بازار شلوغ استریم، که در آن اپل با غول‌هایی مانند Spotify و همچنین سرویس‌های کلاسیک اختصاصی مانند Idagio رقابت می‌کند، چقدر جذاب است.

اولیور شوسر، معاون اپل در مصاحبه‌ای گفت: «این تازه آغاز است» و افزود که اپل به بهبود و ساخت پایگاه داده برنامه ادامه خواهد داد. ما واقعاً در این مورد جدی هستیم.»

چند روزی را صرف آزمایش Apple Music Classical کردم، جستجو، لیست‌های پخش و راهنماهای موسیقی کلاسیک را امتحان کردم. (این برنامه در حال حاضر فقط بر روی آیفون در دسترس است، اگرچه نسخه اندروید آن در دست ساخت است؛ در حال حاضر نسخه دسکتاپ وجود ندارد.) این برداشت های من است.

برای موسیقی پاپ، فهرستی از هنرمند، آهنگ و آلبوم به طور کلی کافی است. اما در کلاسیک، تفاوت های ظریف بیشتری در فراداده وجود دارد: آهنگساز، اثر، تکنواز، گروه، ساز، رهبر ارکستر، حرکت و نام مستعار (مانند کنسرتو «امپراتور» بتهوون یا سمفونی «رستاخیز» مالر).

به گفته این شرکت، اپل 50 میلیون نقطه داده از این قبیل را در برنامه جمع آوری کرده است – شامل حدود 20000 آهنگساز، 117000 اثر، 350000 حرکت و پنج میلیون آهنگ – و عملکرد جستجوی آن به طور کلی نسبت به رقبای خود بصری تر است.

در بسیاری از پلتفرم‌های استریم، من برای پیدا کردن ضبط‌های راخمانینوف از آهنگ‌هایش به سختی تلاش کرده‌ام. برای مثال، جستجوی نام او در اسپاتیفای، نمایشی بی‌نظم از محبوب‌ترین آثار او، مانند «راپسودی با موضوع پاگانینی» را نشان می‌دهد که توسط طیف وسیعی از هنرمندان اجرا شده است.

اما در Apple Music Classical، یافتن سریع صداهای ضبط شده او آسان تر است، زیرا این برنامه می تواند بین Rachmaninoff آهنگساز و Rachmaninoff پیانیست یا رهبر ارکستر تمایز قائل شود. عملکرد جستجو کامل نیست. یک آهنگ راخمانینوف از پیانیست چینی نیو نیو نیز در ترکیب ضبط شده توسط راخمانینوف ظاهر می شود. اما این اپلیکیشن یافتن قطعات خاص موسیقی را بسیار ساده تر می کند.

Apple Music Classical یک رابط تمیز و جذاب دارد که شبیه برنامه اصلی Apple Music است. اما همچنان با مشکلی دست و پنجه نرم می‌کند که مدت‌هاست جریان کلاسیک را آزار می‌دهد: حجم عظیم کاتالوگ.

برای مثال، جستجوی «آیدا» وردی، 1330 مورد ضبط شده را به نمایش می‌گذارد. اپل تلاش کرده است تا پیمایش در فهرست گسترده ای مانند آن را آسان تر کند. برای مثال، صفحه‌ای برای «آیدا»، شرح مختصری از اپرا، ضبط «انتخاب سردبیر» (آنتونیو پاپانو و ارکستر دل‌آکادمی ملی سانتا سیسیلیا) و پنج نسخه از پربازدیدترین نسخه‌ها دارد.

اما هنوز هم می تواند احساس طاقت فرسا کند. این به شما کمک می کند دقیقاً بدانید به دنبال چه هستید: فهرست را می توان جستجو، پیمایش یا بر اساس محبوبیت، نام، تاریخ انتشار یا مدت زمان مرتب کرد. اگر به ضبط‌های «آیدا» با حضور لئونتین پرایس در نقش اصلی علاقه دارید، می‌توانید «لئونتاین» را تایپ کنید و اجراهای او را زیر دست اریش لینزدورف، گئورگ سولتی، توماس شیپرز و دیگران بیابید.

پیمایش اپرا در پلتفرم‌های استریم به دلیل لیست طولانی اعضای بازیگران می‌تواند دشوار باشد. در حالی که اپل به طور جامع خوانندگان را در هر آهنگ فهرست می‌کند، تشخیص سریع ستاره‌ها هنگام مطالعه آلبوم‌ها دشوار است. این را می‌توان از طریق توصیف‌های یکپارچه‌تر آلبوم، یا گزینه‌ای برای بزرگ‌کردن جلد آلبوم برای خواناتر کردن کلمات برطرف کرد. و در حالی که اپل توانایی جستجو بر اساس اشعار برای آهنگ های پاپ را معرفی کرده است، هنوز چنین ویژگی در کلاسیک وجود ندارد.

اپل وسعت رپرتوار کلاسیک را از طریق لیست‌های پخش مبتکرانه قابل کنترل‌تر می‌سازد، که به ظاهر مجدد ضبط‌های مشهور کمک می‌کند. این لیست های پخش ژانرهای مختلفی از جمله اپرا، موسیقی رنسانس، آهنگ هنری و مینیمالیسم را پوشش می دهند. همچنین فهرست هایی برای آهنگسازان، از جمله مظنونان معمولی – باخ، موتزارت، بتهوون – و همچنین هنرمندان معاصری مانند کایجا سااریاهو و استیو رایش وجود دارد. «جواهرات پنهان» آلبوم‌های نادیده گرفته شده را برجسته می‌کند (مثلاً «موج شکستن»، مجموعه‌ای از موسیقی فلوت توسط زنان سوئدی، یا «تسلیت: گنج‌های فراموش شده روح اوکراینی»). “آهنگسازان کشف نشده” آثار کمتر شناخته شده ای از آهنگسازان برجسته، مانند آهنگ های اسکاتلندی بتهوون را به نمایش می گذارد.

اپل امیدوار است که این برنامه به جذب شنوندگان جدید به موسیقی کلاسیک کمک کند و بسیاری از ویژگی‌ها با هدف از بین بردن تصویر نخبه‌گرایانه آن هستند.

در صفحه اصلی، برنامه یک مقدمه نه قسمتی به نام «داستان کلاسیک» ارائه می‌کند که به عنوان راهنمای «دنیای عجیب و شگفت‌انگیز موسیقی کلاسیک» توصیف می‌شود. این مجموعه شنوندگان را از باروک به قرن بیست و یکم می برد، با هجوم های دورتر به موسیقی قرون وسطایی و رنسانس.

مجموعه‌ای به نام «Track by Track» حاوی نظرات هنرمندان مشهوری از جمله Hahn و Ma است. Abel Selaocoe، نوازنده ویولن سل، با معرفی آلبومی از قطعات باخ و ترانه های محلی آفریقای جنوبی و تانزانیا، توضیح می دهد که چگونه موسیقی سرود از انگلستان و هلند با فرهنگ آفریقا مخلوط می شود. ویکینگور اولافسون، پیانیست، هنگام نواختن سونات پیانوی شماره 16 موتزارت، در مورد احساس برهنه بودن روی صحنه صحبت می کند، “قطعه ای که همه ما به عنوان پیانیست باید با آن روبرو شویم.”

به نظر می رسد بخشی از ماموریت اپل کمک به ارتقای هنرمندان نادیده گرفته شده، به ویژه زنان و رنگین پوستان باشد. برای مثال، برگه ای از آهنگسازان با بتهوون، باخ و موتزارت شروع می شود، اما سپس به کلارا شومان، کارولین شاو و ارولین والن و همچنین ویلیام گرانت استیل گسترش می یابد.

پیانیست آلیس سارا اوت و رهبر ارکستر کارینا کانلاکیس در ضبط انحصاری کنسرتو پیانوی شماره 1 بتهوون با فیلارمونیک رادیو هلند حضور دارند.

هنگام استفاده از برنامه در یک صبح اخیر، با موسیقی هیلدگارد فون بینگن، راهبه بندیکتین قرن دوازدهم و آهنگساز سرودهای گریگوری مواجه شدم. به زودی متوجه شدم که هیلدگارد چیزی شبیه به یک ستاره در برنامه است، جایی که او به عنوان یک دانشمند، عارف، نویسنده و فیلسوف توصیف می شود و در کنار چایکوفسکی در فهرست آهنگسازان می نشیند. (به بسیاری از آهنگسازان بزرگ به عنوان بخشی از تلاش‌های اپل برای واقعی‌تر کردن آن‌ها، پرتره‌های دیجیتالی پیشرفته‌تر داده شده است؛ هیلدگارد در عادت، با نگاهی نافذ نشان داده می‌شود.)

موسیقی هیلدگارد می تواند به راحتی در هرج و مرج جریان گم شود. اما در دنیای اپل، زندگی تازه ای پیدا می کند.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق