بدون دانستن این نکات به جام جهانی نورید!

در فاصله ۷۱ روز قبل تا شروع جام جهانی ۲۰۲۲ در کشور قطر بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال برای حضور در این کشور و تماشای مسابقاتی از برنامه‌ریزی کرده‌اند. بسیاری از هواداران فوتبال در ایران نیز با خرید تورهای جام جهانی و برنامه ریزی برای سفرهای لحظه ای آخرین قصد دارند به دوحه سفر کنند و حداقل بازی های تیم ملی ایران در مقابل انگلیس، آمریکا و ولز را به تماشای بنشینند.

بدون لذت حضور در جام جهانی موضوعی است که هر‌مند به فوتبالی دوست دارد آن را تجربه کند. در ایران هم این شوق و شور وجود دارد و طبیعتا با توجه به نزدیکی ایران و قطر زیادی از کشور ما برای تماشای جام جهانی به دوحه می‌روند.

سفر به قطر، اما مشقت‌های زیادی دارند که می‌توانند برای توریست‌ها شرایط سختی را رقم بزنند. قوانین خاص داخلی در این کشور می‌تواند این جام جهانی را با سایر تورنمنت‌های گذشته برای توریست‌ها حل کند.

هزینه های سرسام آور اقامت چندروزه

بدون دردناکترین موضوع برای سفر به کشور هزینه های بسیار بالا در این کشور است. در دوحه شما راه را به پول خرج کنید و این مسئله را برای بسیاری از مردم در تمام دنیا غیرقابل کنترل به نظر می‌رسد. درباره قیمت سرسام‌آورهای جام جهانی از ایران بارها و بارها شنیده‌اید، اما بد نیست از هزینه‌های جانبی و داخلی در دوحه هم بدانید.

به عنوان مثال در کشور قطر یک بطری آب معدنی حدود یک دلار هزینه دارد. اگر یک وعده غذایی را در یک رستوران متوسط ​​اسپری کنید، حدود 200 دلار برای هر نفر از پولهایتان را بدهید. این هزینه‌ها باعث می‌شود تا تعداد زیادی از افراد به فوتبال قید حضور در جام جهانی را بزنند، اما آن‌هایی که قطر را برای سفر در پاییز انتخاب کرده‌اند، باید موضوعات را بدانند.

در روزهای باقیمانده عربی یاد بگیرید!

زبان مردم قطر عربی است. تعداد زیادی از جوانان کشور قطر چند سالی است که برای برقراری ارتباط با توریست ها به انگلیسی پرداخته اند، اما شما در بسیاری از افراد را می بینید که سن و سالی از آن ها گذشته و فقط عربی بلد هستند. پس اگر می‌خواهید با مردم راحت باشید، باید عربی و کمترین واژه‌ها و کلمات کلیدی را یاد بگیرید. در دوحه چند نفر هم فارسی بلد هستند، اما تعداد آن‌ها زیاد نیست.

به فکر جایگزین واتس‌اپ باشید

اپلیکیشن واتساپ در ایران یک راه ارتباطی مناسب می‌شود؛ بسیاری از مردم از این راه برای زدن تلفن یا پیام رساندن استفاده می کنند. در قطر، اما بخش تماس این اپلیکیشن با مشکلات زیادی است و دلیل آن هم بومی سازی است که دولت قطر برای مردم در بحث ارتباطات در نظر گرفته شده است.

از این رو از قطر نمی‌توانید با واتس‌اپ ارتباط تصویری و صوتی مناسب کنید و قبل از سفر یک اپلیکیشن پیام رسان مناسب را پیدا کنید وروی گوشی تلفن خود را انتخاب کنید.

کتابهای مذهبی به دوحه نبرید

اکثر مردم جام جهانی می‌توانند از طریق خرید بلیط قطر و با هواپیما به قطر سفر کنند، اما بد نیست بدانید که ورود برخی از وسایل به قطر ممنوع است و در فرودگاه دوحه آن وسایل از شما گرفته می‌شود! از جمله این موارد می‌توان به انواع نوشیدنی‌های غیر اسلامی، مواد مخدر و کتاب‌های مذهبی اشاره کرد. جالب است بدانید که همراه داشتن کتاب‌های مذهبی و یا تخطی از قوانین عدم ورود کالاهای ممنوعه به این کشور می‌تواند به اعمال جرایم مالی هنگفت و در برخی موارد از سوی اداره پلیس آن کشور شود.

انداختن باغ و آب دهان در خیابان ۲۰۰ میلیون جریمه دارد!

یکی از قوانینی که در سرتاسر شهرهای کشور قطر به طرز سرسختانه‌ای اجرا می‌شود مربوط به رعایت اصول بهداشتی در مراکز و معابر عمومی است. در این کشور عدم رعایت نظافت در خیابان‌ها تخلف از قانون تلقی می‌شود و متخلف به تشخیص رسمی می‌شود. شود بنابراین به همه گردشگران توصیه می‌کنیم در هنگام تردد و گشت و گذار در فضای شهری این کشور از انداختن در پارک یا خیابان، پرتاب کردن دهان بر روی زمین و اعمال مشابه آن به شدت خودداری کنند.

در قطر حمل و نقل چگونه است؟

سیستم حمل و نقل در کشور قطر با توجه به فاصله کوتاه میان مبدا تا مقصدهای مختلف، بسیار قدرتمند و مدرن است. در این کشور شما همه نوع وسایل ارتباطی وجود دارد که بهترین کیفیت را ارائه می‌دهد، اما این موضوع هم با توجه به شرایط سخت را برای حاضران در جام جهانی رقم خواهد زد. در قطر نیز تاکسی‌های شهری با کرایه‌های نسبتا ارزان هستند تا گردشگران و ساکنان را در مکان‌های مختلف جا کنند. به خاطر داشته باشید که در گذشته ماشین‌های رنگی که به عنوان تاکسی در خطوط شهری فعالیت می‌کردند نارنجی بود، اما این ماشین‌ها به رنگ فیروزه‌ای هستند. کرایه تاکسی‌ها نیز دو بخش مربوط به ورود به تاکسی است که بسیار ارزان است و بخش اصلی کرایه مربوط به مسافتی است که طی می‌شود که این مسافت از طریق دستگاه‌های تاکسی متر توسط ماشین حساب می‌شود.

هزینه ورودی تاکسی‌ها در قطر حدود نیم یورو است و هر کیلومتر طی می‌شود، نیم یورو می‌شود. به عبارتی یک مسابقه ۲۰ کیلومتری حدودا ۱۰ یورو (با نرخ ارز حدود ۳۰۰ هزار تومان) آب می‌خورد.

روش دیگر حمل و نقل در قطر تاکسی اینترنتی اوبر است. شاید بهترین روش هم برای جابه جایی در ایام جام جهانی همین باشد، چراکه نسبت به تاکسی‌های درون شهری شان ارزان‌تر است. برای استفاده از “اوبر” فقط یک اپلیکیشن آن را نصب کنید و مانند اسنپ و تپسی از خدمات این شرکت استفاده کنید.

برای هزینه ای که بیشتر می توان انجام داد تاکسی لیموزین در قطر فراوان است. همچنین برای هواداران فوتبال که توان مالی زیادی ندارند، قطری‌ها اتوبوس و مترو را پیشنهاد می‌کنند. اتوبوس کرایه و مترو نسبت به تاکسی در دوحه بسیار ارزان‌تر است و 11 درصد هزینه آن را شامل می‌شود، اما از نظر زمانی و مکان‌های متنوعی که دارد، ممکن است از آنها سردرگمی کند.

البته با توجه به مسافت‌های کوتاه در کل کشور قطر و موقعیت جغرافیایی این کشور رفت و آمد در این کشور بسیار مشکل نیست. این موضوع نسبت به ایران بیشتر است، اما در کل توریست‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه‌های خیلی راحت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن جابه‌جا شوند.

حجاب را عزیز کنید، حتی شما دوست دارید

به عنوان یک گردشگر تازه وارد سفر به کشور می شود که قطر مد نظر قرار داده است که قطر کشور اسلامی است و این نکات مهم اسلامی در اولین منطقه خلیج فارس است، قوانین خاص و سرسختانه ای در خصوص حجاب و پوشش مناسب در اماکن عمومی دارد. .

قوانینی که اسلامی بر رعایت شئونات است هم در خصوص بانوان و هم در ارتباط با آقایان الزامی است. با توجه به نوع پوشش رسمی که در کشورمان وجود دارد، مسلما گردشگران ایرانی از قبل با این قوانین آشنا هستند و به راحتی از آن پیروی می‌کنند.

اما ممکن است برای جام جهانی کمی سخت‌گیری‌ها در خصوص حجاب اسلامی برای گردشگران غیر مسلمان کمتر شود، اما با توجه به اطلاعیه‌های صادر شده از سوی دولت قطر مشخص است که در جام جهانی نیز محدودیت‌های ویژه‌ای برای حفظ ارزش‌های اسلامی وجود دارد.

دولت قطر اعلام کرد که در ایام جام جهانی نیز فروش مشروبات الکلی در ورزشگاه‌ها ممنوع است و فقط در برخی از بخش‌های خاص نوشیدنی‌های غیرمجاز عرضه می‌شود و آن هم برای افراد غیر مسلمان است. به همین خاطر تخطی از قانون نیز می‌تواند جرایم سنگینی داشته باشد.

فقط نظر از پوشش ظاهری، عقایدی برای مردم این کشور دینی است که به ویژه‌ای اهمیت می‌دهند و لازم است که با هر نوع مذهب و عقیده‌ای به این عقایدی احترام بگذارند. گفتنی است تمسخر و بی احترامی به مذهب، پرچم و قومیت افراد به هیچ وجه پذیرش نیست و در کشور قطر قانونی با آن برخورد می شود.

شبها بدون استرس بیرون برو

قطر یکی از امن‌ترین کشور‌های دنیا می‌شود. با توجه به حضور گردشگران بسیار برای جام جهانی ممکن است آمار جرم و جنایت در دوحه و سایر شهرها جهانی افزایش یابد، اما با توجه به خدمات ویژه پلیس قطر، اگر قصد حضور در جام را داشته باشید، می‌توان شب‌ها با خنک‌تر شدن به هوای بیرون آمد. را ببینید و در امنیت کامل از تماشای جاذبه‌های دیگر کشور قطر لذت ببرید.

قوانین فیفا را بخوانید و رعایت کنید

علاوه بر قوانین داخلی کشور قطر برای توریست‌ها، فدراسیون جهانی فوتبال برای تماشاگران جام‌جهانی همیشه پروتکل‌هایی را تعیین می‌کنند که تماشاگران ملزم به رعایت آن هستند. هر مسافری که برای تماشای جام جهانی به قطر می‌رود باید قوانین فیفا را رعایت کند که در غیر این صورت با آن برخورد خواهد شد.

قوانین فیفا هم در نوع خود قوانین سفت و سختی است که در صورت عدم رعایت می‌توان جریمه‌ها و مجازات‌های سنگینی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال در ورزشگاههای جام جهانی از سوی فیفا ممنوع شده است، هرکس در هرجای ورزشگاه (حتی سرویس بهداشتی و به صورت مخفیانه) سیگار بکشد و ماموران به عنوان متوجه شوند با جریمه‌های شدید خواهند شد. موارد دیگری نیز در کتابچه‌های که فیفا در اختیار تماشاگران جام جهانی قرار می‌دهد آمده است.

حتما آی‌دی کارت تهیه کنید

تماشاگرانی که به مسابقات جام جهانی می‌روند حتما باید از آی دی کارت فیفا استفاده کنند. قبل از سفر به قطر باید به سایت فیفا و بخش فن id card وارد شوید و با تکمیل ثبت‌نام در انتظار صدور کارت خود بمانید. بعد از ورود به دوحه به مراکزی که در سطح شهر تعبیه شده می‌روید و با دادن اطلاعات کاربری خود آی دی کارت خود را دریافت می‌کنید. جالب است بدانید حتی اگر بلیت مسابقات را خریداری کرده باشید اگر آی دی کارت تماشاگران را نمی توانید اجازه حضور در ورزشگاه را داشته باشید.

اقلام ممنوعه به ورزشگاه نبرید

در همه جای دنیا ورود اقلام زیادی به داخل ورزشگاهها ممنوع است. در جام جهانی نیز این سخت‌گیری‌ها بیشتر می‌شود. شما حق بردن اقلام ممنوعه به داخل ورزشگاهها را نخواهید داشت. اما طبیعتاً با توجه به هر ورزشگاهی بهتر است که کمترین وسایل را با خود به ورزشگاه ببرید.

سوغات چه چیزی بیاوریم؟

در نهایت ما ایرانی‌ها عادت داریم از سفری که برمی‌گردیم برای نزدیکان خود سوغات به همراه بیاورید. به عنوان پایتخت مروارید جهان مسلما سوغات اصلی کشور قطر جواهرات قیمتی می‌شوند که هزینه‌ها بیشتر است. با این حال انواع ادویه‌جات محلی دوحه قطر، سرویس‌های قهوه‌خوری عربی، منسوجات از جمله پوشینه‌های سنتی و مصنوعات چوبی نیز به عنوان سوغاتی‌های این کشور ثروتمند بشمار می‌روند.

درام جام جهانی فروش عروسک‌های تورنمنت و توپ‌های فوتبال با طرح‌های مختلف هم داغ می‌شود که می‌توانید برای خانواده و آشنایان تهیه کنید.

منبع: شهروند

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما