این گزارش نشان می دهد که شرکت اسرائیلی به دنبال بی اعتبار کردن صلیب سرخ در بورکینافاسو بود

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

روزنامه نگاران تحقیقی روز پنجشنبه گفتند که یک شرکت اسرائیلی در سال 2020 کمیته بین المللی صلیب سرخ در بورکینافاسو را احتمالاً به درخواست دولت بورکینابه لکه دار کرد.

به نظر می رسد این گزارش – توسط کنسرسیومی از روزنامه نگاران به رهبری داستان های ممنوعه غیرانتفاعی فرانسوی – به شواهد فزاینده ای اضافه می کند که نشان می دهد شرکت های خصوصی پنهان در سراسر جهان از هک و رسانه های اجتماعی برای دستکاری افکار عمومی استفاده می کنند.

روزنامه نگارانی که خود را به عنوان مشتریان بالقوه معرفی می کردند، با یکی از دو رئیس شرکت نفوذ اسرائیلی Percepto International به نام Royi Burstien ملاقات کردند که از بورکینافاسو به عنوان کمپین موفقیت آمیز اطلاعات نادرست توسط شرکت خود یاد کرد.

اگرچه پرسپتو در آن زمان هنوز تاسیس نشده بود، اما برستین این مطالعه موردی را به عنوان یک دستاورد مهم پرسپتو معرفی کرد.

بورکینافاسو در چنگال یک شورش هفت ساله جهادی است که جان هزاران نفر را گرفته و حداقل دو میلیون نفر را از خانه های خود آواره کرده است.

داستان‌های ممنوعه گفت: در این جلسه، بورستین که می‌گوید قبلاً در اداره اطلاعات نظامی اسرائیل خدمت می‌کرد، پاورپوینت «محدود کردن مداخله سازمان‌های غیردولتی برجسته» را برای یک دولت ناشناس به نمایش گذاشت.

“مشکل ما با یک سازمان غیردولتی خاص مشکل واقعی داشت که واقعاً عینی نبود… سوال این است که چگونه آنها را در حاشیه قرار می دهید؟” او به آنها گفت.

بر اساس چند سرنخ، خبرنگاران موفق شدند مسیر جنجال را ردیابی کنند، داستان های ممنوعه.

در کمپین ادعایی اطلاعات نادرست، در مجله فرانسوی Valeurs Actuelles در 3 اوت 2020، نظری منتشر شد که در آن از این سؤال می‌پرسید که آیا کمیته بین‌المللی صلیب سرخ «پدرخوانده غیرارادی تروریسم در بورکینافاسو» است.

داستان‌های ممنوعه گفت که این مقاله توسط رسانه‌های بورکینابه منتشر شد و جنجال‌های شدید ضد صلیب سرخ را برانگیخت که توسط رسانه‌های اجتماعی تغذیه شد و منجر به ترس از ایمنی کارکنان صلیب سرخ شاغل در این کشور شد.

امانوئل دوپوی، تحلیلگر فرانسوی، که مقاله را نوشت، به خبرگزاری فرانسه گفت که هیچ ارتباطی با پرسپتو ندارد و از وجود آن بی اطلاع است.

او گفت که مشاور روچ مارک کریستین کابوره، رئیس جمهور وقت کشور، ساموئل سلم، به او پیشنهاد کرد که مقاله را بنویسد، که برای آن پولی دریافت نکرد.

او گفت: “همه چیز در ستون درست است، من کاما را تغییر نمی دهم.”

با افزایش مناقشات در بورکینافاسو، خبرگزاری فرانسه در 14 سپتامبر 2020 پاسخی از سوی پیتر مورر، رئیس وقت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ منتشر کرد که در آن او گفت که این سازمان تنها به دلیل ضرورت بشردوستانه با گروه‌های مسلح وارد گفتگو شده است.

داستان های ممنوعه ادعا کرد که خبرگزاری فرانسه این خبر را “تقویت” کرده است.

فیل چتویند، مدیر اخبار جهانی AFP گفت: «خبرگزاری فرانسه در 14 سپتامبر 2020 به طور واقعی در یک کنفرانس مطبوعاتی که توسط رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در اوگادوگو برگزار شد، مطابق با استانداردهای روزنامه نگاری یکی از بزرگترین خبرگزاری های بین المللی جهان گزارش داد.

او افزود: «خبرگزاری فرانسه در هیچ مرحله‌ای از محتوای نظرات Valeurs Actuelles گزارشی نداده بود».

داستان‌های ممنوعه گفت: به نظر می‌رسد بورستین نتایج این کمپین را موفقیت‌آمیز تفسیر می‌کند.

آخرین گزارش این کنسرسیوم به دنبال گزارش دیگری است که توسط همین گروه در روز چهارشنبه منتشر شد مبنی بر اینکه یک شرکت اسرائیلی دیگر به نام “تیم خورخه” با هک، خرابکاری و انتشار اطلاعات نادرست به دنبال تأثیرگذاری بر بیش از 30 انتخابات در سراسر جهان برای مشتریان خود بوده است.

(AFP)

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما